Nauka umierania

18 października 2016 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, poddaliśmy krytyce pozycję Elizabeth Burton-Phillips „Uzależnieni. Jak narkotyki zniszczyły moją rodzinę”.

„Uzależnieni” to dramatyczna opowieść matki o walce z nałogiem synów,  który zamienił życie domowników w najgorszy koszmar. Uzależnienie bliźniaków od heroiny sprawiło, że w życiu rodziny zagościły kłamstwa, kradzieże, długi, pobicia i kolejne odwyki.

Zdecydowanie każda matka powinna poznać zmagania autorki z uzależnieniem synów. Książka jest bowiem swego rodzaju instruktażem, jak postępować, na co zwracać uwagę, jak reagować, kiedy narkotyki wedrą się w codzienne życie najbliższych.

Lektura nie trzyma czytelnika w napięciu, bowiem autorka zaraz na samym początku zdradza jej tragiczne zakończenie. Zdaniem klubowiczów napisana jest suchym, beznamiętnym tonem, pozbawionym emocji. Książka nie wzrusza, nie targa za serce, to w niej właśnie zadziwia i sprawia, że czujemy pewien niedosyt.

Nie pozbawia jej to jednak wszystkich walorów. Autorka daje wiele cennych wskazówek. Swoim przykładem pokazuje ślepotę i naiwność rodziców, na widoczne symptomy uzależnienia, bezsilność w walce i nadzieję, która umiera ostatnia. Pragnie uchronić innych rodziców, aby nie popełniali jej błędów, tworząc listę: „skąd matka wie, że jej dziecko jest uzależnione”. Uświadamia czytelnika, jak wygląda mechanizm „brania” i „dilowania”, przywołuje popularne w tym środowisku terminy uliczne. Przeraża mówiąc o powszechności i łatwości zdobycia heroiny na czarnym rynku, o skutkach uzależnienia i odwykowym bólu, graniczącym z agonią.

Zdaniem klubowiczów lektura wiele wnosi do świadomości człowieka, uczy i zmusza do refleksji. Skłania do dyskusji o granicach matczynej, źle pojmowanej miłości, wpływie problemów rodzinnych na postępowanie nastolatków, pracoholizmie i niezwykłej więzi, jaka łączy rodzeństwo bliźniacze.

Zupełnie niewinna okładka książki, przedstawiająca dwójkę małych bliźniaków, prowadzących się za ręce, w niczym nie sugeruje dramatu, jaki skrywa tekst ukryty pod jej płaszczem. Stała się jednak inspiracją do rozmów o naszych małych i większych uzależnieniach. Z rozmów wynika, że niestety narkomania dotyka także naszego podwórka.

Zdaniem klubowiczów książkę na pewno warto przeczytać, być może „otworzy oczy” niejednemu z nas. Napisana dużą czcionką, przystępnym, prostym językiem, pokazuje problem narkomanii, zarówno z perspektywy matki jak i uzależnionych od heroiny synów. Na końcu zawiera test narkotykowy Organizacji FRANK ( przyjaznej, anonimowej infolinii narkotykowej) z pytaniami dla rodziców dzieci uzależnionych.

18 listopada 2016 r. (piątek) o godz. 17:00, w ramach Dyskusyjnego Klubu książki, zapraszamy do Saloniku Artystycznego KBP, na spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim, specjalizującym się w literaturze grozy i powieści fantastycznej.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony