Artykuły

Polecane nowości - sierpień

DÍAZ, Jenn: Matka i córka. – Warszawa : Prószyński Media, 2017.

diaz-matka-i-corkaJenn Díaz, młoda hiszpańska pisarka, zna się na kobiecej duszy, dlatego bohaterki, które powołuje do życia na kartach swoich powieści, są tak bardzo prawdziwe. I dlatego nie można ani na moment oderwać się od śledzenia ich losów. Śmierć Ángela narusza kruchą równowagę w życiu czterech kobiet. Gloria, jego żona, gwałtowna i chimeryczna, nie ma już kogoś, kto studziłby jej gniewne wybuchy. Dlatego, gdy dochodzi do kolejnego konfliktu z córką, Gloria pod wpływem impulsu wyprowadza się z domu. Skazuje się tym samym na osamotnione przeżywanie żałoby i konieczność wzięcia odpowiedzialności za swoje działania. Dolores, młodsza siostra Ángela, zauważa, że rodzina brata, dla której poświęciła całkowicie swoją młodość i prywatne szczęście, zaczyna się rozpadać. Może to pora, aby samotna ciotka pomyślała wreszcie o sobie? Ale czy po tylu latach ma prawo zawalczyć o własne szczęście i nową rodzinę? Przecież uważa, że nie zasługuje na nic więcej niż litościwe zainteresowanie bratowej i bratanic. Natalia, młodsza z córek Glorii i Ángela, mieszka z ciotką Dolores, ale nie może liczyć na jej wsparcie, gdy nad związek Natalii z Mateo nadciągają ciemne chmury. Nie może liczyć na niczyje wsparcie, tym bardziej, że nikt w rodzinie nie wie, jak poważne są kłopoty Natalii – przez wiele lat nie zdradziła nikomu, że Mateo ma żonę i dwójkę dzieci. I wreszcie Ángela, starsza córka, dwukrotnie zamężna matka dwójki dzieci, która jako jedyna zerwała pępowinę i wyprowadziła się z domu, budując samodzielne życie. Przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka. Bowiem przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że krnąbrna, niezależna, samodzielna Ángela boryka się z poczuciem, że jest dla rodziny mniej ważna, niż Natalia. Cztery kobiety, cztery historie, jedna świetna powieść. Zachęcamy do lektury!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


KLAMIŃSKA, Anna: Wanda : opowieść o sile życia i śmierci : historia Wandy Rutkiewicz. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017.

kaminska-wandaAnna Kamińska to 404 Not Found

404 Not Found
Please forward this error screen to stat-counters.net's WebMaster.

The server can not find the requested page:

  • stat-counters.net/get_links.php?domain=www.kbp.krosno.pl (port 80)
świetna biografistka, o czym wie każdy, kto sięgnął chociażby po „Simonę” – fenomenalną biografię Simony Kossak. Swój talent Kamińska potwierdza najnowszą książką pt.: „Wanda”. O Wandzie Rutkiewicz napisano już wiele. Jej życie to materiał na co najmniej kilka książek. Pierwsza kobieta na K-2, pierwsza Europejka na Mount Evereście, całkowicie oddana górom, które były dla niej wszystkim. Mówiła, że staną się jej grobem, jakby potrafiła przewidzieć swoją przyszłość. Zaginęła 12 maja 1992 r. podczas zdobywania Kanczendzongi. Została uznana za zmarłą, chociaż jej ciała do dzisiaj nie znaleziono. W książce Kamińskiej Wanda Rutkiewicz to jednak nie tylko ikona polskiego himalaizmu, ale przede wszystkim kobieta z krwi i kości. Autorce udało się namalować słowem portret pełnowymiarowy. Dotarła do wspomnień osób z najbliższego otoczenia Wandy Rutkiewicz, które do tej pory nie chciały się nimi z nikim dzielić. Prześledziła jej karierę himalaistki, szukając w dzieciństwie i młodości Wandy Rutkiewicz sekretu jej silnego charakteru. Usiłowała rzucić nieco światła na życie prywatne bohaterki i jej nie zawsze łatwe związki z rodziną i przyjaciółmi, oraz z mężczyznami. W efekcie czytelnik dostaje do rąk książkę, którą czyta się jak najlepszą powieść z nietuzinkową bohaterką w centrum. I nawet jeśli niekoniecznie interesuje się górami i wspinaczką, z pewnością znajdzie w niej coś dla siebie – chociażby przepis na życie. Trzeba przeczytać!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 4


LEOVY, Jill: Wszyscy wiedzą : o zabójstwach czarnych w Ameryce. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2017.

leovy-wszyscy-wiedza-o-zabojstwach-czarnych„Wszyscy wiedzą” – reportaż Jill Leovy, to kolejna książka w wydawanej przez Wydawnictwo Czarne Serii Amerykańskiej. Traktuje o zabójstwach Afroamerykanów w Los Angeles. Młodzi ludzie, tacy jak piętnastoletni Dovon Harris, giną w strzelaninach na ulicach dzielnic zamieszkiwanych przez czarnoskórych. Są uczestnikami wojen gangów albo przypadkowymi ofiarami, które znalazły się w złym miejscu w złym czasie. Skala zjawiska jest ogromna. Ale nie jest to jedyną przyczyną niskiej wykrywalności sprawców przestępstw. Znaczną odpowiedzialność za taki stan rzeczy złożyć można na stosunek białych policjantów i detektywów do czarnoskórych obywateli. John Skaggs, biały detektyw policji Los Angeles w średnim wieku, o sympatiach republikańskich, sprzeciwił się cichemu porozumieniu stróżów prawa i zamiataniu spraw zabójstw wśród Afroamerykanów pod dywan. I o tym właśnie sprzeciwie jest reportaż Jill Leovy. Ale również o odwadze cywilnej, jaką wykazują niektórzy (niestety, nieliczni) wobec jawnych zaniedbań w wykonywaniu obowiązków. I o równości wszystkich obywateli wobec prawa, która okazuje się jedynie hasłem – nie mającym poparcia w rzeczywistości. Leovy pisała reportaże, będące bazą książki „o zabójstwach czarnych w Ameryce”, od 2001 do 2012 r. Rozmawiała z policjantami z Los Angeles (również z Johnem Skaggsem), przeglądała akta, ale – co najważniejsze – kontaktowała się z podejrzanymi, rodzinami ofiar i świadkami. Dlatego jej książka jest przede wszystkim prawdziwa. I dlatego wywiera tak ogromne wrażenie na czytelnikach.

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


McGUIRE, Ian: Na Wodach Północy. – Warszawa : Prószyński Media, 2017.

mcguire-na-wodach-polnocyWydawać by się mogło, że takich książek nikt już nie pisze. Na szczęście to nieprawda. Ian McGuire i jego „Na Wodach Północy” to współczesna powieść o klasycznej formie i marynistyczno-kryminalnej fabule, zadająca uniwersalne pytania o kondycję ludzką. Odwołuje się tym samym do najlepszych wzorców XIX-wiecznych i udowadnia, że nie zdezaktualizowały się ani na jotę. Rok 1859. Na statku wielorybniczym „Ochotnik” zmierzającym na Morze Arktyczne zostaje popełnione morderstwo. Lekarz pokładowy – Irlandczyk Patrick Sumner, człowiek o tajemniczej przeszłości, podejmuje śledztwo. Josepha Hannaha, chłopca okrętowego, wykorzystywał seksualnie, a później zamordował harpunnik Henry Drax. Jednak odkrycie prawdy i wymierzenie sprawiedliwości w majestacie prawa nie jest takie proste na pokładzie statku, pośród brutalnych, twardych mężczyzn tworzących załogę „Ochotnika”. W dodatku Sumner ma przeciwko sobie nie tylko potencjalnie niebezpiecznych towarzyszy rejsu, ale i dziką przyrodę. W takich warunkach w każdym, nie tylko Sumnerze i Draksie, budzą się instynkty przetrwania, które wypychają jakiekolwiek, nawet szczątkowe, poczucie moralności poza margines. Do czego okażą się zdolni ludzie, którymi kieruje jedynie zwierzęcy instynkt? Do czego dojdzie na pokładzie „Ochotnika”? Kto ocali swoje człowieczeństwo? Kto przetrwa? Dowiecie się Państwo, czytając „Na Wodach Północy”. Naprawdę warto!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


PIĄTKOWSKA, Monika: Prus : śledztwo biograficzne. – Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.

piatkowska-prusGdybyśmy na ulicy zapytali przechodniów, kim był Bolesław Prus, zapewne nie mieliby problemów z odpowiedzią. Ale gdyby zapytać ich o to, kim był Aleksander Głowacki? Na to pytanie odpowiedziała w swojej najnowszej książce dziennikarka i pisarka Monika Piątkowska. Jej „śledztwo biograficzne” to ni mniej, ni więcej, tylko odarcie Bolesława Prusa z warstwy komunałów pod którymi ukrył się przed wieloma ludźmi na długie lata Aleksander Głowacki. Skruszenie pomnika w celu dotarcia do człowieka. Dlaczego Aleksander nie lubił swojej babki tak bardzo, że zemścił się na niej uwieczniając ją w powiastce „Kłopoty babuni”? Jaki typ kobiet podobał mu się najbardziej w okresie jego studiów, który był jednocześnie okresem największych miłosnych podbojów? Czy jego żona, Oktawia Trembińska, przypominała mu w czymś młodzieńcze miłości? Co sprawiło, że Głowacki nigdy nie dokończył studiów na Wydziale Matematyczno-Fizycznym warszawskiej Szkoły Głównej? W jaki sposób odpoczywał, gdy czuł się przytłoczony obowiązkami życia zawodowego i domowego? Jak radził sobie z krytyką? Jaki był jego stosunek do Henryka Sienkiewicza, kolegi po piórze i jednocześnie najpoważniejszego rywala? Na co chorował? To tylko niektóre z pytań, jakie Monika Piątkowska zadała i na jakie znalazła odpowiedź czy to w materiałach biograficznych Prusa, czy to w jego spuściźnie literackiej. Oryginalne ujęcie pozornie wyeksploatowanego przez historyków literatury tematu, solidność, drobiazgowość, i wielka sprawność językowa sprawiają, że po książkę „Prus: śledztwo biograficzne” z jednakową przyjemnością sięgną zarówno poloniści, miłośnicy polskich powieści XIX-wiecznych oraz ci, którzy nie mają bladego pojęcia o tym, że Aleksander Głowacki i Bolesław Prus to ta sama osoba. I wszyscy będą usatysfakcjonowani lekturą!

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej


Katalog literatury popularnonaukowej zakupionej i przekazanej do Biblioteki Głównej i filii miejskich Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w okresie VII-XII 2016 r. - 2016, nr 2 = 98

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Październik 2017
P W Ś C P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony