Malarstwo i rzeźba Grzegorza Tomkowicza

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są najnowsze prace Grzegorza Tomkowicza. Otwarcie wystawy odbyło się 20 września 2017 r.

Grzegorz Tomkowicz urodził się w 1972 roku w Krośnie, mieszka w Jabłonicy Polskiej. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Stefana Borzęckiego). Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem. Pracuje jako nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Prowadzi własną pracownię artystyczną, gdzie realizuje rzeźby autorskie, pomnikowe, wykonuje tablice pamiątkowe, statuetki, medale, elementy dekoracyjne. Uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Grzegorz Tomkowicz prezentuje wykonane w tym roku prace (obrazy malarskie i rzeźby), o których Stanisław Wójtowicz w szkicu „Anioły i zjadacze chleba – wielki powrót. Wystawa prac Grzegorza Tomkowicza” pisze m.in.:

W prezentowanych pracach malarskich, poza serią „portretów” nazywanych przez artystę „Biało-czerwonymi”, niezależnie od tematu (rodzina, cykl życia od narodzin po Sąd Ostateczny, pejzaż) postacie ludzi, istoty o mirażowych skrzydłach i wyimaginowane stworzenia są równoprawnie rzeczywiste. Ich rzeczywistość dzieje się w obszarze rozległym, wielowymiarowym, ale i od wieków eksplorowanym. Dla współczesnego artysty nie jest to więc terra incognita. Dlatego harmonii kompozycji w obrazach G. Tomkowicza nie zakłócają wibrujące tła ani deformacja postaci. W opozycji tych elementów skłonni raczej jesteśmy dostrzegać równowagę między stałością a ciągłą zmianą.

(...)

Nie wolno natomiast pominąć części wystawy, w której eksponowane są rzeźby G. Tomkowicza. To małe formy rzeźbiarskie, z konieczności (warunki ekspozycji) reprezentujące główny nurt twórczości artysty. Wykonane w szarym piaskowcu, często w bryłach pozostających po wykuwaniu z bloku pełnowymiarowych rzeźb – rzeźbienie wszak to sztuka odrzucania tego, co niepotrzebne – są zapisem przemiany surowego kamienia, przewyższającego twardością i trwałością kruchość ludzkiej egzystencji, inspirującego formą i fakturą powierzchni, w kształt wypatrzony przez twórcę wewnątrz jeszcze martwej materii.

W rzeźbach G. Tomkowicza wydobyte z kamienia twarze i obrobione powierzchnie pozostają zespolone z pierwotną formą i fakturą piaskowca. Przypominają fragmenty starożytnych posągów, na których pozostały ślady działania czasu lub niszczycielskich instynktów człowieka.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli: Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Zbigniew Gleń, Dyrektor Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie oraz nauczyciele i uczniowie z krośnieńskiego „plastyka”. Nie zabrakło też rodziny i przyjaciół Grzegorza Tomkowicza. Obecni byli także krośnieńscy artyści, poeci i miłośnicy sztuki, m.in. Małgorzata Wojnar, Krystyna Kulman, Anna Bazan, Zdzisław Gil i Edward Marszałek. Licznie przybyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie, wraz z opiekunką grupy, artystką i nauczycielką Urszulą Janowską.

Wystawa prac Grzegorza Tomkowicza czynna będzie do 7 października br.

Poprawiono: środa, 04, październik 2017 14:26

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Początek strony