Nauka umierania

18 października 2016 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, poddaliśmy krytyce pozycję Elizabeth Burton-Phillips „Uzależnieni. Jak narkotyki zniszczyły moją rodzinę”.

„Uzależnieni” to dramatyczna opowieść matki o walce z nałogiem synów,  który zamienił życie domowników w najgorszy koszmar. Uzależnienie bliźniaków od heroiny sprawiło, że w życiu rodziny zagościły kłamstwa, kradzieże, długi, pobicia i kolejne odwyki.

Zdecydowanie każda matka powinna poznać zmagania autorki z uzależnieniem synów. Książka jest bowiem swego rodzaju instruktażem, jak postępować, na co zwracać uwagę, jak reagować, kiedy narkotyki wedrą się w codzienne życie najbliższych.

Lektura nie trzyma czytelnika w napięciu, bowiem autorka zaraz na samym początku zdradza jej tragiczne zakończenie. Zdaniem klubowiczów napisana jest suchym, beznamiętnym tonem, pozbawionym emocji. Książka nie wzrusza, nie targa za serce, to w niej właśnie zadziwia i sprawia, że czujemy pewien niedosyt.

Nie pozbawia jej to

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (25)

jednak wszystkich walorów. Autorka daje wiele cennych wskazówek. Swoim przykładem pokazuje ślepotę i naiwność rodziców, na widoczne symptomy uzależnienia, bezsilność w walce i nadzieję, która umiera ostatnia. Pragnie uchronić innych rodziców, aby nie popełniali jej błędów, tworząc listę: „skąd matka wie, że jej dziecko jest uzależnione”. Uświadamia czytelnika, jak wygląda mechanizm „brania” i „dilowania”, przywołuje popularne w tym środowisku terminy uliczne. Przeraża mówiąc o powszechności i łatwości zdobycia heroiny na czarnym rynku, o skutkach uzależnienia i odwykowym bólu, graniczącym z agonią.

Zdaniem klubowiczów lektura wiele wnosi do świadomości człowieka, uczy i zmusza do refleksji. Skłania do dyskusji o granicach matczynej, źle pojmowanej miłości, wpływie problemów rodzinnych na postępowanie nastolatków, pracoholizmie i niezwykłej więzi, jaka łączy rodzeństwo bliźniacze.

Zupełnie niewinna okładka książki, przedstawiająca dwójkę małych bliźniaków, prowadzących się za ręce, w niczym nie sugeruje dramatu, jaki skrywa tekst ukryty pod jej płaszczem. Stała się jednak inspiracją do rozmów o naszych małych i większych uzależnieniach. Z rozmów wynika, że niestety narkomania dotyka także naszego podwórka.

Zdaniem klubowiczów książkę na pewno warto przeczytać, być może „otworzy oczy” niejednemu z nas. Napisana dużą czcionką, przystępnym, prostym językiem, pokazuje problem narkomanii, zarówno z perspektywy matki jak i uzależnionych od heroiny synów. Na końcu zawiera test narkotykowy Organizacji FRANK ( przyjaznej, anonimowej infolinii narkotykowej) z pytaniami dla rodziców dzieci uzależnionych.

18 listopada 2016 r. (piątek) o godz. 17:00, w ramach Dyskusyjnego Klubu książki, zapraszamy do Saloniku Artystycznego KBP, na spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim, specjalizującym się w literaturze grozy i powieści fantastycznej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony