Kawiarnia literacka

„Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę” - książka o tym tytule, autorstwa francuskiej pisarki Agnes Martin-Lugand, została poddana dyskusji w Dyskusyjnym Klubie Książki 17 stycznia 2017 r. Miejscem spotkania była pobliska kawiarnia, lokal pełen inspiracji, gdzie każdy może wypić dobrą kawę i poczytać interesującą książkę.

Spotkanie rozpoczęto od stwierdzenia: „Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ znaleźliśmy czas, aby spotkać się wspólnie przy dobrej kawie i smacznym deserze, z książką w ręku”. Główna bohaterka powieści, Diane - szczęśliwa właścicielka paryskiej kawiarenki literackiej, utraciła owo szczęście wraz ze śmiercią córki i męża, którzy zginęli w wypadku samochodowym. Sytuacja, w jakiej znalazła się główna bohaterka i reakcja na pustkę, która zagościła w jej sercu i domu, została poddana burzliwej dyskusji.

Książka dotyka trudnego tematu, ale pojawiają się w niej również sytuacje komiczne, które sprawiają, że porusza ona, ale nie przygnębia czytelnika. Z każdą przeczytaną stroną kibicujemy głównej bohaterce w poszukiwaniu na Zielonej Wyspie spokoju i szczęścia, a także miłości, na którą zasługuje.

Klubowicze ocenili nieodpowiedzialne zachowanie Diane, rozumiejąc jednocześnie traumę, jaką przeżywa. Zarzucili autorce powieści zaburzenia orientacji przestrzennej, wynikające z narracji i wprowadzający w błąd tytuł powieści. Odnaleźli na mapie wyspy Aran i Moherowe Klify, o których mowa w książce.

Wprawdzie klubowicze postawili powieści wiele zarzutów, m.in. niedopracowanie szczegółów i niesatysfakcjonujące zakończenie, ale stwierdzili, że „książka jest przecież debiutem literackim Agnes Martin-Lugand i choć nazwana została książką jednowymiarową z niewykorzystanym potencjałem, to czyta się ją z przyjemnością”. To niewymagająca lektura, idealna na podróż, lekka pomimo trudnych tematów i godna polecenia tym, którzy szukają szczęścia i kibicują wielkiej miłości.

Po skończonej dyskusji, kiedy zapach kawy mieszał się z zapachem książek, właściciele kawiarni przybliżyli klubowiczom tajniki parzenia dobrej kawy w domu, przy użyciu kawiarki. Polecali dobre kawy ziarniste, omówili kolejność mieszania poszczególnych składników, sposoby spieniania mleka, miary i temperatury, które należy zachować, aby poczuć smak i aromat dobrej kawy.

Każdy z nas ma inną definicję szczęścia. „Bądźmy szczęśliwi, pijmy dobrą kawę, czytajmy ciekawe książki i dajmy szczęście innym” - tym życzeniem zakończyło się styczniowe spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Na kolejne zapraszamy do Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego już 21 lutego, o godz. 17:00, na rozmowy o książce „Księga Diny” Herbjørg Wassmo.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony