Twierdza silnych kobiet

21 czerwca 2016 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się ostatnie, przed wakacyjną przerwą, spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas jego trwania omawiana była książka Alice Hoffman „Gołębiarki”.

Tło historyczne powieści stanową wydarzenia z czasów żydowskiego powstania przeciwko Rzymianom, które miały swój finał w twierdzy Masada. „Gołębiarki” to historia czterech kobiet, które mają za sobą trudną historię życia, skrywają swoje sekrety i żyją w swoim własnym świecie. To opowieść o pozornie słabych z natury kobietach, które zmuszone przez okoliczności stają się silne, zdeterminowane, zmieniają się w twarde wojowniczki. Nie zostają one złamane przez tragiczne doświadczenia, przeciwnie, czynią je one jeszcze silniejszymi. To także opowieść przedstawiająca kobiecy świat, który składa się z rytuałów, a każda rzecz ma w nim swoją symbolikę. Zabobony i wróżby przewijają się przez całą książkę, pokazując jak bardzo magia symboli przenika świat izraelskich kobiet.

Autorka tak drobiazgowo oddaje autentyzm tego, o czym pisze, iż ma się wrażenie, że czujemy aromat mirry, duszący dym palonej ruty, pod stopami piasek pustyni, a specyficzny zapach gołębi unosi się wokół gołębnika. Wierność faktom historycznym i starannie odzwierciedlone realia pozwalają całkowicie wczuć się w historię uciekinierów z Izraela.

Członkowie klubu docenili piękny język i niesamowity sposób narracji w książce, który w realny sposób opisuje wydarzenia. W ocenie klubowiczek powieść jest bardzo prawdziwa i zdecydowanie godna polecenia. Historia narodu i kobiet nie jest dopowiedziana, dzięki czemu każdy czytelnik może wyobrazić sobie swoje zakończenie historii tych, którzy przeżyli. Klubowiczki jednomyślnie nie zgodziły się, by losy dzielnych kobiet, walczących o przetrwanie w oblężonej twierdzy, zamykać w jednym, tytułowym słowie „Gołębiarki”.

Spotkanie podsumowała jedna z pań, która w następujący sposób oceniała książkę Alice Hoffman: „Takich książek powinno być więcej żebyśmy my, jako kobiety miały świadomość, jak wielka siła drzemie w każdej z nas, jak wiele potrafimy unieść w imię miłości, nienawiści, w obliczu zagrożenia i w obliczu walki o życie”.

Życząc sobie wspaniałego letniego wypoczynku i interesujących wakacyjnych lektur, zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już we wrześniu.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony