Szyk i styl u męskich projektantów mody

Z kobietami o modzie można rozmawiać godzinami. Przekonaliśmy się o tym 19 czerwca 2017 r. na spotkaniu w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka” w Filii nr 4, na którym rozmawialiśmy o książce Bertranda Meyera-Stableya „Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody”.

Jest to niezwykła historia dwunastu obdarzonych pasją projektantów, którzy - kierując się odwagą i wybitnym talentem - rewolucjonizowali modę swoich czasów, przeciwstawiali się schematom i kształtowali gust milionów kobiet na całym świecie.

Czytelniczki zgromadzone na spotkaniu miały okazję poznać kreatorów mody, którzy niewątpliwie zasłużyli na miano bohaterów. Ich zdaniem projektanci, zaprezentowani w polecanej przez Instytut Książki lekturze, w świecie mody pozostawili po sobie coś więcej niż tylko ślad, wręcz wyryty na trwałe znak. Zaczynając od „narodzin” domu mody Wortha byli to kolejno: Paul Poiret, Jean Patou, Cristobal Balenciaga, Christian Dior, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Christian Lacroix i kontrowersyjny John Galliano.

Szczegółowe życiorysy artystów są interesujące, ale wymagają od czytelnika robienia notatek i dużego skupienia - twierdziły klubowiczki. Niestety, nawet „warstwowe suknie, jakby utkane z księżycowego blasku, obłoki organzy, powiewy muślinów i koronek muskanych zmiennym światłem” nie uczyniły książki lekką w odbiorze. Nie zachwyca również uboga w ilustracje szata graficzna, która powinna być odzwierciedleniem wyszukanych, nowatorskich kreacji sławnych ikon mody oraz chwilowym oderwaniem od dłużącego się tekstu.

„Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody” niejednokrotnie „wstrząsali” klubowiczami w trakcie lektury, bo przecież świat show-biznesu rządzi się swoimi prawami. Panowie zadziwiali i szokowali w czasach swojej świetności, ale jak dało się zauważyć na spotkaniu, czynią to także i dziś. I dobrze. W większości przypadków właśnie o to chodziło.

A my, kobiety, zawdzięczamy im najwięcej, dlatego dużo mówiłyśmy o powracających trendach w modzie, współczesnych polskich projektantach czy znanych markach odzieżowych na rynku.

Było to niezwykle kobiece spotkanie, w gronie jakże zacnych mężczyzn. Zapach markowych perfum unosił się w powietrzu, a my pośród paryskich falban, koronek, gorsetów, turbanów i kapeluszy w wyobraźni tworzyliśmy autorską prêt-à-porter, a może nawet - haute couture.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka” zapraszamy już po wakacjach, 18 września 2017 r.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Początek strony