Czym jest wyklejka? Do czego potrzebna jest obwoluta? Dlaczego spis treści umieszczamy na końcu lub początku książki? Kim jest introligator? Dlaczego na stronie tytułowej zawsze zamieszczone powinny być rok i miejsce wydania książki? Na te i wiele innych nurtujących pytań dotyczących budowy książki odpowiedź poznali 31 stycznia goście Filii nr 3.
Byli nimi uczniowie klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 15, którzy w ramach spotkań kółka polonistycznego zawsze z przyjemnością odwiedzają osiedlową bibliotekę.
Lekcja dotycząca budowy książki zaczęła się od przybliżenia młodzieży teorii. Bibliotekarka wyjaśniła, że każdą książkę tworzy kilka podstawowych elementów, a każdy z nich pełni w książce określone funkcje. Młodzi poznali czym są i czym różnią się od siebie obwoluta, okładka i wyklejka. Wyjaśniliśmy sobie czym są i jakie informacje powinny zawierać karta przedtytułowa i strona tytułowa. Później przyszedł czas na obserwację książek z biblioteki i wskazywanie w nich kolejnych omawianych elementów budowy.
Zdobytą wiedzę teoretyczną młodzi mieli okazję również sprawdzić w trakcie rozwiązywania specjalnie przygotowanych krzyżówek, a później w trakcie projektowania własnych książek. Bibliotekarka z nauczycielką Jolantą Farą czujnie obserwowały grupowe prace i poszczególne etapy powstania wszystkich książek. Zwracałyśmy uwagę na to, czy uczniowie dobrze projektują okładkę, wyklejkę, stronę przedtytułową, tytułową i spis treści. Dodatkowym plusem były elementy graficzne, które odpowiednio dobrane pozwalają zawsze lepiej zrozumieć treść książki.
Pozostaje mieć nadzieję, że zdobyte w trakcie spotkania informacje młodzi wykorzystają w dorosłym życiu jako wydawcy własnych książek lub pracownicy wydawnictw czy drukarni.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i aktywny udział w spotkaniu.
Joanna Frydrych