Artykuły

Polecane nowości - luty

DITTRICH, Luke: Eksperyment : opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny. – Kraków : Społeczny instytut Wydawniczy Znak, 2018.

dittrich-eksperymentW grudniu 2008 r. „The New York Times” na pierwszej stronie zamieścił nekrolog Henry’ego Molaisona. Kim był człowiek, który na to zasłużył? Na pierwszej stronie zamieszczane są nekrologi ludzi wybitnych, bardzo zasłużonych. Henry Molaison zmarł w wieku 82 i był dla nauki najcenniejszym pacjentem szeroko opisywanym w literaturze medycznej, przez większość życia znanym jako pacjent H.M. Jego życie było związane z działalnością naukową amerykańskiego lekarza Williama B. Scoville’a. Historię tych dwóch mężczyzn połączył Luke Dittrich, wnuk amerykańskiego lekarza. Zbierając materiały do książki biograficznej o swoim dziadku, znakomitym neurochirurgu, ale też zwolenniku kontrowersyjnych lobotomii, napotkał sprzeciw rodziny. Dlaczego? Czy z powodu konsekwencji nieudanych zabiegów i operacji? Czy wszystkie zabiegi przeprowadzone przez neurochirurgów w połowie XX w. zakończone były sukcesem? Ile zakończyło się tak jak w przypadku Henry’ego Molaisona? Jak traktowano pacjentów chorych psychicznie? Jaką cenę trzeba zapłacić za postęp w medycynie i ile jest prawdy w stwierdzeniu, że „ zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała zbrodni”? Na wiele z tych pytań odpowie książka Luke’a Dittricha. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


EICHELBERG, Wojciech, GUTEK, Alina: Patchworkowe rodziny : jak w nich żyć. – Warszawa : Zwierciadło, copyright 2017.

eichelberg-patchworkowe-rodzinyWojciech Eichelberger (psycholog, psychoterapeuta, pisarz) i Alina Gutek (dziennikarka, autorka artykułów o tematyce psychologicznej) omawiają problemy związane z funkcjonowaniem rodzin patchworkowych (nazywanych też zrekonstruowanymi lub wielorodzinnymi), tzn. takich, które powstają, kiedy para posiadająca dzieci rozstaje się i wchodzi w nowe związki (formalne lub nieformalne).

W rozmowie z Aliną Gutek Wojciech Eichelberger radzi m.in.: jak odnaleźć się w nowej sytuacji, jak porozumieć się z byłymi partnerami, jak budować wspólnotę w rodzinie, jak skutecznie rozwiązywać konflikty, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i uczuciami, a przede wszystkim – jak zadbać o dobro dzieci, by nie cierpiały z powodu błędów popełnianych przez osoby dorosłe. Mimo że W. Eichelberger nie podaje gotowego i sprawdzonego przepisu na szczęśliwe życie rodzinne (ponieważ takiego po prostu nie ma), jego rady i praktyczne wskazówki – poparte przykładami z codziennego życia – pozwalają lepiej zrozumieć relacje zachodzące w rodzinie, szczególnie tej patchworkowej.

Książka nie jest tylko poradnikiem dla rodzin patchworkowych, to uniwersalna opowieść o tworzeniu i umacnianiu więzi rodzinnych i społecznych. Śmiało mogą po nią sięgnąć wszyscy, którzy chcą nauczyć się np. budowania pozytywnych, dobrych relacji, nie tylko z najbliższymi krewnymi, ale także z przyjaciółmi i znajomymi. (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


GRASS, Łukasz: Najlepszy : gdy słabość staje się siłą. – Warszawa : Ringier Axel Springer, 2017.

grass-najlepszyPomysł na książkę o Jerzym Górskim zrodził się w głowie Łukasza Grassa natychmiast, równie szybko historią polskiego sportowca zainteresował się świat filmu, co wcale nie dziwi, bo koleje jego losu są nieprawdopodobne, a on sam skomplikowany i pełen sprzeczności. Wytyczał sobie w życiu najwyższe cele często popadając w skrajności i wszystko robił „na maksa” – palił, pił, bił się, ćpał, kochał, trenował – we wszystkim chciał być najlepszy. Ta cecha w pewnym momencie uratowała go i pchnęła do sukcesu. Były narkoman, po czternastoletniej walce z nałogiem, zdobył tytuł mistrza świata w zawodach Double Ironman w USA w 1990 r. go udowodnił, że życie warunkują myśli, a nie możliwości ciała.

Grass starannie oddał klimat sytuacji i miejsc, w których znalazł się jego bohater. Dzięki temu przeniósł czytelnika w czasie, m.in. do peerelowskiej rzeczywistości, kiedy obowiązywała propaganda sukcesu i nikt nie mówił o czymś takim jak narkomania – najmłodsze dzieci rodzącego się buntu wobec tego świata miały przekonać się, czym jest wyniszczające uzależnienie od narkotyków. Zanim Górski trafił do wrocławskiego Monaru, który uratował mu życie, zanim zaczęła tam w nim odżywać uśpiona miłość do sportu z czasów dzieciństwa, wielokrotnie lądował w zakładzie karnym. Nie ominął go też pobyt w szpitalu psychiatrycznym, gdzie narkomanię leczono farmakologicznie eksperymentując na wszelkie możliwe sposoby.

Idea książki nie dotyczy jednak wyłącznie uzależnionych, ale wszystkich, którzy chcą przeczekać swoje życie, zamiast ciągle coś tworzyć i dążyć do bycia doskonałymi. Brzmi banalnie? Tak, dopóki nie pozna się tej pełnej bólu i pasji opowieści o człowieku, który „nie lubi przegrywać, niezależnie, czy będzie to walka o działkę heroiny, czy walka o piłkę na boisku”. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


JAGIELSKI, Wojciech: Na wschód od zachodu. – Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018.

jagielski-na-wschod-od-zachoduWojciech Jagielski – ceniony reporter, który nie lubi, kiedy mówi się o nim, że jest reporterem wojennym – tym razem nie relacjonuje konfliktu zbrojnego, a podąża szlakiem poszukiwaczy szczęścia. Razem ze swoimi bohaterami, Polką Kamal i Holendrem Koleżką, prowadzi czytelnika tzw. wielkim szlakiem hipisów przez Afganistan, Pakistan, Nepal do Indii. Docelowe Indie są krajem, do którego od lat podróżują ludzie zachodu w poszukiwaniu spokojnego i prostego życia, które dałoby im szczęście. Paradoksalnie, z tej krainy spokoju i szczęścia ludzie wschodu podążają w przeciwną stronę, na zachód, w poszukiwaniu dostatniego życia, które jest dla nich synonimem szczęścia. Jagielski wykorzystuje swoją znajomość polityki, kultury i historii krajów azjatyckich, co wzbogaca opisywaną historię. Czy uciekając ze świata cywilizacji zachodu bogatej, dostatniej, ale zawartej w ramach czasu, dyscypliny, norm, Kamal i Koleżka odnajdą szczęście? Czy w XXI w. można uciec od zasad obowiązujących na zachodzie? Czy zachód jest jedynie synonim dobrobytu materialnego? Co daje szczęście w XXI wieku? Polecamy książkę, która jeżeli nie zachęci do podróży na wschód, to na pewno pobudzi do refleksji, czym jest szczęście i czy dla każdego jest tym samym. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


PARIS, B. A: Na skraju załamania. – Warszawa : Wydawnictwo Albatros, 2018.

paris-na-skraju-zalamaniaCass Anderson, nauczycielka historii w liceum, wracając ze spotkania koleżeńskiego po zakończeniu roku szkolnego, zauważa stojący na poboczu leśnej drogi samochód, w którym widzi kobietę. Jest noc, pada deszcz, zatrzymuje się, gotowa udzielić pomocy, ale nie zauważając żadnej reakcji kobiety w samochodzie, odjeżdża. Kiedy następnego dnia media informują o tragicznym w skutkach wydarzeniu, ma wyrzuty, że jednak nie podeszła do samochodu i nie zaproponowała pomocy. Ponadto Cass zaczyna mieć kłopoty z pamięcią. Zapomina o spotkaniach z przyjaciółmi, szuka przedmiotów, które nagle zmieniły miejsce, nie pamięta kodu do domowego alarmu. Nieustający niepokój potęgują głuche telefony. Czy to demencja, na którą zapadła jej matka? A może ma to związek z odziedziczonym spadkiem. Czy darzona ogromnym zaufaniem przyjaciółka, „prawie siostra”, jest naprawdę przyjaciółką? Czy w najtrudniejszym momencie życia ktoś poda jej pomocną dłoń? A może, jak to najczęściej w życiu bywa, o wszystkim zadecyduje przypadek? (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 1, Filii nr 3, Filii nr 4, Filii nr 7


PRESTON, Douglas: Zaginione Miasto Boga Małp. – Warszawa : Agora, 2018.

preston-zaginione-miasto-boga-malpW 2015 roku Douglas Preston, amerykański dziennikarz, wziął udział w naukowej, pionierskiej ekspedycji mającej na celu odkrycie zaginionej cywilizacji (kultury) – Białego Miasta w Hondurasie. Uczestnikom wyprawy udało się odnaleźć legendarne miasto. Ekipa (głównie przyrodnicy, fotografowie, filmowcy, archeolodzy i antropolodzy) natrafiła na pozostałości starożytnej osady. Do prac badawczych i poszukiwań archeologicznych wykorzystano LIDAR – lotniczy skaning laserowy – służący m.in. do badania trudno dostępnych terenów.

Książka Douglasa Prestona jest zapisem kolejnych etapów niebezpiecznej, a zarazem fascynującej podroży. Autor porusza wiele tematów związanych z zaginionym miastem: przedstawia historię jego poszukiwań, opisuje przygotowania do wyprawy oraz samą wyprawę i odkrycie La Ciudad Blanca.

Jednak „Zaginione Miasto Boga Małp” nie jest tylko suchą relacją z podróży do Ameryki Środkowej. W książce znajdziemy fragmenty o historii Hondurasu, wypowiedzi dotyczące ochrony lasów deszczowych oraz rozważania „natury filozoficznej”, np. na temat kondycji współczesnego świata. Dodatkowo Douglas Preston umiejętnie łączy opisy badań naukowych z warstwą fabularną, przygodową książki – bohaterowie, uczestnicy wyprawy narażeni są na wiele niebezpieczeństw, choćby ze strony tropikalnej przyrody (jadowite węże, roznoszące choroby komary, bagna, które w jednej chwili mogą wciągnąć człowieka itp.).

Zaginione Miasto Boga Małp” to książka nie tylko dla naukowców, to także doskonała lektura dla osób lubiących przygodę, tajemnicę – i zaginione cywilizacje. (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


RYCIAK, Ula: Nela i Artur: koncert intymny Rubinsteinów. – Warszawa : Agora, 2018.

ryciak-nela-i-arturHistorie miłosne mają to do siebie, że pełne są pasji i nieoczekiwanych zwrotów, zwłaszcza jeśli w miłość uwikła się dwoje ludzi takich jak oni: geniusz fortepianu, król życia, lekkoduch oraz uwiedziona jego czarem i talentem koneserka smaków, żona stojąca w cieniu swojego męża. Ula Ryciak dedykuje książkę tym, którzy wierzą, że tajemnica miłości jest większa niż tajemnica śmierci i zadaje zasadnicze pytanie: czy warto dla uczucia poświęcić siebie? Zapewnia też o prawdziwości opisywanych osób, miejsc i zdarzeń, ale raczej zaskoczony będzie ten, kto pomyśli, że istotę powieści stanowi rzetelnie zebrany materiał biograficzny obiektywnie ukazujący sylwetki tytułowych bohaterów – Artura Rubinsteina, wybitnego pianisty i Neli Młynarskiej, córki najsłynniejszego dyrygenta międzywojennej Polski. Przebieg wydarzeń rozpoczyna się od momentu, kiedy siedemdziesięciopięcioletnia Nela, przepełniona uczuciami, które były między nią a Arturem, zjawia się w Wenecji, by przywołać wspomnienia wspólnie spędzonych lat. Wychodząc za niego za mąż nie zważała na to, co słyszała o jego reputacji, ani myślała też o potencjalnej utracie własnej tożsamości w rozpasanym świecie. Wówczas oboje byli odurzeni splendorem jego sławy…

Autorka buduje napięcie m.in. za pomocą specyficznego języka, co może pozostawiać różne wrażenia: bardzo prawdopodobne, że podczas gdy jednym trudno się będzie od lektury oderwać, innych urywane wypowiedzi i ckliwe opisy wprawią w irytację. Może niepotrzebnie, w końcu już sam tytuł sugeruje, że jest to opowieść o wielkich namiętnościach. Z Warszawą, Paryżem, Nowym Jorkiem, Wenecją, historią XX w. oraz kroniką pełną anegdot z życia towarzyskiego największych sław w tle. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


Książki nowo zakupione do zbiorów Biblioteki

Nowości w zbiorach

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Marzec 2018
P W Ś C P S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony