Kierownik: mgr Beata Szarek
ul. Wojska Polskiego 41
38-400 Krosno
Telefon: 13/ 432 13 70 w. 2
Czynna: poniedziałek - piątek: 9.00-19.00, sobota - 9.00-15.00
Zbiory liczą około 20 000 woluminów. Dział udostępnia na miejscu aktualne wydawnictwa informacyjne, bibliografie, słowniki, encyklopedie, kompendia ze wszystkich dziedzin wiedzy, zbiory dotyczące szeroko rozumianej humanistyki, ekonomii i nauk matematyczno-przyrodniczych. Gromadzi księgozbiór o charakterze regionalnym, dokumenty życia społecznego ukazujące współczesne życie kulturalne, społeczne i gospodarcze regionu. W księgozbiorze znajduje się bogaty zbiór reprintów (ok. 300 woluminów).
Oferuje 90 tytułów gazet i czasopism bieżących oraz roczniki czasopism gromadzonych od końca lat 60.
Czytelnia udziela informacji i porad bibliograficznych w oparciu o prowadzoną bibliografię regionalną i kartotekę zagadnieniową w systemie elektronicznym, materiały własne oraz innych bibliotek, a także zasoby cyfrowe. Współtworzy System Bibliografii Regionalnej Województwa Podkarpackiego. Opracowuje zestawienia bibliograficzne, prowadzi zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej oraz regionalnej dla uczniów szkół średnich. Przygotowuje wystawy związane z aktualnymi rocznicami literackimi i historycznymi.
W Saloniku Artystycznym organizuje wystawy plastyczne w ramach cyklu „Środy Artystyczne”.
Zajmuje się realizowaniem zamówień międzybibliotecznych, świadczy usługi kserograficzne ze zbiorów własnych, zapewnia dostęp do bezprzewodowej sieci Internet – WiFi.
Oferuje bezpłatny dostęp do zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej w systemie Academica oraz udostępnia trzy stanowiska do bezpłatnego korzystania z Internetu.
Współpracuje z instytucjami i stowarzyszeniami lokalnymi.
Ze względu na wielkość pomieszczenia w Czytelni odbywają się wydarzenia kulturalno-edukacyjne: spotkania z pisarzami, promocje książek itd.
Oferta edukacyjna Czytelni Głównej:
/dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i szkół średnich/
- Biblioteka od A do Z - celem lekcji jest zapoznanie uczniów z rolą i zadaniami jakie pełni biblioteka publiczna, jakie gromadzi zbiory, jak zostać jej czytelnikiem, jaką drogę musi przejść książka zanim trafi do użytkownika, co składa się na warsztat informacyjny bibliotekarza, jakie bazy są tworzone w bibliotece.
- Tradycyjne i nowoczesne źródła informacji - w czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest źródło informacji, jakie są tradycyjne źródła informacji (prezentacja i ich omówienie-encyklopedie, słowniki, kroniki, bibliografie, kartoteki), jakie są nowoczesne źródła informacji i jak się nimi posługiwać (elektroniczne katalogi, kartoteki, IBUK, Legimi), poznają też krótką historię książki.
- Bibliografia bez tajemnic - lekcja mówiąca o tym czym jest bibliografia, jaka jest jej historia, jakie mogą być rodzaje bibliografii (prezentacja Nowego Korbuta, Bibliografii historii Polski, Polskiej Bibliografii Literackiej, Przewodnika Bibliograficznego, Bibliografii Zawartości Czasopism i innych). Jak się wyszukuje dane w tych źródłach oraz w ich wersjach elektronicznych. Krótkie ćwiczenia w samodzielnym wyszukiwaniu. Jak zrobić opis bibliograficzny i czym jest bibliografia załącznikowa.
- Dokumenty gromadzone w bibliotece i ich wartość informacyjna - podczas lekcji omawiane i prezentowane są różne zbiory gromadzone w poszczególnych działach biblioteki (wypożyczalni, czytelni oddziału dla dzieci, centrum multimedialnym) i omówienie specyfiki tych działów. Część praktyczna – samodzielne wyszukiwanie w kartotekach i katalogach biblioteki
- Skarby w bibliotece: prezentacja reprintów - lekcja podczas której omawiana jest historia książki. Czym jest reprint oraz jakie reprinty znajdują się w zbiorach KBP – prezentacja.
- Biblioteka cyfrowa POLONA jako narzędzie w edukacji - lekcja poświęcona jednej z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie - POLONIE. Uczestnicy poznają historię utworzenia tej biblioteki, zbiory, jakie gromadzi oraz dowiedzą się, jak z niej korzystać. Część praktyczna – samodzielne wyszukiwanie.
- Bibliografia regionalna – źródło wiedzy o mieście i regionie - lekcja na temat zbiorów regionalnych (książek, czasopism, druków ulotnych) oraz komputerowej bazy dostępnej online, tworzonej przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną. Część praktyczna – samodzielne wyszukiwanie w bazie.
- „Cudze chwalicie, swego nie znacie!” – atrakcje i zabytki Krosna i okolic - lekcja dotycząca historii i dziedzictwa kulturowego oraz walorów przyrodniczych Krosna i regionu (najważniejsze zabytki, szlaki turystyczne, obszary chronione - parki krajobrazowe, pomniki przyrody itp.).
- Krosno miasto szkła - o tradycjach hutniczych i ofercie turystycznej Krosna - lekcja poświęcona historii Krośnieńskich Hut Szkła oraz nowo powstałej atrakcji turystycznej - Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
- Sławni krośnianie - lekcja o znanych osobach związanych z Krosnem i regionem (sylwetki i zasługi m.in. Roberta Wojciecha Portiusa, Ignacego Łukasiewicza, Seweryna Bieszczada, Stanisława Bergmana, Andrzeja Lenika, Michała Mięsowicza, Franciszka Pika-Mirandoli, Jana Szczepanika, Stanisława Kochanka i innych).
- O Annie i Stanisławie Oświęcimach w literaturze i sztuce - lekcja prezentująca motyw miłości Anny i Stanisława Oświęcimów w literaturze pięknej (poezji, dramacie) oraz w malarstwie i muzyce.
- W kręgu tradycji i kultury – o zwyczajach świątecznych regionu - lekcja pokazująca rzemiosło, kulturę i sztukę ludową oraz obrzędowość regionu krośnieńskiego, m.in. zwyczaje związane z obchodzonymi świętami – Wielkanocą, Bożym Narodzeniem, a także sobótkami, dożynkami, itp.