Polecane nowości - marzec

DYLAN, Bob: Tarntula. – Stronie Śląskie : Biuro Literackie, 2018.

dylan-tarantulaSwoją jedyną powieść laureat literackiego Nobla z 2016 r. napisał jeszcze w 2. połowie lat 60. ubiegłego stulecia. Pół wieku po premierze w USA, zestawiana z najdzikszymi wymysłami dwudziestowiecznej awangardy, eksperymentalna proza Boba Dylana trafia do Polski. Autor przekładu, zarazem wybitny znawca twórczości amerykańskiego pieśniarza – Filip Łobodziński – brawurowo wzbogaca tekst o polskie skojarzenia i znaki. Wobec takiego wydawniczego zjawiska nie można pozostać obojętnym.

„Tarantula” zaskoczy każdego. Mnóstwo w niej najróżniejszych wątków, specyficznych postaci, absurdu, ironii i śmiechu. Pełno odniesień do amerykańskich mitów, angielskich ludowych obrzędów, ludowego bluesa, legendarnych postaci Dzikiego Zachodu czy opowieści ulicznych. Podążanie za narratorem, za tokiem jego myślenia, wprowadza czytelnika w trans i przenosi gdzieś na obrzeża rzeczywistości, w czym pomaga charakteryzujący się dużą rytmicznością tekst. Podjęcie tej trudnej gry z autorem i przedstawionym przez niego światem przynosi w zamian sporą dawkę humoru, zdumiewających faktów, symboli, sensów, przemyśleń, pytań i odpowiedzi. Natomiast droga do ich odkrywania to „jazda literacką kolejką górską na oślep”. Dosłownie! (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


GHINSBERG, Yossi: Dżungla : prawdziwa historia walki o przetrwanie. – Poznań ; Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2018.

ghinsberg-dzungla„Dżungla: prawdziwa historia walki o przetrwanie” to wspomnienia izraelskiego pisarza i podróżnika Yossi Ghinsberga, oparta na faktach wstrząsająca opowieść o granicach ludzkiej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Żądny przygód Ghinsberg udaje się do La Paz w Boliwii, gdzie organizuje wyprawę w głąb amazońskiej dżungli, w poszukiwaniu złota i indiańskich cywilizacji (szczególnie interesują go obrzędy religijne, pogańskie rytuały i czary miejscowych Indian). Na swojej drodze spotyka dwóch przyjaciół: Amerykanina Kevina Gale’a i Szwajcara Marcusa Stamma oraz austriackiego geologa i przewodnika Karla Ruchprectera.

Niestety dla Ghinsberga wymarzona podróż zmienia się w koszmar. Przez trzy tygodnie samotnie walczy o przetrwanie i zmaga się z bezlitosną, tropikalną przyrodą. Jest wykończony fizycznie i psychicznie, znajduje się na granicy życia i śmierci. W końcu zostaje ocalony przez Kevina Gale’a.

Książka Ghinsberga to intrygującą i fascynująca historia, a zarazem uniwersalna opowieść o zachowaniu człowieka w obliczu zagrożenia i śmierci. (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


GRYNBERG, Mikołaj: Księga wyjścia. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2018.

grynberg-ksiega-wyjsciaMikołaj Grynberg, fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog, po raz kolejny podejmuje temat historii polskich Żydów w XX w. Tym razem pretekstem do rozmów są wydarzenia marca 1968 r. w Polsce. Mikołaj Grynberg przeprowadził rozmowy z blisko osiemdziesięcioma osobami, w „Księdze wyjścia” zamieścił dwadzieścia siedem rozmów przeprowadzonych z trzydziestoma trzema rozmówcami. Większość z nich urodziło się w Polsce, w czasie dramatycznych wydarzeń byli studentami, uczniami, związanymi ze swoim środowiskiem, z Polską. Niektórzy dopiero w 1968 r. dowiadywali się o swoim pochodzeniu, ponieważ wojenna trauma rodziców nie pozwalała mówić o przeszłości. Wśród rozmówców są też ci, których rodziny były znaczącymi działaczami komunistycznymi. Wybrane rozmowy pokazują dramatyczną sytuację, w jakiej znaleźli się Żydzi w Polsce w 1968 r. bez względu na zajmowane stanowiska i status społeczny. „Księga wyjścia” nie jest podręcznikiem historii, ale zapisem subiektywnych odczuć, które tkwią w sercach wypowiadających się osób. Nie ma tu opisów mechanizmów politycznospołecznych, są szczere rozmowy, pozbawione poprawności politycznej, opowieści, które pomimo upływu czasu tkwią w ludziach bardzo mocno. Przez całość książki przewija się rozmowa na pewno najważniejsza dla autora, rozmowa z ojcem. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 1, Filii nr 3, Filii nr 4, Filii nr 7


KOPIŃSKA, Justyna: Z nienawiści do kobiet. – Warszawa : Świat Książki, 2018.

konopinska-z-nienawisci-do-kobietJustyna Kopińska to jedna z najczęściej nagradzanych dziennikarek polskich w ostatnich latach, a także jedna z najchętniej czytanych. „Z nienawiści do kobiet” to zbiór reportaży dotyczących wydarzeń, które poruszyły opinię publiczną w Polsce. Opisywane w książce bulwersowały, a wręcz szokowały nie tylko ze względu na popełniane przestępstwa, ale również opieszałość i nieskuteczność działania stosownych organów. Opublikowanie na łamach prasy i nagłośnienie niektórych skutkowało tym, że przestępcy trafiali do więzień, a w instytucjach zamkniętych wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa. Kopińska porusza tematy przemocy, nietolerancji, przestępstw wobec dzieci, mobbing w pracy, nieskuteczność wymiaru sprawiedliwości. Reportaże zamieszczone w książce są różnorodne tematycznie i tytuł wskazujący na to, że sprawy dotyczą tylko kobiet może być mylący. Justyna Kopińska bardzo dokładnie dokumentuje opisywane wydarzenia, przeprowadza bardzo wiele rozmów z osobami, których dany temat dotyczy, natomiast nie ocenia ani ludzi, ani ich postępowania, to pozostawia czytelnikom. Książkę kończy wywiad przeprowadzony z autorką, w którym mówi „najważniejsze są listy od czytelników, jak ktoś pisze, że już nigdy nie będzie bierny wobec zła”. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filia nr 4


MCDONALD, Bernadette: Kurtyka : sztuka wolności. – Warszawa : Agora, 2018

mcdonald-kurtykaBernadette McDonald, kanadyjska pisarka, autorka książek o tematyce górskiej, tworzy portret jednego z najwybitniejszych himalaistów w Polsce i na świecie, a także jednego z pionierów stylu alpejskiego w Himalajach, laureata Złotego Czekana za całokształt osiągnięć wspinaczkowych.

Opisuje pierwsze próby wspinaczkowe Wojciecha Kurtyki (na granitowych skałach Dolnego Śląska) i jego młodzieńczą fascynację górami. Pokazuje także dorosłą wspinaczkę, nowatorskie wyprawy w wysokie góry oraz największe dokonania w Tatrach, w Alpach, w Górach Skandynawskich, w Himalajach oraz na łańcuchach górskich Hindukusz i Karakorum.

Jednak autorka opisuje nie tylko sukcesy Wojciecha Kurtyki, pokazuje też rozterki, wahania, porażki i wewnętrzne dramaty bohatera, dla którego wspinaczka była nie tylko sportowym i fizycznym wyzwaniem oraz logistycznym przedsięwzięciem, ale miała przede wszystkim wymiar duchowy, pozwalała pokonać własne słabości.

Książka Bernadette McDonald to niezwykle ciekawa opowieść (wzbogacona fotografiami z poszczególnych ekspedycji), nie tylko dla miłośników i znawców wysokogórskich wypraw, ale także dla czytelników, którzy chcieliby poznać historię „człowieka wewnętrznie wolnego”, który w życiu kieruje się własną filozofią i własnymi zasadami. (JŁ)

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej


ŚLIWIŃSKA, Monika: Wyspiański : dopóki starczy życia. – Warszawa : Wydawnictwo Iskry, 2017

sliwinska-wyspianskiW obszernej, szczegółowej i jednocześnie przystępnie napisanej biografii Monika Śliwińska koncentruje się na odtworzeniu życia wielkiej indywidualności obdarzonej ogromnym talentem. I po raz kolejny, bo trzy lata temu ukazały się „Muzy Młodej Polski”, udowadnia, że jest znakomitą biografistką. „Wyspiański…” stanowi poniekąd kontynuację tematyki podjętej w poprzedniej publikacji, siostry Pareńskie były przecież inspiracją kobiecych postaci autora „Wesela”, ponadto w podobny sposób, poprzez drobiazgowe informacje o życiu bohaterów, obrazuje panoramę kulturową oraz Kraków przełomu XIX i XX wieku.

Książka składa się z kilku części, kolejno opisujących życie i twórczość genialnego artysty, czyli dzieciństwo, początki kariery, małżeństwo, przebieg śmiertelnej choroby, której świadomość miała olbrzymie znaczenie, a także losy wdowy i dzieci po jego śmierci. Śliwińska operuje bardzo bogatym materiałem źródłowym (korespondencja z Józefem Mehofferem, Karolem Myszkowskim czy Tadeuszem Stryjeńskim, pamiętniki, fotografie, wycinki z prasy), co w połączeniu z darem pisania jaki posiada, pozwala przenieść się do przenikniętej dekadenckim nastrojem epoki przełomu wieków oraz sprawia, że czytelnik ma szansę nie tylko poznawać Wyspiańskiego, jego życie wypełnione twórczością, miłością, przyjaźniami, cierpieniem. Ale też razem z nim – fascynującym, niebywale utalentowanym, wrażliwym człowiekiem - obserwować i współodczuwać rzeczywistość. (NP)

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej


Książki nowo zakupione do zbiorów Biblioteki

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2018 14:37

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Początek strony