Spotkanie ze sztuką

7 marca 2018 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, prowadzonych w ramach cyklu „Czytamy i odkrywamy”, który jest uzupełnieniem edukacji przedszkolnej.

Trzyletnie „Krasnoludki” w trakcie spotkania pt. „Magiczne miejsce” odkrywały tajemnice teatru. Na początek wysłuchały bajki P. Bourgeois „Franklin i teatrzyk szkolny”, gdzie mały żółwik przygotowuje się do przedstawienia, w którym gra główną rolę. Dzieci wraz z Franklinem i jego przyjaciółmi poznawały kulisy powstawania spektaklu. Wzbogaciły swoje słownictwo o wyrażenia związane z teatrem, takie jak: scena, kurtyna, aktor, scenografia, kostiumy czy trema.

Kolorowe plansze dydaktyczne o tematyce teatralnej oraz quiz „Co wiemy o teatrze?” pomogły maluchom utrwalić w pamięci nowe, trudne słowa.

Następnie przedszkolaki wysłuchały wierszy: „Kiedy w sali gasną światła” oraz „Sztuka z wiktem”, które w przystępny i zabawny sposób uświadomiły dzieciom, jak należy poprawnie zachowywać się w teatrze.

Na zakończenie spotkania małe „Krasnoludki” pięknie pokolorowały obrazki pt. „Przedstawienie kukiełkowe”.

Natomiast czteroletnie „Słoneczka” podczas zajęć „Chcę być muzykiem” poznawały różnorodne instrumenty muzyczne.

Na podstawie bajki S. Jennings „Franklin i lekcje muzyki”, w której Franklin próbuje nauczyć się gry na pianinie, przekonały się, że umiejętność gry na instrumencie wymaga cierpliwości, systematyczności i wielu godzin poświęconych doskonaleniu swojej gry i niestety nie jest taka łatwa, jak się niektórym wydaje.

Z książki „Muzyka i plastyka” dowiedziały się które instrumenty zaliczamy do strunowych, które do dętych, perkusyjnych oraz elektrycznych i dlaczego są tak podzielone. Poznały wiele ciekawostek o nowo poznanych instrumentach, a kolorowe ilustracje przybliżyły im wygląd instrumentów, zarówno tych doskonale dzieciom znanych, jak pianino, gitara, czy flet, jak i tych nietypowych, jak ksylofon czy harfa.

Aby uporządkować i utrwalić wiadomości o instrumentach muzycznych, maluchy rozwiązywały quiz „W krainie instrumentów” oraz odgadywały muzyczne zagadki.

Na zakończenie zajęć czterolatki bardzo starannie pomalowały kolorowanki z instrumentami muzycznymi.

Zarówno „Krasnoludki”, jak i „Słoneczka” z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w naszych zajęciach, bardzo dobrze się przy tym bawiąc.

Poprawiono: środa, 07, marzec 2018 19:20

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Początek strony