Twierdza silnych kobiet

21 czerwca 2016 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się ostatnie, przed wakacyjną przerwą, spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas jego trwania omawiana była książka Alice Hoffman „Gołębiarki”.

Tło historyczne powieści stanową wydarzenia z czasów żydowskiego powstania przeciwko Rzymianom, które miały swój finał w twierdzy Masada. „Gołębiarki” to historia czterech kobiet, które mają za sobą trudną historię życia, skrywają swoje sekrety i żyją w swoim własnym świecie. To opowieść o pozornie słabych z natury kobietach, które zmuszone przez okoliczności stają się silne, zdeterminowane, zmieniają się w twarde wojowniczki. Nie zostają one złamane przez tragiczne doświadczenia, przeciwnie, czynią je one jeszcze silniejszymi. To także opowieść przedstawiająca kobiecy świat, który składa się z rytuałów, a każda rzecz ma w nim swoją symbolikę. Zabobony i wróżby przewijają się przez całą książkę, pokazując jak bardzo magia symboli przenika świat izraelskich kobiet.

Autorka tak drobiazgowo oddaje autentyzm tego, o czym pisze, iż ma się wrażenie, że czujemy aromat mirry, duszący dym palonej ruty, pod stopami piasek pustyni, a specyficzny zapach gołębi unosi się wokół gołębnika. Wierność faktom historycznym i starannie odzwierciedlone realia pozwalają całkowicie wczuć się w historię uciekinierów z Izraela.

Członkowie klubu docenili piękny język i niesamowity sposób narracji w książce, który w realny sposób opisuje wydarzenia. W ocenie klubowiczek powieść jest bardzo prawdziwa i zdecydowanie godna polecenia. Historia narodu i kobiet nie jest dopowiedziana, dzięki czemu każdy czytelnik może wyobrazić sobie swoje zakończenie historii tych, którzy przeżyli. Klubowiczki jednomyślnie nie zgodziły się, by losy dzielnych kobiet, walczących o przetrwanie w oblężonej twierdzy, zamykać w jednym, tytułowym słowie „Gołębiarki”.

Spotkanie podsumowała jedna z pań, która w następujący sposób oceniała książkę Alice Hoffman: „Takich książek powinno być więcej żebyśmy my, jako kobiety miały świadomość, jak wielka siła drzemie w każdej z nas, jak wiele potrafimy unieść w imię miłości, nienawiści, w obliczu zagrożenia i w obliczu walki o życie”.

Życząc sobie wspaniałego letniego wypoczynku i interesujących wakacyjnych lektur, zapraszamy na

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (19)

kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już we wrześniu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony