Tydzień Bibliotek w Filii nr 7 – (Do)Wolność czytania

W dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce po raz piętnasty obchodzimy Tydzień Bibliotek. Jest to czas promocji czytelnictwa, podkreśla rolę biblioteki w życiu i edukacji dzieci i młodzieży. Tegoroczne hasło – (Do)wolność czytania – przekazuje swobodny i nieograniczony dostęp do książki

Również Filia nr 7 dołączyła do tego miłego święta. Podczas zajęć „Biblioteka pod chmurką” jako pierwsze do czytania zostały zaproszone przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 11. Celem spotkania było zachęcenie do czytania poprzez bezpośredni kontakt z książką. Dzieci poznały wiersz Anny Kamieńskiej „Książka”, z którego dowiedziały się dlaczego warto nauczyć się czytać. Poznały książki, które pobudzą ich zainteresowania i pomogą kształtować wolność wyboru czytelniczego.

Hasło Tygodnia Bibliotek nawiązuje również do odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas zajęć „CzyTOwiedza” – Maria Konopnicka, dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej nr 12, dowiedziały się, że teraz mają wolność wyboru – są nieskrępowane nakazami oraz mają nieograniczony dostęp do wiedzy. Poznały sylwetkę i twórczość Marii Konopnickiej, związanej z naszym regionem. Przeczytaliśmy najbardziej znany wiersz patriotyczny „Rota”. Uczniowie dowiedzieli się, czym pisały dzieci w latach zaborów, próbując pisać piórem i atramentem. Głównym celem zajęć było przypomnienie osób, które wpisały się w historię Podkarpacia, żyły i pracowały w regionie, a przez swoje osiągniecia godne są przypomnienia

Pod hasłem „Czytając zdobędę świat” odbyły się zajęcia dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Na dwóch zajęciach Filia nr 7 gościła klasy: Va, Vb i Vc Szkoły Podstawowej oraz klasę III Gimnazjum Umiarkowanego i II Przysposabiającą do Pracy. Celem zajęć było zachęcenie dzieci niepełnosprawnych do sięgnięcia po książkę. Uczniowie poznali książki dostosowane do ich poziomu nauczania, które poszerzą ich zainteresowania czytelnicze.

Tydzień Bibliotek w Filii nr 7 zakończyły odwiedziny klasy I Szkoły Podstawowej nr 12. Na zajęciach „Koszyczek książkowych różności” uczniowie po raz pierwszy zawitali do biblioteki. Poznali różnicę pomiędzy biblioteką szkolną a publiczną. Zajęcia miały na celu zainteresować najmłodszych biblioteką, pomogły polubić książki i czytanie oraz sprawiły, że biblioteka zostanie zapamiętana jako miejsce przyjazne, a jednocześnie ciekawe.

Poprawiono: wtorek, 15, maj 2018 15:29

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony