Kierownik: mgr Katarzyna Fajks
ul. Wojska Polskiego 41
38-400 Krosno
Telefon: 13/ 432 13 70 w. 3
Czynny: poniedziałek - piątek - 9.00-19.00, sobota - 9.00-15.00
Oddział dla Dzieci dysponuje literaturą piękną polską i obcą, a także popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy, dostosowaną do potrzeb czytelników.
Najmłodsi sympatycy naszej biblioteki mogą korzystać z literatury poznawczej, książek przestrzennych, sensorycznych oraz bajek, baśni i opowiadań, w tym również pozycji do nauki czytania, zgromadzonych w I poziomie. Starsi natomiast, w zależności od wieku, zaawansowania czytelniczego i zainteresowań, mogą wybierać tytuły z działów gromadzących literaturę w II, III lub IV poziomie, komiksy oraz książki popularnonaukowe.
W naszych zbiorach znajduje się też literatura w językach obcych, głównie w języku angielskim i – z uwagi na aktualne potrzeby czytelnicze – również w języku ukraińskim.
Posiadamy archiwalne wydania czasopism dziecięcych i młodzieżowych: "Guliwer", „Mały Artysta”, „Świerszczyk”, „Victor Junior” oraz aktualnie prenumerowane tytuły: „Gigant”, „Kaczor Donald”, „Księżniczka”, „Małe Charaktery” i „National Geografic Kids”.
Oferujemy kącik zabaw z wygodnymi siedziskami, w którym znajdują się planszówki, gry logiczne, quizy, puzzle i zestawy kolorowanek, a dodatkowo dwa stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.
W czytelni Oddziału dla Dzieci czekają zmieniające się okresowo tematyczne fotobudki i ścianki DIY, efektowne wizualnie i przeznaczone do wykonywania oryginalnych zdjęć do domowych albumów, ale też do mediów społecznościowych.
Prowadzimy trzy kluby tematyczne. Na najmłodszych czekamy podczas comiesięcznych spotkań Klubu Malucha. Jego powstanie wiąże się bezpośrednio z chęcią zaproszenia do biblioteki dzieci do lat trzech i zapewnienia im możliwości przebywania w grupie rówieśniczej pod czujnym okiem rodziców, dziadków lub opiekunów. Podczas zabawy, wykonywania prostych ćwiczeń i prac plastycznych podejmujemy pierwsze próby kształtowania nawyków czytelniczych.
Z kolei sympatycy Lego uczestniczą w odbywających się dwa razy w miesiącu zajęciach z cyklu Legoteka, łączących poznawanie literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz kreatywne konstruowanie przestrzennych budowli z klocków.
Mamy też coś dla młodych artystów. Warsztaty plastyczne, bo o nich mowa, stanowią świetne połączenie twórczej ekspresji i miłych spotkań w towarzystwie ciekawych tytułów książkowych.
Posiadamy własny profil na Facebooku, obserwujcie nas i bądźcie na bieżąco: facebook.com/OddzialdlaDzieciKBP
Na stałe współpracujemy z przedszkolami i szkołami podstawowymi. Prowadzimy edukację czytelniczą i działalność kulturalno-edukacyjną. Nasza oferta ciągle się poszerza.
1. Witaj Biblioteko! – lekcja biblioteczna skierowana do przedszkolaków, które po raz pierwszy odwiedzają Oddział dla Dzieci. Zwiedzanie jest tutaj połączone z zapoznaniem z księgozbiorem, zasadami wypożyczania i funkcjonowania we wspólnej przestrzeni przeznaczonej do poszerzania wiedzy, ale przede wszystkim do dobrej zabawy z książką.
2. KsiążkoTeatr – zajęcia na dowolny temat skierowane do grup przedszkolnych, oparte na lekturze książek tradycyjnych oraz w formie plansz do teatrzyku Kamishibai, połączone z częścią edukacyjną, warsztatami plastycznymi, zagadkami oraz zabawami ruchowymi, w tym z chustą animacyjną i Bum Bum Rurkami.
3. Biblioteczne rozmaitości – cykl lekcji bibliotecznych skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia realizowane są w oparciu o księgozbiór Oddziału dla Dzieci. Składają się na nie elementy głośnego czytania, pokazu multimedialnego oraz część warsztatowa. Przykładowe tematy zajęć:
- Zróbmy sobie komiks! – lekcja biblioteczna dotycząca komiksów, przedstawiająca historię powstania, rodzaje komiksu, najpopularniejsze wydania w Polsce i na świecie i prowadząca do samodzielnego tworzenia storyboard.
- Picturebook - co to takiego? – lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o książki obrazkowe dostępne w Oddziale dla Dzieci. Uczestnicy poznają charakterystyczne cechy tego typu książek, tytuły najbardziej popularnych, ich zalety i możliwości wykorzystania w sposób praktyczny. W części warsztatowej pracujemy na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Kłopot”. Uczestnicy tworzą własną historię obrazkową.
- Też potrafię narysować mapę! – lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o książkę Heekyoung Kim pt. „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”. Uczestnicy poznają różne rodzaje map od najstarszych po najbardziej nowoczesne, poznają elementy składowe mapy, znaki topograficzne. W części warsztatowej tworzą mapę własnego świata.
- W krainie Andersena – lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o teksty baśni H. Ch. Andersena. Uczestnicy poznają życiorys pisarza, ciekawostki, anegdoty na temat autora, utrwalają tytuły i treść baśni, również tych mniej znanych. W części warsztatowej uczestniczą w Kalamburach oraz tworzą postaci z baśni metodą origami.
- Na tropie zagadek – lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o najciekawsze serie detektywistyczne dostępne w Oddziale dla Dzieci. Uczestnicy dowiadują się, czym właściwie jest powieść detektywistyczna, jakie są jej cechy i kto najczęściej jest jej bohaterem. Uczniowie poznają zawód detektywa, jego wyposażenie i techniki śledcze oraz nazwiska największych detektywów pojawiających się w literaturze. Co więcej, podczas warsztatów, sami mają okazję wcielić się w rolę osób prowadzących śledztwo, rozwiązujących zagadki i tworzących rysopisy.
- Łukasiewicz - Lampą i sercem rozświetlał ludziom życie – lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o pozycje książkowe związane z regionem, przybliżająca uczniom postać i dokonania wynalazcy, zapoznająca ich z historią miejscowości położonych w okolicy Krosna, a silnie związanych z rozwojem przemysłu naftowego w Polsce i na świecie. Prezentacja multimedialna połączona jest z projekcją filmu i tworzeniem świetlnych kalejdoskopów.
- Interaktywna książka - zrobię ją sam! - lekcja biblioteczna, w czasie której uczestnicy poznają historię tradycyjnej książki oraz książki artystyczne, robione ręcznie. Część warsztatowa oparta jest na samodzielnym wykonaniu książki, sfotografowaniu jej i zamieszczeniu efektów pracy na facebooku Oddziału dla Dzieci. Celem zajęć jest pobudzenie kreatywności oraz promocja biblioteki i księgozbioru w Internecie.
- Biblioteczne Gamesroomy – gry terenowe przeniesione do przestrzeni Oddziału dla Dzieci, polegające na odszukiwaniu podpowiedzi i rozwiązywaniu kolejnych zagadek, które krok po kroku prowadzą graczy do zwycięstwa. Uczestnicy spotkań dzięki zastosowaniu elementu śledztwa i tajemnicy, uczą się współpracy w grupie, ćwiczą spostrzegawczość i logiczne myślenie oraz – co najważniejsze – poprzez wspólną zabawę poznają interesującą literaturę.
4. Tablety w bibliotece – Magiczne Hologramy – cykl lekcji bibliotecznych opartych na pracy z tabletami. Lekcje skierowane są do uczniów szkół podstawowych, w czasie których część teoretyczna w formie prezentacji multimedialnej połączona jest z częścią warsztatową – praca na tabletach z wykorzystaniem aplikacji i programów. W czasie trwania zajęć uczestnicy tworzą samodzielnie narzędzie w kształcie trapezu do wyświetlania hologramów (z plexi lub etui na płyty CD). Tak stworzony kształt umieszczony na ekranie tabletu pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz. Tematyka zajęć zależy od potrzeb, może dotyczyć danej dziedziny wiedzy. Istotna jest tutaj możliwość połączenia umiejętności praktycznych z wiedzą na dany temat, przy wykorzystaniu książek np. o ptakach, zwierzętach wodnych czy o zwyczajach świątecznych. Wyświetlany hologram z tygrysem, meduzą czy gwiazdą jest oryginalnym efektem samodzielnej pracy dziecka.