Zosia nie pozwoli Wam się nudzić! – spotkania z Agnieszką Tyszką

12 września 2017 r. w Oddziale dla Dzieci i w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych nr 3, 6, 10 i 14 uczestniczyli w spotkaniach z Agnieszką Tyszką – autorką prawie czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, polonistką, z zamiłowania ogrodniczką.

Agnieszka Tyszka pisze książki dla bardzo małych dzieci, trochę starszych i całkiem dużych. „Za Róże w garażu” otrzymała w 2005 r. Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Jej niezwykłe dzieciństwo miało wpływ na, to kim jest i jak pisze. Autorka z humorem opowiadała, jak w wieku trzech lat przesiadywała w więzieniu (towarzysząc swojej mamie w praktykach), jak dorastała w domu starców, czyli u swoich dziadków w leśniczówce na Pojezierzu Drawskim. Tam też stawiała swoje pierwsze kroki – wśród mchów i paproci, poznając leśne rośliny i zwierzęta. Tu właśnie zrodziła się jej miłość do książek. Na pytanie skąd bierze do nich pomysły, odpowiada bardzo prosto: z wyobraźni, podróży, ze snów, z biegania po lesie, nawet z kopania w ogródku, z miłości do zwierząt.

Niezwykle popularna wśród młodych czytelników Agnieszki Tyszki jest jej seria o Zosi z ulicy Kociej (do tej pory ukazało się 10 części – najnowsza w tym roku pt. „Zosia z ulicy kociej. W ciekawych czasach”).

Skąd pomysł na Zosię…? Wydawnictwo Nasza Księgarnia poprosiło autorkę o serię książeczek o polskiej dziewczynce osadzonej we współczesnych realiach, mającej takie same radości i troski jak wszystkie dziewięcioletnie dzieci. I tak powstała przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. Zosia mieszka na Mazowszu, nie lubi swojego imienia, ma młodszą siostrę Manię, dwie babcie, zwariowaną ciocię Malinę, kuzynów Krzysia i Misia, psa Rufusa vel Rosoła. W pierwszej części czeka na czytelnika sporo niespodzianek: konkurs na Pajęczą Twarz Roku, trup na schodach, taniec z pralkami, spotkanie z Bezskorupciastym…

W każdej kolejnej części Zosia jest coraz starsza, aż w końcu trafia do klasy siódmej i z tego powodu przeżywa wiele trudnych chwil. Autorka zdradziła, że w części jedenastej, która ukaże się w księgarniach na wiosnę pojawi się nowa bohaterka – Tiara Felicja. Takie imię nosi pies, którego autorka (w prawdziwym życiu) adoptowała ze schroniska dla zwierząt.

Zosia posiada również pewien specyficzny sposób radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wymyśla na nie zakleństwa. To krótkie, rymowane zdania, które zaklinają rzeczywistość, odczarowują coś niemiłego, niechcianego. Tak więc Zosia wymyśla cały szereg zakleństw domowych, szkolnych, wakacyjnych a nawet zakleństw na zwierzęta.

Takie samo zadanie czekało na uczestników spotkania. Uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie, w grupach zmagali się z tworzeniem zakleństw. Powstały ciekawe i śmieszne wierszyki odczarowujące przegrany mecz, źle napisany sprawdzian, czy kłótnię z koleżanką. Z kolei dzieci uczestniczące w spotkaniu w Filii nr 4 miały za zadanie napisanie lub narysowanie życzeń dla Zosi z okazji 5. urodzin, bo tyle minęło od ukazania się pierwszej części.

Ciekawostką jest fakt, że Zosia Wierzbowska… istnieje naprawdę. Autorka odebrała pewnego dnia maila od mamy prawdziwej Zosi Wierzbowskiej, która jest rówieśniczką książkowej Zosi, mieszka w domu wraz z siostra Manią i ma takie same przygody. Agnieszka Tyszka miała przyjemność poznać obydwie dziewczynki – odwiedziła je w domu i w szkole.

Na zakończenie spotkania Agnieszka Tyszka zachęcała uczestników do czytania książek zaznaczając, że ten kto czyta książki żyje nie jeden raz.

Organizatorem spotkania była Krośnieńska Biblioteka Publiczna w ramach projektu Biblioteka – miejsce czytania, miejsce działania przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatem medialnym projekt objęli Portal Krosno24.pl, Portal KrosnoCity oraz Radio Trendy.

Poprawiono: piątek, 08, grudzień 2017 19:06

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Początek strony