Kierownik: mgr Małgorzata Węgrzyn
ul. Krakowska 124
38-400 Krosno
Telefon: 13/ 432 55 20
Czynna: poniedziałek - piątek: 10.00-18.00, sobota - nieczynne
Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, komu potrzebna jest dobra, ciekawa książka lub czasopismo, może skorzystać ze zbiorów Filii nr 4 KBP. W tym zakresie filia proponuje:
- literaturę piękną i popularnonaukową dla dorosłych
- literaturę dla dzieci i młodzieży (w tym duży wybór lektur szkolnych)
- literaturę dla rodziców polecaną przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”
- nowości wydawnicze
- gazety i czasopisma dla dorosłych i dzieci (możliwość wypożyczenia)
- bezpłatny dostęp do Internetu
- możliwość rezerwowania i zamawiania książek przez Internet
- usługi skanowania, drukowania i kserograficzne
- osobom starszym dostarczanie książek do domu
Filia realizuje działalność kulturalno-wychowawczą, skierowaną do dzieci i młodzieży. Organizowane są tematyczne lekcje multimedialne, spotkania z głośnym czytaniem dla przedszkolaków w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, zajęcia feryjne i wakacyjne, konkursy i turnieje. W ramach działań artystycznych prowadzony jest dziecięcy teatrzyk „Molki”. W bibliotecznej „Mini galerii” istnieje możliwość zorganizowania wystaw plastycznych zainteresowanym artystom.
W filii działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki: „Wtajemniczeni” dla dzieci oraz „Czwórka” dla dorosłych.
Biblioteka prowadzi również działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, organizując cykliczne spotkania dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie oraz zajęcia dla dzieci z wadą słuchu w krośnieńskim szpitalu.
Filia nr 4 od lat współpracuje z pobliskimi przedszkolami, szkołami podstawowymi, Fundacją dla sztuki oraz Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie.
Prowadzi też własny kanał na YouTube.
Oferta edukacyjna Filii nr 4:
Przedszkola i klasy I
- O przyjaźni i zaufaniu - lekcja biblioteczna realizowana na podstawie starej rosyjskiej bajki „O kotku i kogutku”, która prezentowana jest w formie inscenizacji. W części warsztatowej dzieci tworzą mapę cech prawdziwego przyjaciela i poznają zabawy podwórkowe z dawnych lat.
- Herbatka z Wandą Chotomską - lekcja biblioteczna o twórczości Wandy Chotomskiej. Zajęcia mają formę spotkania autorskiego, podczas którego uczestnicy poznają krótką biografię poetki a w części warsztatowej jej wiersze (np. „Rodzinna herbatka”, „Autoportret”, „Buty”, „Dziadek na rowerze”, „A ja mam psa”, „Dziurki w serze”, „Kochajcie czarownice” oraz „Bańkowice mydlane”). Każdy poznany wiersz to opowieść, którą inscenizują wykorzystując do tego zgromadzone rekwizyty i motywy muzyczne.
- Wpadliśmy w jesień - lekcja biblioteczna przygotowana w oparciu o książkę K. Boguckiej „Działka dziadka Działkowicza” podczas której uczestnicy oglądają inscenizację czytanego tekstu w odpowiedniej scenografii i przy użyciu licznych rekwizytów. W części warsztatowej dzieci zaproszone zostają do wspólnej zabawy w rozpoznawanie warzyw i owoców, przygotowanie przetworów, rozpoznawanie i suszenie ziół i inne związane z jesiennymi pracami w sadzie i ogrodzie.
Klasy II-IV
- Przygoda z książką – cykl lekcji bibliotecznych popularyzujących współczesną literaturę dziecięcą kształtującą ich zachowania i postawy. Do wyboru lekcje na temat:
- Mam marzenia! – lekcja na podstawie „Sznurkowej historii” R. Jędrzejewskiej -Wróbel
- Niebieskie niedźwiedzie są wśród nas- lekcja na podstawie „Niebieskiej niedźwiedzicy” J.M. Chmielewskiej
- Nie bój się być sobą - lekcja na podstawie „Gęboluda” R. Jędrzejewskiej-Wróbel
- W święta nikt nie powinien być sam - lekcja na podstawie „Wigilii Małgorzaty” I. Desjardins
Uczestnicy poznają treść w/w książek. Każdej lekcji, oprócz głośnego czytania tekstu książki, towarzyszy prezentacja multimedialna, a w części warsztatowej uczniowie angażowani są do aktywności literackiej, plastycznej, teatralnej, muzycznej (w zależności od omawianego tematu).
Klasy V-VI
- Atrakcyjnie o Krośnie – lekcja biblioteczna o Krośnie z wykorzystaniem księgozbioru regionalnego, prezentacji multimedialnej i filmu „Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno”. Część warsztatowa ma charakter turnieju drużynowego składającego się z dziesięciu rund. Podczas rywalizacji trzeba wykazać się podstawową wiedzą o Krośnie, spostrzegawczością i refleksem.
- Konferencja prasowa Sienkiewicza – lekcja biblioteczna o życiu i twórczości H. Sienkiewicza przygotowana w konwencji konferencji prasowej, podczas której uczestnicy, wcielając się w rolę dziennikarzy zadają pisarzowi pytania. Lekcja przygotowana w oparciu o literaturę i prezentację multimedialną.
- Inny nie znaczy gorszy – lekcja biblioteczna na temat tolerancji i akceptacji przygotowana w oparciu o zbiór opowiadań A. Onichimowskiej pt. „Najwyższa góra świata” i prezentację multimedialną. W części warsztatowej uczestnicy losują tematy scenek rodzajowych, które w grupach inscenizują.
- Od tabliczki glinianej do tabletu – lekcja biblioteczna o historii pisma i bibliotek od czasów najdawniejszych po współczesność realizowana z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. W części warsztatowej uczniowie uczą się pisać hieroglify i pracują z tabletami wykorzystując nowoczesne aplikacje.
Klasy VII – VIII
- Biblioteczne pogotowie humanistyczne – cykl lekcji bibliotecznych utrwalający wiadomości językowe przed egzaminem ósmoklasisty, kształtujący nawyk korzystania z księgozbioru podręcznego oraz wzbogacający zasób leksykalny uczniów. Łącząc tradycyjny przekaz wiedzy z nowoczesnym, multimedialnym, a także poprzez zabawę, rozwiązywanie quizów i pracę w grupach uczestnicy w różnorodny i ciekawy sposób przyswajają sobie niezbędną wiedzę. Proponowane tematy w ramach cyklu:
- Twardy orzech do zgryzienia czyli o związkach frazeologicznych
- Zabawy z frazeologizmami
- W królestwie synonimów
- Czarny i biały czyli o antonimach
- Morze i może krótko o homonimach i homofonach
- Kocha, lubi, szanuje… czyli słownictwo zabarwione emocjonalnie