Małżeństwo może być zabójcze

19 kwietnia 2017 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego tematem naszych dyskusji była „Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn.

Piękna, długo wyczekiwana dziewczynka, która chce być doskonała każdego dnia. Amy codziennie udowadnia rodzicom i sobie, że jest najlepsza, lecz to jej nie wystarcza. Chce z dnia na dzień stawać się jeszcze lepsza. Chęć dorównania wyobrażeniom o ideale pcha ją coraz dalej, a silne przekonanie, iż świat kręci się wokół niej, buduje mocne poczucie, że dostanie wszystko, czegokolwiek zapragnie. Rodzice, którzy są psychologami, piszą książeczkę dla dzieci, której główną postacią jest mała dziewczynka, pierwowzór i „bliźniaczka” Amy. Świat, w którym żyje bohaterka ich książki, jest analogicznym światem ich dziecka. Popełniają plagiat dzieciństwa i życia Amy, z tym że plagiat jest „doskonalszy” niż rzeczywistość. Ich dziecko rośnie w przeświadczeniu, że jest doskonałe, ale nie aż tak, jak Niezwykła Amy. Książkowa postać jej rodziców jest zawsze o jeden krok przed nią, kiedy z czegoś rezygnuje, tamta staje się w tym mistrzynią. I nagle dziewczynka z książki dorasta i wychodzi za mąż, a prawdziwa Amy nie ma nawet narzeczonego. Czy to tylko sugestia jej rodziców, czy też próba reżyserowania przez nich jej życia? Gdy prawdziwa Amy wreszcie się zakochuje - czuje, że żyje, a wybory, których dokonuje - są jej własnymi. Ukochany mężczyzna jest zwyczajnym facetem, któremu daleko do doskonałości czy bogactwa. I właśnie ta zwyczajność budzi zainteresowanie Amy. Po raz pierwszy jest naprawdę szczęśliwa, czuje się kochana i może wszystko.

Autorka książki ukazuje w niej, jak bardzo skomplikowane jest to, do czego jest zdolny drugi człowiek. Perfekcyjne, zaplanowane z dużym wyprzedzeniem morderstwo, każdy najmniejszy szczegół niemal idealnie dopracowany ma doprowadzić do skazania wiarołomnego męża Amy. Niestety, nie da się przewidzieć wszystkiego w stu procentach, a ofiara nagle okazuje się oprawcą. Akcja książki pokazuje, że nigdy do końca nie wiadomo, jaki jest ten, kto stoi obok nas, czego możemy się po nim spodziewać, nawet po latach bycia razem. Przedstawione są tu różne punkty wiedzenia na małżeństwo. Czy gwarantuje ono miłość i wierność na całe życie, nawet za cenę życia kogoś innego? Idea doskonałości w zderzeniu z rzeczywistością i upływem czasu rozbudza ukryte instynkty i prowokuje do niezrozumiałych zachowań. Ale czy złamane, choć doskonałe, dzieciństwo to główna przyczyna psychopatycznych zachowań bohaterki? Czy piękna, ale nieszczęśliwa Amy to tylko zmanipulowana marionetka w rękach innych (rodziców, męża), czy to tylko kobieta, która chce się odegrać i zemścić?

W opinii klubowiczek główna bohaterka miała wybór, mogła zacząć nowe, inne życie. Była wykształconą, młodą kobietą z pieniędzmi, ale o bardzo silnie rozwiniętym poczuciu własności, obojętnie czy dotyczyło to własnego męża, domu, czy stanu finansów. Być może właśnie dlatego wydarza sie tragedia, a za śmierć niewinnego człowieka nikt nie odpowie. Wystarczy tylko umieć dobrze kłamać i znać się na ludziach.

Niektóre panie zwróciły też uwagę na to, że książkę trudno się czyta, ze względu na chaotyczną narrację.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 16 maja 2017 r. o godzinie 16:00. Rozmawiać będziemy o „Długiej drodze do domu” Joanny Jax.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony