Informujemy, że od 1 lipca br. Czytelnicy Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej mogą korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu w Wypożyczalni Głównej i Czytelni Głównej.
Zapraszamy również do korzystania z Punktu Obsługi Czytelnika (ul. Wojska Polskiego 41, pok. 11),
w którym mogą Państwo wykonać kserokopie, skany i wydruki.
Punkt Obsługi Czytelnika jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00.

W dniach 2 lipca – 31 sierpnia br.
Filie miejskie KBP będą czynne:

poniedziałek – piątek w godz. 9:00-16:00
sobota – nieczynne.

facebook-logo twitter-logo youtube-social-logo instagram-logo

Dlaczego monety są okrągłe czyli Ekonomia bez tajemnic

Moi Drodzy, witam Was bardzo gorąco, lipcowo i wakacyjnie! Cieszę się, że możemy się po raz kolejny spotkać na stronie Z Noskiem w Książce i wspólnie poczytać! O czym tym razem? O rzeczy bardzo ważnej (choć nie najważniejszej) która pozwala nam na przykład wyjechać na wakacje, codziennie kupować lody o ulubionym smaku (nawet pięć gałek!) i wysyłać tuziny pocztówek znad morza do koleżanek i kolegów (oraz do babci i dziadka). Czyli o pieniądzach i wszystkim, co się z nimi wiąże (a wiąże się z nimi budżet, podatek, popyt, podaż, inflacja, stopa procentowa i wiele, wiele innych rzeczy). Być może pomyśleliście w tej chwili, że to bardzo trudny temat, jak na wakacyjną lekturę. Ależ skąd! Dzięki książce „Ekonomia : to, o czym dorośli ci nie mówią* (bo często sami nie wiedzą)”, napisanej przez Bogusia Janiszewskiego (który pomimo tego, że każe do siebie mówić Boguś a nie Bogusław, jest jak najbardziej dorosły) i zilustrowanej przez Maxa Skorwidera, wszystko stanie się jasne. I warto dodać – śmieszne. No to czytamy!

Ekonomia - okładka

Bogusław Janiszewski

Ekonomia : to, o czym dorośli ci nie mówią*
*(bo często sami nie wiedzą)

Wydawnictwo Publicat
Poznań, 2016

Książkę możecie wypożyczyć
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)

Skąd w ogóle wzięły się pieniądze? Zaczęło się od jaskiniowca Harry’ego, który był sprawnym myśliwym i codziennie przynosił do domu… o! przepraszam! - do jaskini kilka ogromnych mamutów. Problem w tym, że jego żona (niestety, nie wiemy jak miała na imię) od dłuższego czasu marzyła o futrze z bobra. Harry, który wolał polować na mamuty, a nie na bobry, ciągle obiecywał jej futro i ciągle przesuwał w czasie zrealizowanie tej obietnicy. Aż w końcu zniecierpliwiona żona powiedziała: - Skoro nie chcesz wybrać się na polowanie na bobra, idź do Berta, który ma bobry i po prostu wymień mamuta na kilka sztuk. Harry tak zrobił, jego żona była szczęśliwa i od rana do nocy paradowała w bobrzym futrze (gdyby miała lustro, to pewnie całymi dniami by się w nim przeglądała) a historia doczekała się pierwszej transakcji handlowej. A co to ma do pieniędzy, zapytacie. Już odpowiadam. Fakt, że Harry i Bert dokonali wymiany mamuta na bobra pokazał, że nie trzeba zdobywać wszystkich potrzebnych rzeczy, ale można się wyspecjalizować na przykład w polowaniu na mamuty albo lisy, w hodowaniu kur albo uprawianiu zboża i po prostu wymieniać się produktami (choć wymiana mamuta za kurę była dosyć nieopłacalna). Jednak po jakimś czasie okazało się, że i ten system można udoskonalić. Ludzie umówili się, że zamiast oddawać sobie wzajemnie potrzebne towary, będą wymieniać się też metalami szlachetnymi. Było to bardzo wygodne, bo hodowca kur mógł sprzedać trzy nioski rybakowi uwielbiającemu rosół i nie musiał za nie brać ryb (których nie lubił) ale trzy grudki srebra, które następnie wymienił na trzy baryłki miodu, który uwielbiał. I wszyscy byli zadowoleni!

Ekonomia - strony

Kochani, mam nadzieję, że już macie przedsmak opowieści, jakie można znaleźć w książce Bogusia Janiszewskiego. Znajdziecie w niej również wyjaśnienie zagadki, dlaczego nie ma w Polsce banknotów tysiąc złotowych, jak rozpoznaje się fałszywe banknoty, ile jest wszystkich pieniędzy w Polsce. Uśmiejecie się do łez przy rozdziale o podatkach, bo jak tu się nie śmiać, gdy pomyśli się, że Węgrzy płacą podatek od czipsów, Belgowie płacą za grillowanie a Niemcy za jedzenie kiełbasy w restauracji (ale gdy zjedzą ją na stojąco zapłacą tylko 7% podatku, a gdy usiądą – zapłacą aż 19%). Ale i tak najgorzej mają mieszkańcy Estonii. Tamtejszy rząd uznał, że krowie bąki (tak! tak!) są szkodliwe dla klimatu i farmerzy muszą dodatkowo zapłacić za to, że ich zwierzęta psują atmosferę. Przeczytacie mrożące krew w żyłach historie o tym, jak nadmierne spożywanie piwa zrujnowało budżet domowy Cezarego i dlaczego Natalia musiała wyprać pieniądze. No, i oczywiście będziecie mieli okazję poprzyglądać się do woli zabawnym ilustracjom, których w książce nie brakuje.

Gwarantuję Wam, że po przeczytaniu ”Ekonomii” poczujecie, że gospodarka nie ma przed Wami tajemnic!

Z łatwością też odpowiecie na nasze pytania konkursowe. Tym razem (ze względu na fakt, że jednak wakacje są po to, by odpoczywać) tylko trzy. Rozwiązanie (np. 4-c) wpiszcie w formularz i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Wśród autorów nadesłanych odpowiedzi rozlosujemy nagrody książkowe.

 

 1. NOMINAŁ to:
  a) nazwisko chińskiego uczonego, który wynalazł banknoty,
  b) wartość pieniężna umieszczona na banknocie albo monecie, np. 1 złoty.
 2. KARTA PŁATNICZA to:
  a) w grze w karty - as kier (jeśli go posiadasz, pozostali gracze muszą ci zapłacić kwotę 5 groszy),
  b) plastikowa karta wydana przez bank, która zawiera informacje o tym, ile pieniędzy jest zgromadzonych na twoim koncie i za pomocą której możesz płacić w niektórych sklepach albo wybierać pieniądze w terminalach (np. w bankomatach).
 3. DEFICYT to
  a) miasto we Włoszech, w którym założono pierwszy na świecie bank,
  b) sytuacja, w której wydajemy więcej pieniędzy niż ich zarabiamy (zazwyczaj wtedy trzeba zaciągnąć pożyczkę, aby „załatać” dziurę budżetową).

 

Moi Kochani! Pora kończyć nasze wakacyjne spotkanie. Cieszcie się latem, piękną pogodą i wyjazdami, zawierajcie nowe znajomości, urządzajcie pikniki, uprawiajcie sport. I czytajcie książki. Z następną lekturą godną polecenia będę na Was czekać na naszej stronie już na początku sierpnia. Do zobaczenia!

Parę słów dla dorosłych

„Ekonomia” Janiszewskiego to książka przeznaczona, jak zaznaczył sam autor, głównie dla dzieci od 10 do 14 roku życia. Jednak nawet młodsi czytelnicy mogą sięgnąć po nią i zacząć swoją przygodę z ekonomią, zwłaszcza jeśli rodzic, opiekun albo nauczyciel zdecyduje się na wspólną lekturę i udzieli wsparcia, wyjaśniając kilka trudniejszych zagadnień. Sam dorosły również może podeprzeć się książką, na przykład w przypadku próby wyjaśnienia specyfiki domowego budżetu, która często sprowadza się do odpowiedzi na pytanie „Dlaczego nie chcesz mi tego kupić?”. Dodatkowo warto docenić zabawne ilustracje, które pełne są aluzji do współczesnej sytuacji gospodarczej, czytelnych zwłaszcza dla starszego odbiorcy.

Boguś Janiszewski i Max Skorwider są również autorami książki „Polityka” wydanej przez Publicat w 2017 roku.

Polecamy!

 

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2018
P W Ś C P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony