Mediteka – Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie – to dwie małopolskie biblioteki, które odwiedzili w ramach wizyty studyjnej bibliotekarze z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz bibliotek gminnych z Chorkówki, Jedlicza, Krościenka Wyżnego, Miejsca Piastowego i Rymanowa w dniu 10 marca br.
Obydwie biblioteki to przede wszystkim nowoczesne placówki, których oferta i działalność na rzecz społeczności lokalnej, niewątpliwie zaprzeczają stereotypowemu postrzeganiu biblioteki.
Wielofunkcyjność, współpraca, otwartość na zmiany i nieograniczana kreatywność bibliotekarzy – to tylko kilka cech, którymi można określić te biblioteki, a które na pewno wpływają na to, że doskonale pełnią rolę „trzeciego miejsca” dla mieszkańców.
Relacja filmowa - YouTube
Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce ma swoją siedzibę w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Wieliczce (obok Pałacu Konopków) i w obecnej lokalizacji działa od 2019 roku.
W przebudowanej zabytkowej stajni powstał Dział dla Dzieci i Młodzieży (jeszcze nie otwarty, ale wyposażenie już robi niesamowite wrażenie). Na środku pomieszczenia stanęła ogromna konstrukcja, która będzie funkcjonowała jednocześnie jako regał na książki, plac zabaw i miejsce zajęć dla dzieci, rodziców i młodzieży. Mimo iż zachowano zabytkową strukturę stajni, dział zyskał unikatową aranżację. W budynku Wielickiej Mediateki znajduje się także sala widowiskowo – kinowa, z której korzystają bibliotekarze przy organizacji wydarzeń adresowanych do mieszkańców.
„Liga Debat Oksfordzkich”, „Bajką Połączeni” „Wielicki Dzień Gier”, „Wydobywamy Górnicze Legendy”, „Wehikuł Czasu – Dzień z historią”, „Książka na lepsze jutro”, „Pokój dla matek – Matki dla pokoju”… - to tylko kilka z wielu projektów, które bibliotekarzom krośnieńskim zaprezentował Dyrektor Wielickiej Mediateki – Piotr Sionko, przedstawiając równocześnie szeroki zakres oferty kierowanej dla osób w każdym wieku oraz zasoby i potencjał biblioteki.
Szczególną ofertę Wielicka Biblioteka kieruje do seniorów i projekty z udziałem właśnie tej grupy użytkowników przedstawiła Małgorzata Ślusarek – kierownik Działu Instrukcyjno-Metodyczny. „Południe Rozmaitości” – to najnowszy projekt skierowany do seniorów, który m.in. omówiła, a który może być inspiracją do podjęcia podobnych działań w innych bibliotekach.
Natomiast wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie zbiegła się z organizowanym właśnie wtedy Chrzanowskim Dniem Kobiet. Bibliotekarze znaleźli się w centrum „zamieszania” i mogli zobaczyć jak w praktyce „działa” współczesna, nowoczesna biblioteka. Spotkania, koncerty, warsztaty, sesja fotograficzna, wymiana ubrań, stoiska z kosmetykami i biżuterią… - to wszystko wypełniło przestrzenie chrzanowskiej biblioteki. Co zupełnie nie przeszkadzało stałym czytelnikom biblioteki, żeby wypożyczać książki czy korzystać ze stanowisk komputerowych.
Bogatą ofertę, wzorcową współpracę z organizacjami i mieszkańcami z Chrzanowa, szeroką działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o regionie i realizowane projekty - zaprezentowała bibliotekarzom Dyrektor Chrzanowskiej Biblioteki – Anna Siewiorek. Jak podkreślała, tak szeroka działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie kreatywność i zaangażowani bibliotekarzy. „Bo biblioteka to ludzie…”
Bardzo dziękujemy Dyrekcji oraz koleżankom i kolegom bibliotekarzom z ww. bibliotek za gościnne przyjęcie i podzielenia się swoimi zawodowymi doświadczeniami.
Wyjazd miał charakter szkoleniowy i został zorganizowany w ramach projektu „Biblioteka - miejsce spotkań twórczych!”, który Krośnieńska Biblioteka Publiczna realizuje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność
MM