Jesienią na działce

Dzień Głośnego Czytania, przypadający 29 września, w Filii nr 4 zaczęliśmy świętować już dzień wcześniej, a zakończyliśmy w pierwszym tygodniu października. Na przygotowane na tę okazję zajęcia zaproszeni zostali uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej nr 3 i kl. III Szkoły Podstawowej nr 10 oraz maluchy z Przedszkola nr 2. Łącznie wzięło w nim udział ponad stu młodych czytelników.

Podczas wizyt w bibliotece dzieci wysłuchały tekstu z książki K. Boguckiej „Działka dziadka Działkowicza”, który został dodatkowo zainscenizowany przez bibliotekarzy. Przeniósł on wszystkich młodych czytelników w świat pięknego i praktycznego hobby, które pokazuje jak szczęśliwie i pożytecznie można spędzić czas w rodzinnym gronie, gdzieś w zielonym owocowo-warzywnym ogródku, z dala od zanieczyszczonego miasta.

Za sprawą bogatej scenografii, bibliotekarze oddali nastrój działkowej sielanki, miejsca, w którym można się odprężyć i odpocząć, jak i ciężkiej pracy. Na bibliotecznej scenie nie zabrakło bowiem narzędzi ogrodniczych, tj. grabi, motyk, sekatorów, koszy, węży ogrodowych czy konewek, niezbędnych w pracy każdego działkowicza. A i plony przy tym były wielkie. Na działce dziadka Antoniego dzieci mogły znaleźć pachnące dojrzałe owoce i różnorakie warzywa: marchewkę, kukurydzę, dynie, cukinie, pory, buraczki i selery. Jak na wrzesień i październik przystało, poza pracami porządkowymi odbyły się także wykopki i rzut ziemniakiem do celu.

Zabawy w działkowiczów przysporzyły dzieciom wiele radości, ale i trudu. Jak się okazało nie łatwe jest rozpoznawanie, a następnie wiązanie i suszenie ziół, łuskanie fasoli, wekowanie przetworów czy podpisywanie i piękne dekorowanie słoików. Mimo to dzieciom poszło świetnie, a pyszne zapasy na zimę zasiliły spiżarnię babci Maryli.

Zagadki i zabawa w kalambury utrwaliły dzieciom informacje o owocach i warzywach, a dopełnieniem całości były pomysłowe warzywne zwierzako-stworki.

Poprawiono: czwartek, 05, październik 2017 16:13

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Początek strony