Kierownik: mgr Katarzyna Fajks
ul. Wojska Polskiego 41
38-400 Krosno
Telefon: 13/ 432 13 70 w. 3
Czynny: poniedziałek - piątek - 9.00-19.00, sobota - 9.00-15.00
Oddział dla Dzieci dysponuje literaturą piękną polską i obcą oraz popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy, dostosowaną do potrzeb wiekowych czytelników.
Najmłodsi czytelnicy mogą korzystać z książek-zabawek oraz bajek, baśni i opowiadań, w tym specjalnie dobranych pozycji do nauki czytania, zgromadzonych w I poziomie, mogą również sięgnąć po przeznaczoną dla nich literaturę poznawczą i popularnonaukową.
Starsi czytelnicy, w zależności od umiejętności czytania i zainteresowań, mogą korzystać z literatury zgromadzonej w II, III lub IV poziomie oraz z książek popularnonaukowych.
Oddział dla Dzieci wypożycza również literaturę w językach obcych, głównie w języku angielskim, literaturę religijną oraz komiksy. Posiada bogaty wybór encyklopedii, słowników, leksykonów i albumów dostępnych na miejscu.
W Oddziale prenumerowane są czasopisma dziecięce i młodzieżowe: „Gigant”, "Guliwer", „Kaczor Donald”. „Księżniczka”, „Mały Artysta”, „Świerszczyk” oraz „Victor-Junior”.
Oddział udostępnia swoje zbiory na zewnątrz.
Oddział posiada księgozbiór liczący ponad 39 tys. woluminów. Ze zbiorów mogą korzystać czytelnicy w wieku 2-16 lat.
W Oddziale znajdują się 2 stanowiska komputerowe dla czytelników, z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Oddział prowadzi systematyczną edukację czytelniczą i działalność kulturalno-oświatową skierowaną do czytelników, w zależności od ich potrzeb i zainteresowań.
Oferta edukacyjna Oddziału dla Dzieci:
- Tablety w bibliotece - cykl lekcji bibliotecznych opartych na pracy z tabletami. Lekcje skierowane są do uczniów szkół podstawowych, w czasie których część teoretyczna (w formie prezentacji multimedialnej) połączona jest z częścią warsztatową (praca na tabletach z wykorzystaniem aplikacji i programów):
- Interaktywna książka- zrobię ją sam! - kreatywna lekcja biblioteczna, w czasie której uczestnicy poznają książki artystyczne, robione ręcznie. Część warsztatowa lekcji oparta jest na samodzielnym wykonaniu takiego rodzaju książki, sfotografowaniu jej i zamieszczeniu efektów pracy w aplikacji Pinterest. Celem lekcji jest pobudzenie kreatywności, promocja biblioteki i księgozbioru na portalu Pinterest
- Magiczne hologramy - kreatywna lekcja biblioteczna, w czasie której uczestnicy tworzą samodzielnie narzędzie w kształcie trapezu do wyświetlania hologramów (z plexi lub etui na płyty CD). Tak stworzony kształt umieszczony na ekranie tabletu pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz. Tematyka zajęć zależy od potrzeb, może dotyczyć danej dziedziny wiedzy. Istota jest tutaj możliwość połączenia umiejętności praktycznych z wiedzą na dany temat, przy wykorzystaniu książek np. o ptakach, zwierzętach wodnych czy o zwyczajach świątecznych. Wyświetlany hologram z tygrysem, meduzą czy gwiazdą jest oryginalnym efektem samodzielnej pracy dziecka.
- Co wiecie o baśni „Królowa Śniegu"? - lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o baśń H. Ch. Andersena. Lekcja jest podsumowaniem najważniejszych informacji o baśni jako gatunku literackim - uczestnicy potrafią rozróżnić bohaterów fantastycznych i realistycznych, dyskutują nad motywem zła i dobra w baśniach i najważniejszymi przesłaniami bądź moralnymi naukami wynikającymi z postępowania bohaterów. W części warsztatowej uczestnicy samodzielnie wykonują model trapezu, za pomocą którego przy użyciu odpowiedniej aplikacji wyświetlają trójwymiarowego hologramy. Graficzna forma obrazu jest tematycznie związana z treścią lekcji. Lekcja dla uczniów klas III-IV.
- Biblioteczne rozmaitości - cykl lekcji bibliotecznych skierowanych do uczniów szkół podstawowych. Lekcje realizowane są w oparciu o księgozbiór Oddziału dla Dzieci. Składają się na nie elementy głośnego czytania, pokazu multimedialnego i część warsztatowa:
- Komiksroom - lekcja biblioteczna dotycząca komiksów (historia powstania, rodzajów, najpopularniejszych wydań w Polsce i na świecie, tworzenie storyboard). Lekcja skierowana do uczniów klas V-VII.
- Picturebook - co to takiego? - lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o książki obrazkowe dostępne w Oddziale dla Dzieci. Uczestnicy poznają charakterystyczne cechy tego typu książek, tytuły najbardziej popularnych, ich zalety i możliwości wykorzystania w sposób praktyczny. W części warsztatowej pracujemy na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Kłopot”. Uczestnicy tworzą własną historię obrazkową. Lekcja skierowana jest do uczniów klas II-IV.
- Też potrafię narysować mapę! - lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o książkę Heekyoung Kim pt. „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”. Uczestnicy poznają różne rodzaje map od najstarszych po najbardziej nowoczesne, poznają elementy składowe mapy, znaki topograficzne. W części warsztatowej tworzą mapę własnego świata. Lekcja skierowana jest do uczniów klas III-V.
- Czary i magia w baśniach Andersena - lekcja biblioteczna realizowana w oparciu o teksty baśni H. Ch. Andersena. Uczestnicy poznają życiorys pisarza, ciekawostki, anegdoty na temat autora, utrwalają tytuły i treść najbardziej znanych baśni. W części warsztatowej uczestniczą w bibliotecznym gameroomie, którego kolejne etapy i zadania do wykonania prowadzą do uzyskania odpowiedzi na pytanie dotyczące konkretnego tytułu baśni. Lekcja skierowana jest do uczniów klas IV-VI.