To, czego nie kupisz za żadną cenę

20 czerwca 2017 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło sie ostatnie przed wakacyjna przerwą spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowaliśmy o powieści Guillaume’a Musso pt. „Papierowa dziewczyna”.

Guillaume Musso to jeden z najpoczytniejszych pisarzy francuskich, autor wielu bestsellerów, którego książki są tłumaczone na wiele języków świata. W omawianej książce autor stara się pokazać jak ważny jest czytelnik w tworzeniu książki. Książka, nawet jeśli jest wydana – pozostaje martwa, póki czytelnik nie stworzy jej w swojej wyobraźni. Dopiero od momentu, gdy powstanie niewidzialna więź pomiędzy pisarzem i jego twórczością a czytającym, wtedy książka ożywa, jej świat zaczyna istnieć. Czytelnik to właściwie główny bohater opowieści, na równi z autorem – bez niego nic się nie dzieje.

Główny bohater powieści, Tom Boyd, to młody, utalentowany pisarz, który odnosi spektakularny sukces pisząc dwie części popularnej trylogii. Niestety, nieszczęśliwa miłość a wraz z nią syndrom białej kartki sprawiają, że popada w depresję. Uzależnienie od leków, alkoholu i odcięcie się od ludzi pozwala mu zapomnieć o niepowodzeniu, ale też nie pozwala wrócić do normalności. Nagłe pojawienie się w życiu mężczyzny jednej z bohaterek jego powieści powoduje, że Tom zaczyna interesować się życiem. Kobieta uporczywie twierdzi, iż poprzez błąd podczas druku wypadła z kart jego książki i grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Jedynym ratunkiem dla niej pozostaje napisanie przez Toma kolejnej części trylogii, dzięki której będzie mogła wrócić do swojego książkowego świata. Tylko czy Tom kończąc swoją trylogię będzie chciał, by odeszła…?

Książka bardzo mocno pokazuje, jak ważne są prawdziwe przyjaźnie, takie od serca, niekiedy trwające od dzieciństwa. Czasami trudna młodość, traumatyczne wydarzenia, które mogłyby złamać życie, wiążą tak mocno, że tylko wsparcie kogoś w takiej samej sytuacji może pomóc. Ucieczka w wymyślony, inny świat to też sposób na przetrwanie. Główni bohaterowie połączeni trudnym dzieciństwem stają się sobie bliscy na zawsze. Przyjaźń, która ich łączy jest sprawdzona w najgorszych sytuacjach, nie zniszczy jej ani więzienie, ani morderstwo, czy też utrata ogromnego majątku. Troska jaką darzą się nawzajem pomaga im nieraz uratować siebie nawzajem od najgorszych myśli, a nawet od samobójstwa.

W opinii klubowiczów książka jest dobrze napisana, czyta się ją lekko ze względu na język i brak wulgaryzmów. Czytelnicy uznali, iż książki traktujące o prawdziwych wartościach są ważne i warto je czytać. A najwyższych wartości, takich jak przyjaźń, miłość i godność, nie można kupić za żadne pieniądze świata.

Życząc sobie wspaniałych, słonecznych dni wakacyjnego odpoczynku i intrygujących lektur, zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już we wrześniu.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony