Artykuły

Polecane nowości - lipiec

GRZELA, Remigiusz: Bądź moim Bogiem. – Warszawa : Prószyński Media, 2017.

grzela-badz-moim-bogiemPrzypadkowe spotkanie w metrze przynosi młodemu dziennikarzowi nie tylko temat na artykuł, ale i staje się początkiem podróży – rzeczywistej i metaforycznej. Erika Reiner zniknęła 30 lat temu, zostawiając męża, popularnego pisarza i poetę – Borysa. Tajemnicę ich związku i rozstania być może mógłby rozwikłać ojciec głównego bohatera, był bowiem przyjacielem Eriki i Borysa, ale nie chce angażować się w literackie śledztwo syna. Projekt zostaje więc zawieszony. Aby odreagować porażkę w pracy i kłopoty osobiste, bohater korzysta z zaproszenia matki i wyjeżdża do Paryża. Postanawia, że będzie to podróż „służbowa”. Podczas pobytu w stolicy Francji przeprowadzi wywiad z mieszkającą tam od lat Verą – przedwojenną żydowską pieśniarką z Warszawy. Obok odtwarzania wojennych i powojennych przeżyć Very, dziennikarz nieoczekiwanie natrafia na ślad Eriki. Jej losy wplątane są bowiem w skomplikowaną historię życia pieśniarki. „Bądź moim Bogiem” to powieść, będąca efektem fascynacji Remigiusza Grzeli osobą Wiery Gran. Jej charyzma, osobowość i wielki talent pozostawały w cieniu, jaki na życie Wiery rzuciła wojna i oskarżenie o kolaborację z Niemcami. Niełatwa w kontaktach z ludźmi, obcesowa, popadająca u schyłku życia w manię prześladowczą, była postacią nietuzinkową, zasługującą ze wszech miar na to, by ktoś wysłuchał jej wersji wydarzeń, by ktoś przekazał jej prawdę. Powieść Grzeli jest właśnie takim aktem zadośćuczynienia Wierze. Gorąco polecamy!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 4


REZLER, Agnieszka: Lawa, owce i lodowce : zadziwiająca Islandia. – Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2017.

rezler-lawa-owce-i-lodowceAgnieszka Rezler w książce „Lawa, owce i lodowce” opisuje Islandię. Ale nie tak, jak przewodniki turystyczne, ani nie tak, jak podróżnicy ekstremalni, ani nie tak, jak emigranci z Polski, którzy traktują wyspę jak swój drugi dom. Opisuje ją tak, jak turystka, która razem z mężem i dzieckiem wyrusza na dość egzotyczne (bo nie w Grecji ani w Egipcie) wakacje. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tych „wycieczkowych” reminiscencjach Agnieszki Rezler nie brakuje ani wszelkich praktycznych porad i wskazówek, jakimi cechują się przewodniki, ani pasjonujących opowieści o przygodach na nieznanym lądzie, które snują podróżnicy, ani smaczków z codziennego życia Islandczyków, które mogą zaobserwować emigranci. Natomiast to, co decyduje o przewadze książki „Lawa, owce i lodowce” nad innymi publikacjami o Islandii to fakt, że bardzo łatwo jest czytelnikowi utożsamić się z autorem-narratorem. Razem z nim wylądować w Keflavíku, zakwaterować w hotelu, zjeść śniadanie i opracować marszrutę, razem zachwycić się przyrodą kraju (co jest tym łatwiejsze, że treść książki dopełniona jest wieloma oryginalnymi fotografiami) i zadumać nad zwyczajami, nieraz zupełnie odmiennymi od tych, do jakich jest przyzwyczajony. I wreszcie – razem zdecydować, że podobnie jak autorka, tak i czytelnik na pewno będzie wielokrotnie powracał do krainy gejzerów, czarnych plaż i białych nocy. Polecamy!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


SANDBERG, Kristina: Urodzić dziecko. – Warszawa : Prószyński Media, 2017.

sandberg-urodzic-dzieckoSzwecja, rok 1938. Maj wyrwała się z rodzinnego domu na prowincji. Chciała być samodzielna i zakosztować życia w mieście. Oczywiście, za spełnienie tych marzeń zapłaciła cenę. Oddalenie okazało się barierą nie do pokonania w przypadku jej związku z Erikiem. W dodatku Maj wdała się w przelotny romans z Tomasem. I okazuje się, że zaszła w ciążę… Teraz Tomas Berglund, dużo starszy od Maj, pochodzący z wyższej warstwy społecznej rozwodnik, chce się z nią ożenić, a dziewczyna myśli, że to jedyne wyjście z sytuacji w jakiej się znalazła. Tym samym wkracza do rodziny bogatych fabrykantów, w środowisko, które jej nie akceptuje. Jest zdana tylko i wyłącznie na siebie. Sama w przygotowywaniu się do małżeństwa z niekochanym człowiekiem. Sama w oczekiwaniu na nieplanowane dziecko. Sama w rozpamiętywaniu niespełnionych marzeń, w których główną rolę grał Erik. Sama. Jak da sobie radę? „Urodzić dziecko” to pierwsza część trylogii o losach Maj (wydawnictwo Prószyński Media zapowiedziało, że wkrótce ukażą się kolejne tomy: „Być rodziną” i „Żyć za wszelką cenę”). Przyniosły one światowy rozgłos szwedzkiej pisarce Kristinie Sandberg, którą chwalono za wielki talent pisarski, umiejętność kreowania wielowymiarowych postaci oraz trafne oddanie realiów życia i stosunków społecznych panujących w Szwecji tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zachęcamy do lektury!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


WINNICKA, Ewa: Milionerka : zagadka Barbary Piaseckiej Johnson. – Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.

winnicka-milionerkaOpowieść o Barbarze Piaseckiej Johnson przypomina historię Kopciuszka. Tyle że ani u Perrault, ani u Grimmów, bohaterka nie była nazywana łowczynią posagów i nie toczyła ze swoimi pasierbami zaciętej walki o majątek. A Piasecka Johnson – i owszem! W 1968 r. Basia Piasecka, skromna studentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Dzięki pomocy państwa Wyszyńskich, znajduje posadę kucharki (choć nie potrafi gotować), a następnie pokojówki w Oldwick – majątku Sewarda Johnsona, współwłaściciela firmy kosmetycznej Johnson&Johnson. W 1971 r. Barbara (lat 34) zostaje trzecią żoną Sewarda (lat 76). W 1983 r. Seward umiera, zostawiając Barbarze cały swój majątek. W poprawianym wielokrotnie testamencie nie ujął sześciorga swoich dzieci, a to oznacza, że właśnie rozpoczyna się wojna o spadek. „Milionerka” opisuje barwne życie Barbary Piaseckiej Johnson, próbując jednocześnie znaleźć odpowiedź na pytanie: kim naprawdę była? Sprytną, wyrachowaną, potrafiącą doskonale o siebie zadbać Polką, która szukała lepszego życia za oceanem? Szczerze kochającą swojego męża, oddaną żoną? Filantropką i mecenaską sztuki wykorzystującą swój majątek dla wyższych celów? Szukając odpowiedzi, Ewa Winnicka zbiera wypowiedzi osób prezentujących różny punkt widzenia. Daje tym samym czytelnikowi szansę na zgromadzenie wszystkich faktów z życia Piaseckiej Johnson, pozwalających wyrobić sobie jak najbardziej obiektywne zdanie o tej nietuzinkowej kobiecie. Doskonały reportaż. Warto przeczytać!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


ŻULCZYK, Jakub: Wzgórze psów. – Warszawa : Świat Książki, 2017.

zulczyk-wzgorze-psowMikołaj Głowacki był świetnie zapowiadającym się pisarzem. Niestety, swój talent utopił w alkoholu i narkotykach. Zadłużony po uszy musi porzucić (ma nadzieję, że tylko na chwilę) Warszawę. Z poczuciem klęski i beznadziei, a także zawodu jaki sprawił swojej żonie Justynie, wraca do Zyborka – szarej mieściny w Polsce C, w której kwitnie alkoholizm, bieda i korupcja. Mikołaj i Justyna wprowadzają się do domu Tomasza Głowackiego i tym samym stają się częścią walki, jaką ojciec Mikołaja toczy z obecną burmistrz Zyborka. Walki bezwzględnej, która sprawia, że osoby z otoczenia Tomasza znikają bez śladu. Czy padli ofiarą rozgrywek politycznych? A może, jak twierdzą niektórzy, dosięgła ich sprawiedliwość za popełnione przed laty zło? Justyna, która w poprzednim, „warszawskim” życiu była dziennikarką, postanawia odkryć tajemnicę, jaką skrywa w sobie Zybork. Mikołaj jednak wolałby, żeby przeszłość pozostała tam, gdzie jej miejsce - na cmentarzu. Najnowsza powieść Jakuba Żulczyka to męska, szorstka proza. Przez ponad 860 stron czytelnik jest niemal uzależniony od pełnej niespodziewanych zwrotów, szybkiej akcji i bohaterów, którzy stają się jak rodzina: niekoniecznie lubiani, ale bliscy. A po przeczytaniu ostatnich zdań pozostaje z głową pełną pytań o dobro i zło, o to, jak sam zachowałby się na miejscu Tomasza, jego synów, Justyny. Bo „Wzgórze psów” to nie tyle thriller, ile uniwersalna przypowieść o zbrodni i karze. Trzeba przeczytać!

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej


Katalog literatury popularnonaukowej zakupionej i przekazanej do Biblioteki Głównej i filii miejskich Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w okresie VII-XII 2016 r. - 2016, nr 2 = 98

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Październik 2017
P W Ś C P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony