Kierownik: mgr Katarzyna Rij
ul. Wojska Polskiego 41
38-400 Krosno
Telefon: 13/ 432 13 70 w. 3
Czynny: poniedziałek - piątek - 9.00-19.00, sobota - 9.00-15.00
Oddział dla Dzieci dysponuje literaturą piękną polską, obcą oraz popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy, dostosowaną do potrzeb czytelników.
Najmłodsi sympatycy naszej biblioteki mogą korzystać z książek przestrzennych, sensorycznych oraz bajek, baśni i opowiadań, w tym pozycji do nauki czytania, zgromadzonych w I poziomie. Mogą również sięgnąć po przeznaczoną dla nich literaturę poznawczą i popularnonaukową.
Starsi, w zależności od wieku, zaawansowania czytelniczego i zainteresowań, mogą wybierać tytuły z działów gromadzących literaturę w II, III lub IV poziomie oraz oczywiście z książek popularnonaukowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się również komiksy.
W naszych zbiorach znajduje się również literatura w językach obcych, głównie w języku angielskim i – z uwagi na aktualne potrzeby czytelnicze – również w języku ukraińskim.
Na półkach czekają też archiwalne wydania wybranych czasopism dziecięcych i młodzieżowych oraz aktualnie prenumerowane tytuły: „Świerszczyk”, „Gigant”, „Disney Księżniczki” oraz „LEGO City”.
Oferujemy kącik gier z wygodnymi pufami, w którym znajdziecie planszówki, gry logiczne, quizy, puzzle i zestawy kolorowanek. Dodatkowo, w naszym Oddziale znajdują się dwa stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Chęć kształtowania przestrzeni przyjaznej dla młodego odbiorcy wiąże się z konstruowaniem w czytelni Oddziału dla Dzieci fotobudek i ścianek tematycznych z materiałów recyklingowych, efektownych wizualnie i przeznaczonych do wykonywania oryginalnych zdjęć przez naszych czytelników. Zapraszamy również Ciebie. Zrób sobie zdjęcie w bibliotece!
Prowadzimy kluby tematyczne. Dużą popularnością cieszą się spotkania sympatyków Legoteki, łączące poznawanie literatury dziecięcej i kreatywne konstruowanie przestrzennych budowli z klocków. Mamy też coś dla młodych artystów. Warsztaty plastyczne, bo o nich mowa, stanowią świetne połączenie możliwości twórczej ekspresji i spotkań w towarzystwie książek i sztuki.
Posiadamy własny profil na Facebooku, obserwujcie nas i bądźcie na bieżąco: facebook.com/OddzialdlaDzieciKBP
Prowadzimy systematyczną edukację czytelniczą i działalność kulturalno-oświatową skierowaną do przedszkoli, w przypadku których na bieżąco powstają nowe tematy spotkań z książką, kreatywną zabawą, nauką i wyzwaniami artystycznymi. Jeśli natomiast chodzi o szkoły podstawowe, przedstawiamy poniżej charakterystykę lekcji cieszących się w ubiegłych latach największą popularnością. Jesteśmy otwarci na sugestie i Wasze pomysły.
Dzień dobry, Panie Andersenie! - lekcja biblioteczna realizowana
w oparciu o teksty baśni H. Ch. Andersena. Uczestnicy poznają życiorys pisarza, ciekawostki, anegdoty na temat autora, utrwalają tytuły i treść baśni, również tych mniej znanych. W części warsztatowej uczestniczą w bibliotecznym gamesroomie, którego kolejne etapy i zadania do wykonania prowadzą do uzyskania odpowiedzi na pytanie dotyczące konkretnego tytułu baśni. Lekcja skierowana jest do uczniów klas III-VI.
Na tropie zagadek – lekcja biblioteczna realizowana w oparciu
o najciekawsze serie detektywistyczne dostępne w Oddziale dla Dzieci. Uczestnicy dowiadują się, czym właściwie jest powieść detektywistyczna, jakie są jej cechy i kto najczęściej jest jej bohaterem. Dzieci poznają zawód detektywa, jego wyposażenie i techniki śledcze oraz nazwiska największych detektywów pojawiających się w literaturze. Co więcej, podczas warsztatów, sami mają okazję wcielić się w rolę osób rozwiązujących zagadki i tworzących rysopisy. Lekcja skierowana do
klas I-IV.
LEGOwierszowanki – lekcja nawiązująca do cieszącej się w Oddziale dla Dzieci dużą popularnością Legoteki, skierowana do uczniów klas I-VI. Po krótkim przedstawieniu postaci poety odczytujemy wspólnie wybrane wiersze i rozmawiamy na temat ich treści, a w końcu budujemy z klocków. To ostatnie zadanie następuje po wylosowaniu przez uczestników tytułów poznanych wierszy. Zadaniem każdego dziecka staje się zilustrowanie treści wiersza przy użyciu LEGO.
Niesamowite skarpetki - lekcja oparta na książce Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Zajęcia skierowane są do dzieci klas I-III, podczas których uczniowie zapoznają się z treścią książki, rozmawiają o przygodach skarpetek oraz analizują postacie i wydarzenia. Lekcja kończy się pracą plastyczną, w której dzieci mają okazję stworzyć własne ilustracje związane z tematyką książki.
Zróbmy sobie komiks! - lekcja biblioteczna dotycząca komiksów (historia powstania, rodzaje komiksu, najpopularniejsze wydania w Polsce i na świecie, tworzenie storyboard). Lekcja, w zależności od stopnia trudności, skierowana do uczniów klas I-VI.
Soplicowy Gamesroom – lekcja biblioteczna dotycząca całości lektury skierowana do uczniów VII-VIII klasy. Zaplanowana w formie popularnej gry terenowej. Przystępna w formie lekcja pozwoli na sprawdzenie wiedzy uczniów po przeczytaniu książki i utrwalenie poznanych wiadomości,
a przede wszystkim – swego rodzaju „oswojenie” traktowanej przez młodych ludzi z dużą rezerwą lektury szkolnej.