Artykuły

Polecane nowości - czerwiec

HALLBERG, Garth Risk Miasto w ogniu. – Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.

Miasto w ogniu - okładkaPowiedzieć o tej powieści, że to kryminał, to jakby nie powiedzieć nic. Choć rzeczywiście: jest w niej i próba popełnienia morderstwa i prowadzący śledztwo detektyw Larry Pulaski. W sylwestrową noc w Central Parku zostaje postrzelona nastoletnia Samantha. Znajduje ją wracający z przyjęcia Mercer Goodman. Mercer jest młodym, czarnoskórym nauczycielem angielskiego i początkującym pisarzem, który przyjechał do Nowego Jorku marząc o wielkiej karierze. Mieszka ze swoim partnerem – Billem, naprawdę Williamem Hamiltonem-Sweeneyem, potomkiem znaczącego i bajecznie bogatego rodu. Bill jednak wyparł się swojego dziedzictwa i postanawia wieść skromne życie artysty malarza. Ale rodzina nie wyrzekła się jego. Siostra Williama – Regan, załamana po rozstaniu z mężem, postanawia odszukać brata i naprawić zerwane z nim więzi. Wszyscy oni są w jakiś sposób związani z ofiarą przestępstwa. W jaki? Na to pytanie będzie próbował odpowiedzieć inspektor Pulaski, którego metodyczne śledztwo wyciągnie na światło dzienne wiele głęboko skrywanych tajemnic. „Miasto w ogniu” to monumentalna (licząca ponad 950 stron) powieść, która jest debiutem Gartha Riska Hallberga. Oprócz solidnie skonstruowanej fabuły i nietuzinkowych postaci Hallberg zawarł w swojej powieści również portret Nowego Jorku lat 70. Miasta, w którym właściciele fortun i wyrzuceni poza nawias narkomani marzą o szczęściu i w drodze do spełnienia tego marzenia nie cofną się przed niczym. Gorąco polecamy!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


HERR, Michael: Depesze. – Kraków : Karakter, 2016.

Depesze - okładkaWojna w Wietnamie, w którą czynnie zaangażowały się Stany Zjednoczone, miała pokazać potęgę Ameryki i umocnić jej pozycję na arenie międzynarodowej. Młodzi ludzie z entuzjazmem zaciągali się do armii i wyruszali do Azji, wierząc w to, że walcząc z komunizmem przeżyją przygodę życia i powrócą w chwale do ojczyzny. Wielu nie wróciło, ci zaś, którzy mieli szczęście i przeżyli, zmagać się musieli z niewyobrażalną traumą, której nie rozumiał nikt oprósz towarzyszy broni. Nic dziwnego, że udział w wojnie wietnamskiej jest dla Stanów Zjednoczonych wciąż jeszcze niezagojoną raną. Aby zrozumieć dlaczego, trzeba koniecznie przeczytać „Depesze” Michaela Herra. Herr był korespondentem wojennym w Wietnamie w latach 1967-1969. Towarzyszył oddziałom amerykańskim podczas walki i w chwilach, gdy milkły strzały. Obserwował, słuchał, ale najczęściej po prostu był współuczestnikiem. Swoje doświadczenia opisał w książce (jedynej, jaką napisał), która w USA ukazała się w 1977 r. Być może Herr nie napisał już nic więcej, bo ten, kto przeszedł przez piekło Wietnamu nie mógłby podejmować innych tematów. Być może zaś dlatego, że „Depesze’, który wyszły spod jego ręki to Stat-counters.net

This domain name expired on 2017-08-04 08:57:34
Click here to renew it.
tak fenomenalne połączenie reportażu wojennego z prozą, że wszystko, co napisałby później, byłoby gorsze. Po niemal czterdziestu latach „Depesze” ukazały się w Polsce i są lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników reportażu, historii ale dla… wszystkich. Bo piekło opisane przez Herra wciąż jeszcze płonie – gdzieś na świecie wojna wciąż trwa. Mocna, męska, żołnierska proza. Polecamy!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


HITCHCOCK, Bonnie-Sue: Zapach domów innych ludzi. – Warszawa : Jaguar, 2017.

Zapach domów innych ludzi - okładka„Zapach domów innych ludzi” to debiut literacki pochodzącej z Alaski Bonnie-Sue Hitchcock. Trzeba zaznaczyć - debiut bardzo udany. Kunszt językowy, zdolność do odtwarzania faktur, dźwięków i zapachów, budowanie nastroju, nietuzinkowe postaci, których historie dyskretnie się ze sobą łączą i Alaska lat 70-tych XX wieku – tak w kilku słowach można opisać tajemnicę sukcesu Hitchcock. Ruth, osierocona w dzieciństwie, mieszka z młodszą siostrą Lily i surową babcią. W poszukiwaniu akceptacji wiąże się z kolegą ze szkoły – Rayem Stevensem, który jednak szybko zrywa związek, zostawiając Ruth spodziewającą się dziecka. Eskimoska Dora wygrywa w Lodowej Loterii, ale zamiast się cieszyć jest zmartwiona. Jej dobra passa skieruje na nią uwagę miasteczka, a tej za wszelką cenę chciałaby uniknąć. Alyce pomaga rodzicom w połowach, i choć marzy o balecie, zapewne nie odważy się zerwać z rodzinną tradycją rybołówstwa. Hank razem z trójką braci ucieka z domu, aby wyrwać się spod ciężkiej ręki ojczyma. Ukrywają się na promie, ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku brat Hanka, Sam, wypada za burtę. Czwórka nastoletnich dzieciaków stojąca u progu dorosłości musi podjąć decyzje, które zaważą na ich przyszłości. Musi zdecydować, czy podążyć za głosem serca, za marzeniami, czy wejść na ścieżkę swoich rodziców i dziadków i żyć tak, jak wszystkie pokolenia przed nimi. A w tym zadaniu może liczyć tylko na siebie, swoje siły i swoje osądy – nie zawsze słuszne. Jak sobie z nim poradzą? Przekonajcie się Państwo, sięgając po „Zapach domów innych ludzi”. Warto!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


SHALEV, Meir: Dwie niedźwiedzice. – Warszawa : Prószyński Media, 2017.

Dwie niedźwiedzice - okładkaGdy w końcu ktoś chce mnie wysłuchać, nie odwrócę się plecami. Będę mówić, mówić, mówić, historii mamy tutaj w bród – obiecuje Ruta Tawori, zapytana przez badającą historię żydowskiego osadnictwa w Palestynie na początku XX wieku Wardę. I rozpoczyna opowieść o swoim dziadku – Ze’ewie Taworim, jego rodzinie a także tajemnicy z przeszłości – morderstwie popełnionym przez Ze’ewa na najlepszym przyjacielu z młodości. Jednocześnie Ruta wplata w historię rodzinną z lat trzydziestych opowieść o sobie, swoim małżeństwie i macierzyństwie, życiu, które legło w gruzach po śmierci syna i próbach odbudowania szczęścia na ruinach. Jest w swojej gawędzie zarozumiała i okrutna, wydaje bezwzględne sądy i nie ma litości dla bliskich, których tajemnice zdradza. To dlatego jej opowieść tak fascynuje i wciąga słuchacza w wir gwałtownych uczuć, o czym przekonuje się Warda. Choć „Dwie niedźwiedzice” zbudowane są wokół motywu morderstwa, niech nie myślą Państwo, że trzymają w rękach kolejny kryminał. Najnowsza powieść izraelskiego pisarza Meira Shaleva to przede wszystkim uniwersalna opowieść o ludziach i targanych nimi namiętnościach oraz o tym, w jaki sposób przeszłość determinuje przyszłość. Niczym historie ze Starego Testamentu, „Dwie niedźwiedzice” nie tylko operują znakomicie splecionymi ze sobą w misterny sposób wątkami fabularnymi, ale też zmuszają do refleksji, zadawania niewygodnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Zachęcamy do lektury!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


WOHLLEBEN, Peter: Duchowe życie zwierząt. – Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2017.

Duchowe życie zwierząt - okładkaPo sukcesie „Sekretnego życia drzew” jego autor – Peter Wohlleben, niemiecki leśnik i miłośnik przyrody, postanowił opisać w kolejnej książce (która również wkrótce po pojawieniu się na półkach księgarń zyskała status bestsellera) życie i obyczaje zwierząt. To, co wyróżnia książkę Wohllebena na tle innych z dziedziny zoologii, to skupienie się na ich… duchowości. O tym, że psy i koty mają uczucia, nikogo (a zwłaszcza ich właścicieli) nie trzeba przekonywać. Rybki akwariowe już nie są traktowane jako równorzędni partnerzy w duchowym porozumieniu. A uczucia homara albo krewetki ignorujemy zupełnie, doceniając jedynie ich walory smakowe. Tymczasem warto spojrzeć na zwierzęta – te małe i te duże, te które widzimy na podwórku, w lesie czy w ogrodzie zoologicznym, oraz te które mamy w domach (choćby to były pająki!), jak na pełnoprawnych obywateli świata. Spojrzeć i zapytać na przykład o to, czy wiewiórka jest dobrą matką? Dlaczego samiec sroki bywa dwulicowy? Co się śni jeżom? Czy szczur żałuje podjęcia złej decyzji? Czego wstydzi się koń? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szuka w „Duchowym życiu zwierząt” autor. Nie zawsze je znajduje. Jednak samo ich poszukiwanie pozwala wzbogacić wiedzę o genealogii i biologii zwierząt, o ich zachowaniach, a także wielu badaniach naukowych, które doprowadziły do głębszego zrozumienia naszych „braci mniejszych”. Po lekturze „Duchowego życia zwierząt” już nie zignorujemy nawet najmniejszego owada – w końcu on też ma uczucia!

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej


Katalog literatury popularnonaukowej zakupionej i przekazanej do Biblioteki Głównej i filii miejskich Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w okresie VII-XII 2016 r. - 2016, nr 2 = 98

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Wrzesień 2017
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Początek strony