Kierownik: mgr Joanna Frydrych-Kubit
ul. Witosa 1e
38-400 Krosno
Tel. komórkowy: 512 37 41 22
Czynna: poniedziałek, środa, piątek: 10.00-18.00; wtorek, czwartek: 9.00-16.00; sobota - nieczynne
Filia udostępnia wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, m.in. lektury szkolne, baśnie, bajki, powieści i opowiadania oraz książki popularnonaukowe. Posiada też księgozbiór przeznaczony dla dorosłych czytelników: literaturę piękną oraz popularnonaukową. Zbiory systematycznie uzupełniane są o nowości wydawnicze.
W filii prenumerowane są czasopisma: „Świerszczyk” i „Kumpel” dla dzieci oraz „Super Nowośi", „Poradnik Domowy", „Świat Kobiety" i „Twój Styl”.
Filia udostępnia swoje zbiory na zewnątrz. Z księgozbioru można również skorzystać na miejscu, w czytelni, gdzie znajdują się wydawnictwa informacyjne (encyklopedie, słowniki, leksykony) oraz czasopisma.
W filii znajdują się 3 stanowiska komputerowe dla czytelników, z bezpłatnym dostępem do Internetu
Ze zbiorów mogą korzystać wszyscy czytelnicy: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.
Filia prowadzi działalność kulturalno-edukacyjną. Od wielu lat współpracuje z Przedszkolem Miejskim nr 8 w Krośnie i Szkołą Podstawową nr 15 w Krośnie, które znajdują się na Osiedlu Traugutta. Uczestniczy też w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, podczas spotkań w przedszkolu i szkole czytane są bajki, baśnie, opowiadania polecane przez Fundację „ABCXXI - Cala Polska czyta dzieciom”. W czasie ferii zimowych i wakacji zaprasza na ciekawe zajęcia literackie i plastyczne.
Oferta edukacyjna Filii nr 3:
- Czytamy bez taty i mamy - lekcja dla klas I szkół podstawowych na temat pierwszych samodzielnych czytanek. W programie prezentowanie dostępnych w bibliotece książeczek, które pomagają w nauce samodzielnego czytania (z serii "Czytam sobie"). Głośne czytanie bajek przez dzieci, prace plastyczne do czytanych książeczek.
- Całkiem nowa bajka - lekcja dla klas II-V szkół podstawowych. Warsztaty samodzielnego tworzenia bajek prezentowanych w teatrzyku Kamishibai. Prezentacja na temat powstania japońskiego teatrzyku, czytanie jednej z bajek metodą kamishibai. Tworzenie pojedynczych kart do wybranej bajki.
- Jak radzić sobie ze złością - cykl zajęć z elementami biblioterapii dla zerówki i klas I-III szkół podstawowych na temat emocji odczuwanych w różnych sytuacjach, rozwijania umiejętności empatii; uczenie się rozwiązywania problemów z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy. Głośne czytanie bajek terapeutycznych.
- To straszne słowo na W... - lekcja dla klas III-V w opraciu o księgozbiór dla dzieci i młodzieży o tematyce pierwszej i drugiej wojny światowej. Zaprezentowanie dostępnych w bibliotece pozycji na ten temat, praca z fragmentami rozdziałów poszczególnych książek - rozwiązywanie zadań i ćwiczeń dotyczących przeczytanego tekstu.
- Kim byli ważni Polacy? - lekcja dla klas IV-V szkół podstawowych na temat życia i twórczości najważniejszych polskich poetów i pisarzy. Nauka pracy ze słownikami, tworzenie plansz biograficznych na temat życia i twórczości danej postaci.
- Krosno ważnym miejscem na mapie turystycznej Polski - lekcja dla klas IV-VI szkół podstawowych. Jej celem jest zachęcenie do korzystania z księgozbioru popularnonaukowego. Praca w grupach, robienie plansz dotyczących wybranych zabytków w Krośnie.
- Teatr od A do Z - lekcja dla klas IV-VI szkół podstawowych. Celem - poznanie terminologii związanej z teatrem i wykonanie słownika pojęć teatralnych.
- Zapomniane a tak wyczekiwane - lekcja dla klas IV-VII na temat sztuki pisania listów. Zapoznanie młodzieży z trzema rodzajami listów: prywatnym, urzędowym i motywacyjnym, zwrócenie uwagi na różnice pomiędzy nimi i kompozycję trójczłonową. Czytanie różnych rodzajów listów, samodzielne próby pisania trzech rodzajów listów na dany temat.
- Czym jest prawo autorskie – zajęcia dla klas IV-VI ze szkół podstawowych. Zapoznanie z hasłem „prawo autorskie”, praca ze słownikiem. Prezentacja na temat prawa autorskiego (czym jest, kogo i przez jaki czas chroni, różne rodzaje praw autorskich). Ćwiczenia praktyczne w grupach – szukanie w Internecie legalnych źródeł np. zdjęć z których można korzystać.