Polecane nowości - listopad

GAŁCZYŃSKA, Kira: Nie gaście tej lampy przy drzwiach… : przesiane przez pamięć. – Warszawa : Świat Książki, 2017.

galczynska-nie-gascie-tej-lampy-przy-drzwiachKira Gałczyńska, która dotychczas głównie zajmowała się dorobkiem literackim ojca, napisała książkę o sobie, o czasach swojego dzieciństwa, młodości. Na jej stronach przywołuje wydarzenia ważne i, jak twierdzi, dlatego ocalone przez pamięć. Wspomina ludzi, w kręgu których dorastała, z którymi się przyjaźniła, a którzy odeszli i pozostawili ją „w świecie zdominowanym przez absurdalny pośpiech, brzydotę, chamstwo”, w świecie, w którym trudno jej się odnaleźć. Z rodziną Gałczyńskich poznajemy środowisko literackie powojennego Krakowa, Szczecina, Warszawy, a więc miejsc, gdzie rodzina mieszkała po wojnie, poznajemy okoliczności powstania muzeum KonstantegoIldefonsa Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie. Opowieść poruszająca, pełna humoru, ale i nie pozbawiona gorzkich refleksji, sięga 1939 roku, najstarszych wspomnień z dzieciństwa, a kończy się w 1968 roku. Gałczyńska nie pomija ważnych wydarzeń, które miały miejsce w powojennej historii Polski, a które miały wpływ zarówno na jej wybory życiowe, jak i jej przyjaciół.

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


HOFRICHTER, Robert: Tajemnicze życie grzybów. – Warszawa : Prószyński i S-ka, 2017.

hofrichter-tajemnicze-zycie-grzybowPo „Sekretnym życiu drzew” pora na odkrywanie kolejnych tajemnic otaczającego nas świata. Tym razem mamy możliwość zgłębić tajemnice grzybów, a przewodnikiem będzie książka Roberta Hofrichtera „Tajemnicze życie grzybów”. Zbierając grzyby, nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywają w ekosystemie. Nie są ani roślinami, ani zwierzętami, żyją w ukryciu. Jednak bez nich nie byłoby lasów, klimatu ani życia na ziemi, jakie znamy i w jakim uczestniczymy. Robert Hofrichter przybliża nam ten tajemniczy świat, w którym analogicznie jak wśród ludzi spotkamy arystokratów, oszustów, pasożytów, ale również zaskakujące skutki współpracy i oszałamiające wyniki przemiany. Nie jest to atlas grzybów, ale odkrywanie, gdzie grzyby uprzyjemniają nam życie, kiedy ich obecność nam zagraża i nie chodzi tu tylko o muchomora. Bo czy delektowalibyśmy się chrupiącym chlebem albo zimnym piwem w upalne dni, gdyby nie grzyby, tu w postaci drożdży. Albo czy zastanawiamy się, jakie zastosowanie miały i mają w lecznictwie, a jakie są przyczyną chorób? Na wiele z tych pytań odpowie książka „Tajemnicze życie grzybów”, którą polecamy wszystkim, nie tylko „grzybiarzom”.

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


KOS-KRAUZE, Joanna, PAWLICKA, Aleksandra: Jest życie po końcu świata. – Kraków : Znak Litera Nova, 2017.

kos-jest-zycie-po-koncu-swiataLudobójstwo w Rwandzie, jedno z najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku, to temat ostatniego filmu reżyserowanego przez Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”, filmu, którego zakończenie uniemożliwiła choroba i śmierć, a który dokończyła Joanna Kos-Krauze, żona reżysera. Rok po śmierci męża udzieliła wywiadu, w którym opowiadała o zmaganiach z chorobą, o rozstaniu, o oswajaniu życia w żałobie. Wywiad stał się podstawą do napisania przez Aleksandrę Pawlicką książki „Jest życie po końcu świata”. Historia osobista Joanny i Krzysztofa przeplata się z opowieściami z Rwandy. W jednym i drugim przypadku wspólnym tematem jest przeżyta trauma, żałoba i pytanie, jak je oswoić, jak z nimi żyć. Dodatkowo w przypadku wydarzeń w Rwandzie zdziwienie budzi obojętność świata na tragedię ludu Tutsi. Znaczna część rozmowy poświęcona jest powstaniu filmów, „Dług”, „Nikiofor”, „Papusza”, „Plac Zbawiciela”, które były nagradzane, a w powstaniu których Joanna miała znaczący udział. „Jest życie po końcu świata” to piękna opowieść o sile kobiety i sile kraju, a to co je łączy to „koniec świata”, po którym życie toczy się dalej.

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


LEWANDOWSKA-KĄKOL, Agnieszka: Arystokracja : powojenne losy polskich rodów. – Warszawa : Zona Zero, 2017.

lewandowska-arystokracjaZwiedzając polskie pałace, zastanawiamy się, dlaczego stały się obiektami zabytkowymi, gdzie są ich właściciele, dlaczego nie mieszkają w tych wspaniałych posiadłościach albo dlaczego doprowadzili do takiego zaniedbania, często wręcz ruiny. Bo nawet słabo znający historię i mroczny czas PRL-u wiedzą, że w 1989 r „skończył się w Polsce komunizm”, o czym poinformowała znana i lubiana aktorka. Dlaczego więc Braniccy, Potoccy, Zamoyscy, Tarnowscy nie powrócili do swoich rodowych posiadłości? Jak potoczyły się ich losy po zakończeniu II wojny światowej? Agnieszka Lewandowska-Kąkol przeprowadziła wiele rozmów z przedstawicielami polskich rodów arystokratycznych. Nie wszyscy, którym to zaproponowała, wyrazili zgodę na opowieść o powojennych losach. We wspomnieniach przenoszą się w bajkowy świat dzieciństwa zakończony we wrześniu 1939 roku, tragiczne lata wojny i chyba najbardziej ponure i przykre dla polskiej arystokracji czasy komunizmu. Opowiadają o decyzjach, wyborach i miejscach, które wybrali na miejsce zamieszkania. Co oprócz wspomnień, albumów, pamiątek przekazują najmłodszym, czy mają żal do losu, który często był dla ich rodzin okrutny. Obok rozmów uzupełnionych fotografiami, każdy rozdział poprzedza krótka historia rodu. Polecamy.

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


McNeill, Jean: Dzienniki lodu : wspomnienia z Antarktydy. – Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, cop. 2017.

mcneill-dzienniki-loduPowieściopisarka Jean McNeil dostała stypendium od Brytyjskiego Towarzystwa Badań Antarktycznych, w ramach którego przez rok odwiedzała tereny polarne i obserwowała pracę naukowców. Efektem jej pobytu na stacjach badawczych jest książka „Dzienniki lodu : wspomnienia z Antarktydy”, ostatnia z trzech, poświęconych obszarom polarnym. Autorka w swojej relacji w formie dziennika łączy wiedzę naukową z relacją podróżnika, obok informacji naukowych dotyczących kształtowania się lądów na kuli ziemskiej, powstawaniu bogactw naturalnych, podaje informacje z życia codziennego, wspomina młodość i przyjaciół, których spotkała. Informacje specjalistyczne, które poznajemy z rozmów pracowników stacji badawczych, glacjologów, biologów, środowiska, chemików atmosfery, pozwalają poznać odległą przeszłość i przyszłość planety, na której żyjemy. Połączenie się Afryki i Europy w jeden kontynent, wchłonięcie Morza Śródziemnego, wchłonięcie Ameryki Południowej przez Atlantyk to tylko niektóre czekające Ziemię zmiany. Ale nie należy się tym martwić, gdyż powyższe wydarzenia prognozowane są za jakieś… 150 milionów lat. Ciekawym spostrzeżeniem autorki jest również to, jak na naszą osobowość wpływa klimat, w jakim spędzamy dzieciństwo i młodość. Książka nie tylko dla miłośników srogich zim, które ze względu na ocieplanie się klimatu są coraz rzadsze.

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej


Katalog literatury popularnonaukowej zakupionej i przekazanej do Biblioteki Głównej i filii miejskich Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w okresie VII-XII 2016 r. - 2016, nr 2 = 98

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2018
P W Ś C P S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony