Statut Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie zwana dalej KBP, działa na podstawie:
- ustawy z dnia 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jednolity: Dz.U. z 2012, poz. 406);
- ustawy z dnia 27.061997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 1997 r., Nr 85, poz. 539 z późn. zm.);
- niniejszego Statutu.
§ 2
- Organizatorem KBP jest Gmina Krosno.
- KBP jest samorządową instytucją kultury podlegającą wpisowi do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Organizatora i posiadającą osobowość prawną.
- Krośnieńska Biblioteka Publiczna może używać skrótu „KBP”.
§ 3
- Siedzibą KBP jest miasto Krosno.
- KBP mieści się pod adresem: 38-400 Krosno, ul. Wojska Polskiego 41.
- KBP prowadzi działalność na terenie miasta Krosna oraz powiatu krośnieńskiego położonego w województwie podkarpackim.
§ 4
KBP pełni funkcje biblioteki powiatowej dla bibliotek publicznych powiatu krośnieńskiego na podstawie Porozumienia z dnia 28 listopada 2003 r. w sprawie powierzenia przez Powiat Krośnieński Miastu Krosno prowadzenia zadań powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu krośnieńskiego.
§ 5
Nadzór merytoryczny na działalnością KBP sprawuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
II. CELE I ZADANIA
§ 6
- KBP prowadzi wielokierunkową działalność w dziedzinie kultury i sztuki, a w szczególności literatury oraz promocji i upowszechniania czytelnictwa.
- KBP służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców miasta oraz upowszechnianiu wiedzy, nauki i rozwojowi kultury.
§ 7
Do podstawowych zadań KBP należy:
- Gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych;
- Udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, pośredniczenie w wymianie międzybibliotecznej;
- Pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej oraz opracowywanie i publikowanie bibliografii regionalnej, a także innych materiałów informacyjnych, zwłaszcza dokumentujących dorobek kulturalny i naukowy miasta i regionu;
- Organizowanie czytelnictwa i udostępnianie sprzętu specjalistycznego oraz materiałów bibliotecznych ludziom chorym i niepełnosprawnym;
- Tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych: katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych;
- Prowadzenie działalności instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej bibliotekom publicznym powiatu krośnieńskiego;
- Prowadzenie różnorodnych form pracy z czytelnikiem służących popularyzowaniu literatury, sztuki, nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego miasta i regionu;
- Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w kraju i za granicą w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności miasta i regionu;
- Podejmowanie innych zadań dla zaspokajania potrzeb czytelników oraz realizacji krajowej polityki bibliotecznej.
III. ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA
§ 8
- Biblioteką kieruje Dyrektor, który organizuje jej działalność i reprezentuje ją na zewnątrz, odpowiada za prawidłową realizację działalności statutowej, a także odpowiada za gospodarowanie mieniem i środki finansowe Biblioteki.
- Dyrektora powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Krosna w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
- W strukturze KBP istnieje stanowisko jednego Zastępcy Dyrektora, który wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do Dyrektora z wyłączeniem czynności związanych z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy oraz wynagrodzeniem Dyrektora, w tym przyznawaniem nagród, a także wykonuje inne obowiązki określone w Regulaminie Organizacyjnym wydanym na podstawie paragrafu 12 niniejszego Statutu.
- Zastępcę Dyrektora powołuje i odwołuje Dyrektor, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Miasta Krosna.
§ 9
- W KBP działa Kolegium Doradcze zwane dalej „Kolegium”, jako organ opiniodawczo-doradczy Dyrektora.
- Członków Kolegium powołuje i odwołuje Dyrektor z grona pracowników KBP.
- Ogólna liczba członków Kolegium nie może przekroczyć 8 osób.
§ 10
- KBP zatrudnia pracowników działalności podstawowej, administracji, obsługi oraz pracowników innych specjalności.
- Pracowników zatrudnia i zwalnia Dyrektor.
- Czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników wykonuje Dyrektor.
§ 11
- Dyrektor i pracownicy KBP powinni posiadać odpowiednie do zajmowanych stanowisk kwalifikacje, określone przez właściwego Ministra.
- Wynagrodzenie pracowników określa Regulamin Wynagradzania KBP ustalony przez Dyrektora w trybie odrębnych przepisów.
- Wynagrodzenie Dyrektora ustala Prezydent Miasta Krosna.
§ 12
- Regulamin Organizacyjny KBP określa szczegółową organizację wewnętrzną biblioteki oraz zadania poszczególnych działów i filii.
- Regulamin Organizacyjny jak i jego zmiany nadaje w drodze Zarządzenia Dyrektor, po zasięgnięciu opinii Organizatora oraz stowarzyszeń twórczych i związków zawodowych działających w KBP.
§ 13
KBP prowadzi wypożyczalnie, czytelnie, oddział dla dzieci, filie biblioteczne, a także inne komórki organizacyjne służące zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, informacyjnych, edukacyjnych i kulturalno-oświatowych użytkowników.
§ 14
W Bibliotece mogą działać koła przyjaciół Biblioteki, kluby zainteresowań z dziedziny literatury, kultury i sztuki, stowarzyszenia i fundacje - zgodnie z obowiązującymi przepisami.
IV. MAJĄTEK I FINANSE
§ 15
- KBP prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami określonymi w odrębnych przepisach, dotyczących gospodarki finansowej i rachunkowości.
- Działalność KBP jest finansowana z uzyskanych przychodów, którymi są:
- dotacja podmiotowa Organizatora;
- dotacje celowe;
- przychody z działalności kulturalnej;
- przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych;
- przychody ze sprzedaży majątku ruchomego;
- środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych;
- przychody z innych źródeł.
- Podstawą gospodarki finansowej KBP jest plan finansowy, zatwierdzony przez Dyrektora, z zachowaniem wysokości dotacji Organizatora ustalonej przez Radę Miasta Krosna na rok budżetowy, w którym uwzględnia się:
- wynagrodzenia pracowników;
- utrzymanie obiektów;
- obowiązkowe opłaty;
- działalność statutową.
- Zmiany w planie finansowym wprowadza i zatwierdza Dyrektor w drodze zarządzenia.
- KBP, w granicach określonych przepisami prawa, może pobierać opłaty za swoje usługi i wydawnictwa, a wpływy przeznaczać na cele statutowe.
- Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego strata netto będzie pokrywana z funduszu KBP, a zysk netto będzie zwiększał ten fundusz. Fundusz będzie też zwiększany lub zmniejszany o błąd prezentowany w sprawozdaniu finansowym.
- KBP tworzy fundusz z aktualizacji wyceny środków trwałych na podstawie odrębnych przepisów.
- Dyrektor corocznie, w terminie określonym w odrębnych przepisach, przedkłada Organizatorowi sprawozdanie finansowe za poprzedni rok kalendarzowy, które podlega zatwierdzeniu przez Prezydenta Miasta Krosna.
- KBP może prowadzić jako dodatkową działalność gospodarczą, nie kolidującą z jej zakresem działania, a dochody uzyskane z tej działalności mogą być przeznaczone na finansowanie działalności statutowej.
V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Zmiany w Statucie mogą być dokonane w trybie właściwym dla jego uchwalenia.