W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie prezentowana jest wystawa pamiątek szermierczych ze zbiorów krośnianina Wiktora Trybusa. Otwarcie wystawy oraz spotkanie z kolekcjonerem miało miejsce 18 kwietnia 2023 roku. Ekspozycja czynna będzie do 6 maja br.
Wiktor Trybus, kolekcjoner pasjonat. Syn trenera szermierki Andrzeja Trybusa. Zawodnik KKS Karpaty Krosno - szpadzista i florecista. Zdobywca złotego medalu (indywidualnie) podczas Mistrzostw Województwa we florecie, brązowy medalista w drużynie, w składzie: Zychowski, Niemiec, Goclik, Trybus (1991-1993). Sędzia szermierki od 2000 r. W latach 2010-2013 zawodnik Düsseldorfer Fechtverein. Były zawodnik i czynny działacz przy klubie UKS „Sokolik” Krosno.
Jest właścicielem okazałej kolekcji pamiątek związanych z historią szermierki w Krośnie. Posiada wspaniałą kolekcję odznak szermierczych oraz medali okolicznościowych i wielu, wielu innych ciekawych pamiątek związanych z szermierką.
Od 2018 r. zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa. Sędzia członek komisji technicznej Pucharu Świata Szabla Kilińskiego oraz Mistrzostw Europy w szermierce na wózkach. Po dwudziestosiedmioletniej przerwie w startach w zawodach szermierczych powrócił do treningów. Złoty medalista Masterss 2020, gdzie w finale pokonał obecną Mistrzynię Polski. Projektant medalu oraz odznaki z okazji Jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Szermierczego (2022).
Sędzia Polskiego Związku Motorowego. Członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Członek Fotoklubu RCKP w Krośnie.
Wiktor Trybus kolekcjonerstwem zajmuje się od kilkunastu lat. W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej prezentuje pamiątki związane z historią szermierki w Krośnie, a szczególnie z działalnością i osiągnięciami zawodników i trenerów: Jana Poprawy, Janiny Wodziszewskiej-Poprawy, Ryszarda Kielara, Włodzimierza Galety i Andrzeja Trybusa.
Na wystawie obejrzeć można m.in. archiwalne fotografie z zawodów, okolicznościowe dyplomy, medale, proporczyki, afisze (zapowiadające Memoriały im. Jana Poprawy), wycinki prasowe, a także sprzęt sportowy, np. szable czy wózek sportowy dla szermierzy.
Historia krośnieńskiej szermierki ma swoje korzenie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, gdzie uczył prof. Julian Müller, nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego oraz założyciel (w 1949 r.) i kierownik klubu szermierczego „Orlęta” - wielokrotnie nagradzanego za osiągnięcia sportowe.
Jednak nie tylko w przeszłości krośnieńscy szermierze odnosili duże sukcesy. Również dzisiaj prężnie działa w Krośnie sekcja szermierki. W Podkarpackim Centrum Szermierki przy ul. Bursaki 34 w Krośnie ma swoje pomieszczenia UKS „Sokolik” MOSiR Krosno, który powstał w 1995 roku. Duży wpływ na rozwój klubu mieli: Maciej Zborowski (prezes klubu) i Adam Szajna. Zawodnik klubu Jarosław Bobusia brał udział w Mistrzostwach Świata Juniorów (trenowali go Ryszard Kielar i Gabriel Szajna). J. Bobusia jest też obecnym Wicemistrzem Polski Weteranów. Obecnie młodzi szermierze, pod okiem trenerów Gabriela Szajny i Rafała Żychowskiego (kolegi klubowego Wiktora Trybusa), odnoszą spore sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych.
Część ekspozycji poświęcona została osiągnięciom Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa, który powstał w 1991 roku. Jego prezesem jest Tadeusz Nowicki. Klub odnosi sukcesy na arenach międzynarodowych, jego zawodnicy biorą udział m.in. w Igrzyskach Paraolimpijskich.
Na wystawie zobaczyć można np. medale zdobyte przez zawodnika Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa - Kamila Rząsę, który pochodzi z Podkarpacia, a obecnie uczestniczy w Pucharze Świata we Francji.
W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyła Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. Obecni byli również zawodnicy i trenerzy szermierki oraz krośnieńscy działacze sportowi.
Uczestnicy spotkania obejrzeli krótkie filmy instruktażowe dotyczące szermierki, przygotowane przez Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa.
Wiktor Trybus podziękował współorganizatorom wystawy: prof. dr. hab. Zbigniewowi Barabaszowi, Rektorowi Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Firmie MultiGrass Sport z Krosna.