Obudź swojego ducha na przygodę

19 września 2017 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem okazją do dyskusji była historia Claire Dunn zawarta w jej autobiograficznej książce „365 dni bez zapałek. Jak rok w australijskim buszu odmienił moje życie”.

Książka jest zapisem wspomnień z całorocznego pobytu w australijskim buszu, w ramach programu survivalowego. Autorka, a zarazem, główna bohaterka opowieści to 500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@stat-counters.net to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

kobieta, która porzuca dobrą pracę i wygodne życie na rzecz pobycia w głuszy. Poczucie wypalenia zawodowego, zmęczenie i przekonanie o bezsensowności pogoni za pieniędzmi i coraz szybciej biegnącym światem powoduje, że Claire potrzebuje odskoczni i wytchnienia od cywilizacji. Konieczność całkowitej zmiany otoczenia i dotychczasowego sposobu myślenia popycha ją w stronę odseparowania od ludzi i ucieczki od wszelkich dobrodziejstw nowoczesnego świata. Program, do którego przystępuje, oferuje między innymi naukę budowy schronienia, rozpalania ognia bez zapałek, tropienia zwierząt i polowania na nie, szukania jadalnych roślin, splatania lin i sznurów czy też wyrabiania naczyń z gliny. Kobieta jest także bardzo wrażliwa na otaczającą ją naturę, z którą stara się żyć w zgodzie. Dlatego też program oferujący bliskość środowiska naturalnego jest tym, czego pragnie w danej chwili.

>Niestety, w opinii klubowiczów nikt nie poleciłby tej książki jako lektury wakacyjnej. Część osób zniechęcała się do czytania w połowie książki, niektórym wystarczało kilkadziesiąt stron, tylko nieliczni dotrwali do końca bardziej z obowiązku niż z przyjemności. Tytuł mógłby sugerować, że książka będzie niesamowitą opowieścią o życiu, swoistą nauką przetrwania roku w miejscu, gdzie jeszcze nie dotarła cywilizacja. W trakcie czytania pogląd ten szybko zostaje zweryfikowany. Pobyt na łonie natury jest swoistą zachcianką. Czytając ma się wrażenie, że autorka bierze udział w jakimś reality show, w którym walczy o jakąś nagrodę. Claire rzeczywiście spędziła 365 dni w buszu bez zapałek, ale okazuje się, że tylko ich brakowało, aby życie toczyło się bez przeszkód. Jedynym osiągnięciem całego roku było niezłamanie się i niepoproszenie o symboliczny ogień. Bo jak być uczestnikiem szkoły przetrwania mając mnóstwo rzeczy w wyładowanym po dach samochodzie? Co to za izolacja od świata, kiedy w każdej chwili można nawiązać rozmowę przez Skype’a albo wybrać się na kolację do pobliskiego miasteczka? Książka rozczarowała klubowiczów i jednogłośnie uznano, że czas jej poświecony mógł być poświecony innej lekturze.

>Każdy z nas rozumie, że autorka potrzebowała takiej przerwy. Dzięki tej podróży w świat natury i w głąb siebie zrozumiała swoje przeznaczenie. Jednak cały przekaz tych wspomnień zawarty został w jednej z humorystycznych opinii klubowiczek. Stwierdziła, że zgłoszenie się do tego programu było świetnym pomysłem na to, by przez rok nie pracować, a potem napisać książkę i z tego żyć. Być może była to jedyna przyczyna powstania tego swoistego dziennika i być może takimi właśnie pobudkami kierowała się Claire Dunn pisząc go.

Na kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 23 października 2017 r., na którym o swojej twórczości opowie Wojciech Chmielarz.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony