Miłosz - poeta wciąż odkrywany

Zadanie ma na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Czesława Miłosza poprzez realizację zróżnicowanych działań adresowanych do różnych grup odbiorców oraz inspirowanie do sięgania po utwory poety, popularyzację dorobku twórczego Miłosza, a także edukację młodzieży i włączenie mieszkańców Krosna w obchody Roku Miłosza.

Realizacja zadania obejmie cykl działań - zróżnicowanych ze względu na formę, jak i odbiorcę - realizowanych od kwietnia do października 2011 r., pozwalających zaznaczyć obchody Roku Czesława Miłosza w Krośnie.

Harmonogram realizacji zadania:

7 kwietnia - sesja popularnonaukowa: „Miłosz - w słowach, wspomnieniach, obrazach”. W sesji udział wezmą m.in.:

  • Andrzej Franaszek - literaturoznawca, krytyk, redaktor działu kulturalnego w „Tygodniku Powszechnym”. Zajmuje się twórczością współczesnych poetów polskich. W tym roku ukaże się biografia Cz. Miłosza jego autorstwa;
  • dr hab. Joanna Zach - historyk literatury, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Krytyki Współczesnej), autorka m.in. książki „Miłosz i poetyka wyznania”;
  • dr Stanisław Dłuski - autor siedmiu zbiorów poetyckich; za pierwszy, wydany w 1995 roku pt. „Stary Dom”, otrzymał nagrodę im. K. Kazimiery Iłłakowiczówny za

    Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (20)

    najlepszy debiut poetycki. Ostatnia jego książka - „Szczęśliwie powieszony” wydana została w ubiegłym roku w rzeszowskim wydawnictwie „Libra”. Na sesji przedstawi referat: „Patriotyzm i religijność Czesława Miłosza”.

30 czerwca - 31 sierpnia - wystawa w Wypożyczalni Głównej „Miłosz - świadek minionego wieku”.

15 września - promocja książki Agnieszki Kosińskiej „Miłosz i jego wiek - kalendarium”. Agnieszka Kosińska - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk literacki, bibliograf. W latach 1996-2004 sekretarka Czesława Miłosza. Kustosz mieszkania i archiwum poety. W 2010 roku wydała książkę „Rozmowy o Miłoszu”.

20 października - finał konkursu wiedzy „Miłosz - fakty i mity”.

Głównym organizatorem zadania jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie, współorganizatorem - Krośnieńska Biblioteka Publiczna.

Zadanie jest realizowane przy pomocy finansowej Gminy Krosno w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców miasta Krosna w 2011 roku z zakresu kultury.

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Styczeń 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony