Euforia

Podczas kolejnego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki, 19 grudnia 2017 roku, przedmiotem dyskusji była „Euforia” Lily King.

Książka Lily King była na liście najczęściej czytanych książek w 2014 roku w Ameryce. Została też wyróżniona przez „New York Times” oraz zdobyła najsłynniejszą nagrodę literacką w USA - The Kirkus Prize (2014). Powieść przetłumaczono na wiele języków, trwają przygotowania do produkcji filmu fabularnego na jej podstawie.

Historia zawarta na kartach książki to opowieść inspirowana dokonaniami i życiorysem Margaret Mead, amerykańskiej antropolog kulturowej. Imiona bohaterów zostały zmienione, tak jak i nazwy plemion. Akcja powieści została umiejscowiona w latach trzydziestych ubiegłego wieku na Nowej Gwinei. To czasy, kiedy ta piękna wyspa nie została jeszcze dotknięta tragedią wojny ani wpływem zachodniej cywilizacji. Małżeństwo antropologów przemierza wyspę obserwując i próbując poznać kolejne plemiona. Po jakimś czasie zaprzyjaźniają się z innym  antropologiem i od tej pory ich przyjaźń jest poniekąd ciągłą rywalizacją: o pierwszeństwo w dziedzinie, która uprawiają, o sławę i podziw zawodowy, a w pewnym momencie o wzajemne uczucia wobec siebie. Powoli rodzi się między tą trójką przyjaźń, miłość i pożądanie, które szuka swojego ujścia. Narracja książki prowadzona jest z kilku różnych perspektyw, każdy z bohaterów ma szansę wypowiedzieć się ze swojego punktu widzenia. Poznajemy Nell, sławną już antropolog, która próbuje zbierać materiały do kolejnej książki. Jej męża Fena, niedocenionego naukowca, który jest zakompleksiony i egoistyczny, nastawiony na zysk, a często agresywny w dążeniu do celu. Fen żyje jako dodatek do sławnej żony, żyjąc w jej cieniu. Poznajemy też tego trzeciego antropologa, Banksona, który zachwycony naukową karierą Nell, stara się być blisko niej, a geniusz, który ona prezentuje, stawia ją w jego oczach na piedestale, któremu żadna kobieta nie może dorównać. Ten swoisty trójkąt, który nawiązuje się między bohaterami jest bardzo ciekawy z punktu widzenia czytelnika. Jego tłem jest ich praca, opisywane plemiona, ich zwyczaje, zachowania, miejsca, w których żyją.

Bohaterowie w skrajnie trudnych i obcych warunkach mają okazje sprawdzić się nawzajem, ale też przeanalizować siebie, to jacy są, do czego są zdolni, jakie są granice ich wytrzymałości fizycznej i moralnej. Klubowicze oceniając bohaterów posłużyli się słowami poetki iż: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Stwierdzono również, że biały człowiek jest bardzo ciekawy, stara się poznać, zdobyć, zawłaszczyć sobie wiedzę o innych ludach, ziemiach. Czasami nawet wbrew ich woli. Niestety przez tą ciekawość coraz mniej miejsc pozostaje nietkniętych ludzką stopą, w których życie toczy się swoim rytmem.

W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, życząc sobie wszystkiego co najlepsze, dziękując sobie za wspólny rok, a także życząc abyśmy w nadchodzącym nowym roku spotykali się na kolejnych dyskusjach o książkach.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 16 stycznia 2018 roku. Rozmawiać będziemy o „Listach z wyspy zwanej Niebem” J. Brockmole.

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony