Nie tylko Pippi

Kochane Noskowiczki, Drodzy Noskowicze, witam Was serdecznie w Nowym Roku! Z prawdziwą przyjemnością informuję, że przed nami dwanaście spotkań z odlotowymi opowieściami o fascynujących przygodach fantastycznych bohaterów! Nie traćmy więc czasu i zaczynajmy. W styczniu proponuję wam lekturę książki norweskiej pisarki Anne-Cath. Vestly pt. „8+2 i domek w lesie”.

8+2 i domek w lesie-okl

Anne-Cath. Vestly
8+2 i domek w lesie
Wydawnictwo Dwie Siostry
Warszawa, 2014

Książkę możecie wypożyczyć
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)

Anne-Cath. Vestly to pisarka pochodząca z Norwegii, która w swoim kraju zyskała tak wielką popularność jak Astrid Lindgren (autorka m.in. „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanki”) w Szwecji albo Tove Jansson (autorka książek o Muminkach) w Finlandii. Wspominam Wam o tym dlatego, że te trzy autorki były prawie rówieśniczkami i mieszkały w krajach sąsiadujących ze sobą, leżących na Półwyspie Skandynawskim. Ale jakoś tak dziwnie się złożyło, że Astrid Lindgren i Tove Jansson są lepiej znane polskim dzieciom niż Anne Vestly. Sami przyznacie, że to troszkę niesprawiedliwe, tym bardziej, że autorka książek o przygodach ośmiorga rodzeństwa, ich rodziców, babci i psa pisała tak samo ciekawie i humorystycznie jak jej koleżanki. Zresztą, przekonajcie się o tym sami.

W książce „8+2 i domek w lesie” rodzinka, znana już z pierwszej historii cyklu pt. „8+2 i ciężarówka”, przeprowadza się z jednopokojowego mieszkania w Oslo (to duże miasto, które jest stolicą Norwegii) do domku w lesie. Nie tylko mama i tato cieszą się z tej zmiany (choć tato musi teraz dłużej dojeżdżać do pracy swoją ciężarówką). Cieszą się również dzieci: Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly, Mina i Morten, a także babcia, która wreszcie może zamieszkać razem ze swoimi wnuczętami. No, i oczywiście pies Rurek.

8+2 i domek w lesie - strony

Jednak taka przeprowadzka to spora zmiana w życiu rodziny. Po pierwsze ma ona miejsce zimą… No tak, wiem dobrze, że za taką prawdziwą, śnieżną zimą tęskni wielu z was – i tych młodszych i tych trochę starszych. Ale pomyślcie, co by było, gdybyście musieli codziennie odśnieżać, albo pośliznęli się na oblodzonej ścieżce do studni. Mogłoby się to okazać nie tylko uciążliwe, ale nawet niebezpieczne. Tak właśnie było w przypadku małego Mortena, który tak bardzo przechylił się, zaglądając do studni, że prawie do niej wpadł. Morten krzyczał przy tym naprawdę bardzo głośno i na szczęście usłyszały go pozostałe dzieci, budujące w tym czasie iglo. Na ratunek przybiegł Mads, który przytrzymał Mortena za nogę. Ale chyba nie dał by rady pomóc bratu, gdyby nie tato, który w porę nadbiegł z drewutni Po tej przygodzie Mona stwierdziła: „Jeśli mieszkanie na wsi jest takie niebezpieczne, to wolę wrócić do miasta”. Ale na szczęście podobna sytuacja już więcej się nie powtórzyła. Choć muszę wam zdradzić, że najmłodszy Morten jeszcze nie raz był przyczyną dziwnych, czasem niebezpiecznych, ale częściej zabawnych wydarzeń.

Jest też oczywistym, że choć mieszkanie w nowym miejscu zawsze jest fascynujące, to może się też okazać troszkę stresujące. Na przykład wtedy, gdy trzeba iść do nowej szkoły, w której nikogo się nie zna, i w dodatku ma się wrażenie, że nowi koledzy z nas żartują. Tak właśnie myślał ośmioletni Mads, dlatego podczas przerwy w lekcjach, zamiast bawić się z innymi dziećmi na szkolnym boisku, schował się za wielkimi skrzyniami na makulaturę. Jakie było jego zdziwienie, gdy po przerwie koledzy zapytali go: „Gdzie byłeś przez całą przerwę? Szukaliśmy cię, bo chcieliśmy, żebyś się z nami pobawił.” Okazało się, że jeden z tych chłopców, o których Mads myślał, że się z niego wyśmiewają – Ole Aleksander, został jego najlepszym przyjacielem.

Moi drodzy, wspomniałam tylko o dwójce z rodzeństwa, a przecież fantastyczne przygody w domku w lesie przeżywała też pozostała szóstka, mama, tato i babcia (która nauczyła się jeździć na nartach, otworzyła swój własny sklep z goframi a nawet tropiła Indian). Niestety, nie mogę wam streścić całej książki, ale myślę, że tak naprawdę to niepotrzebne, bo z chęcią przeczytacie ją sami. Gorąco was do tego zachęcam!

Na zakończenie naszego pierwszego w 2018 roku spotkania z książką, tak samo jak w poprzednich latach, specjalne zadanie. Odpowiedzcie na kilka pytań, które sprawdzą waszą znajomość książek trzech autorek, o których wspominaliśmy. Prawidłowe odpowiedzi (np. 6-d) wpiszcie w formularz i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, by wziąć udział w losowaniu nagród.

 1. Której z tych książek nie napisała Astrid Lindgren?
  a) Bracia Lwie Serce,
  b) Babcia na jabłoni,
  c) Detektyw Blomkvist.
 2. Dzieci, których imiona zaczynają się na literę M, to bohaterowie książki:
  a) 8+2 i domek w lesie,
  b) Dzieci z Bullerbyn,
  c) Opowiadania z Doliny Muminków.
 3. Książki opowiadające o Pippi Pończoszance napisała:
  a) Astrid Lindgren,
  b) Tove Jansson,
  c) Anne-Cath. Vestly.
 4. Pies, towarzysz rodzeństwa z książek Anne Vestly, ma na imię:
  a) Burek,
  b) Rurek,
  c) Łatek.
 5. W tytule opowiadań o Dolinie Muminków występuje miesiąc::
  a) luty,
  b) lipiec,
  c) listopad.

 

Kochani, dziękuję wam bardzo za wspólnie spędzony czas i zapraszam na kolejne spotkanie z książką już za miesiąc. Zajrzyjcie koniecznie na naszą stronę Z Noskiem w Książce w lutym!

Parę słów dla dorosłych

Anne-Cath. Vestly (1920-2008) w swoim dziewięciotomowym cyklu książek dla dzieci o przygodach ośmiorga rodzeństwa maluje obraz prostego, skromnego życia, wypełnionego przygodami i zabawą. Kładzie wielki nacisk na wartości takie jak wzajemne zrozumienie, akceptacja, solidarność, podkreśla wagę ciężkiej pracy i pozwala młodemu czytelnikowi zrozumieć, że poczucie szczęścia wypływa nie z posiadania rzeczy, ale z głębokich więzi rodzinnych. Nie należy jednak myśleć, że w swoich książkach koloryzuje rzeczywistość – wręcz przeciwnie. Jej bohaterowie stykają się z takimi samymi problemami, jak wszystkie dzieci na całym świecie. Szkoda, że jej olbrzymia popularność w Norwegii nie ma przełożenia na polskim rynku czytelniczym. Warto to zmienić, dlatego zachęcamy Państwa do podsunięcia dziecku książek Vestly z serii „8+2”.

 

Poprawiono: wtorek, 06, luty 2018 13:46

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2018
P W Ś C P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Początek strony