Kierownik: mgr Dorota Rec
ul. Rzeszowska 1
38-404 Krosno
Telefon: 13/ 436 59 00
Czynna: poniedziałek - piątek: 10.00-18.00; sobota - nieczynne
Filia nr 7 gromadzi książki dla dzieci i dorosłych oraz wydawnictwa popularnonaukowe. Oferuje wolny dostęp do księgozbioru.
Filia udostępnia zbiory na zewnątrz oraz na miejscu, w czytelni, gdzie znajduje się księgozbiór podręczny (encyklopedie, słowniki, leksykony, poradniki) oraz czasopisma.
Oferuje wartościową literaturę, z której mogą korzystać wszyscy czytelnicy: dzieci, młodzież oraz dorośli. W bibliotece mogą oni również spotkać się z przyjaciółmi, poczytać gazetę lub odrobić pracę domową.
W filii znajdują się 3 stanowiska komputerowe, z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Filia prowadzi działalność kulturalną na rzecz lokalnego środowiska. Współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 12, Miejskim Przedszkolem nr 11 oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Krośnie. Podczas ferii zimowych i wakacji organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Oferta edukacyjna Filii nr 7:
- Lokomotywą pana Tuwima – lekcja biblioteczna poświęcona postaci i twórczość Juliana Tuwima. Dzieci poznają życiorys i ciekawostki na temat poety, a następnie zapoznają się z najbardziej znanymi wierszami: „Okulary”, „Bambo”, „Idzie Grześ przez wieś”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. W części warsztatowej uczestniczą w inscenizacji wierszy: „Rzepka” i „Lokomotywa”. Lekcja skierowana do uczniów klas I – III.
- Przez wieki do współczesnej książki – lekcja biblioteczna dotycząca historii książki, jej drogi od autora do biblioteki. Uczniowie dowiedzą się, jak drukuje się książki, kto pracuje w wydawnictwie oraz czym różni się księgarnia od biblioteki. Z książki Barbary Gawryluk poznają opowiadanie „Książki dla Jasia”, które zachęca do przyjaźni z książką. W części warsztatowej dzieci dowiedzą się jak należy szanować książki, poznają prośbę książki, która chce być zawsze czysta i ładna oraz same stworzą historie obrazkową powstawania książki. Lekcja skierowana dla klas II –III.
- Z historii Krosna – Ignacy Łukasiewicz – lekcja biblioteczna poświęcona historii Krosna, jego zabytkom, legendom oraz znanym postaciom związanym z Krosnem. W części warsztatowej, dzięki książce Romka Pawlaka „Być jak Ignacy”, uczniowie poznają postać Ignacego Łukasiewicz, jego życie i działalność społeczną. Rozwiążą quiz dotyczący sylwetki tego wybitnego człowieka Podkarpacia. Lekcja skierowana do uczniów klasy IV.
- Z historii Krosna – Jan Szczepanik – lekcja biblioteczna poświęcona historii Krosna, jego zabytkom, legendom oraz znanym postaciom związanym z Krosnem. W części warsztatowej dzięki historii zaprezentowanej w teatrzyku kamishibai pt. „Jan Szczepanik – geniusz z Galicji” uczniowie poznają postać Jana Szczepanika, jego życie oraz wybitne wynalazki. Rozwiążą quiz dotyczący sylwetki uczonego. Lekcja skierowana do uczniów klasy IV.
- Apel: Niepodległa! – lekcja biblioteczna poświęcona odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczniowie dowiedzą się o trudnej drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości, poznają ciekawostki i fakty związane z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego. W części warsztatowej z książką Jana Ołdakowskiego „Mój pan woła na mnie Pies” będą układać pytania do quizu patriotycznego. Lekcja skierowana do uczniów klas III – IV.
- Zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia/Wielkanocy - lekcja biblioteczna pozwalająca poznać tradycje i zwyczaje świąteczne. Uczniowie poznają ciekawostki związane ze świętami, tradycje panujące w poszczególnych regionach Polski, a zwłaszcza na Podkarpaciu. W części warsztatowej przechodząc przez poszczególne etapy, będą uczestniczyć w świątecznym quizie. Lekcja przeznaczona dla uczniów klas II – III.