Ucieczka w zaświaty

21 lutego 2017 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Tematem rozmów była powieść wybitnej norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo „Księga Diny”, którą klubowicze mogli porównać z niedawno oglądaną ekranizacją w Klubie Miłośników Filmu.

Po kilkunastu latach oczekiwania polscy czytelnicy doczekali się nowego wydania „Księgi Diny”, przez niektórych uznawaną za jedną z najlepszych książek skandynawskich wszechczasów, do niedawna trudno dostępną w naszym kraju. I rzeczywiście, Herbjørg Wassmo, czerpiąc z bogatej tradycji norweskiej literatury, stworzyła piękną, a zarazem mroczną książkę, która bardzo podobała się czytelnikom Dyskusyjnego Klubu Książki. Mimo tego, iż powieść została dobrze przyjęta przez krytyków, wśród klubowiczów znaleźli się i tacy, którzy zniechęceni już na samym początku odłożyli lekturę na półkę.

Czytelnik, wmanewrowany już na samym początku książki w upozorowany wypadek, w którym ginie mąż głównej bohaterki, jest zaskoczony, zaciekawiony, zaintrygowany i nie może się doczekać, co wydarzy się dalej. Ten sprytny zabieg autorki w połączeniu z surowością stylu, fabułą owianą mrocznością czyni powieść niezwykle interesującą, którą pomimo wielu stron, czyta się bardzo szybko. Ponadto przyciągająca uwagę trójwymiarowa okładka książki, posiadająca dwa plany i nadruk holograficzny, już na samym początku sugeruje, że książka owiana jest tajemnicą i wypełniona siłami nadprzyrodzonymi.

Sama postać Diny, określonej przez klubowiczów jako femme fatale, kobiety łamiącej wszelkie zakazy, której uczucia uległy dewiacji w wyniku dotkliwych przeżyć z dzieciństwa, podczas skupiła większość uwagi czytelników. Jej portret charakterologiczny bardzo trafnie powiązany został z biografią autorki „Księgi Diny”. W szaleństwie, okrucieństwie, władzy nad mężczyznami i dzikiej namiętności Diny klubowicze doszukali się cech zranionego dziecka w osobie autorki. Czytelnicy nie potrafili jednoznacznie określić Diny, za dużo w niej sprzeczności. Jest to bowiem ta bohaterka, którą jednocześnie podziwia się i nienawidzi, która wzbudza litość i żal.

Czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Książki za nietuzinkową, złożoną postać głównej bohaterki i interesujące postacie drugoplanowe, elementy psychoanalizy w literaturze, niejednoznaczne zakończenie, a także rozległy obraz XIX- wiecznej norweskiej prowincji z jej mieszkańcami, rytuałami, zwykłą codziennością chętnie przyznaliby książce nagrodę literacką, zgadzając się z opinią księgarzy norweskich, którzy w 1990 r. nagrodzili powieść, ogłaszając ją najlepszą książką dekady.

„Księga Diny” stanowi pierwszy tom trylogii Herbjørg Wassmo, druga część - „Syn szczęścia” - od niedawna jest już dostępna na rynku wydawniczym, natomiast na trzecią musimy jeszcze poczekać. Książka głęboka w swej wymowie, wzruszająca, przerażająca, przesiąknięta piętnem śmierci nieustannie skłania do refleksji. Zdaniem klubowiczów „Księga Diny” to mocna, mroczna, piękna książka, której nie można przeoczyć.

Na kolejnym spotkaniu w Dyskusyjnym Klubie Książki będziemy gościć pisarkę i reporterkę „Gazety Wyborczej” Magdalenę Grzebałkowską, autorkę takich pozycji jak: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”. Na spotkanie autorskie zapraszamy już 29 marca 2017 r. do Saloniku Artystycznego KBP na godz. 17:00.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony