16 maja br. w Filii nr 4 KBP z uczniami klas drugich Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie spotkała się pisarka książek dla dzieci, muzyk, pedagog i terapeuta Anna Czerwińska-Rydel.
Znana jest jako pomysłodawczyni i autorka licznych biografii, w których przybliża młodemu czytelnikowi takie postacie jak: Marię Skłodowską - Curie, Józefa Piłsudskiego, Jana Heweliusza, Janusza Korczaka, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Aleksandra Fredrę i wielu, wielu innych. Jak sama mówi, przygotowując się do pisana o życiu znanych osób, odwiedza miejsca, w których żyli, pragnie zobaczyć rzeczy którymi się otaczali, porozmawiać z potomkami niektórych z nich. Tak było w przypadku pracy nad książką „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze”, kiedy to odwiedziła Macieja Szeptyckiego potomka hrabiego Fredry. Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Jest laureatką licznych nagród, jednak najbardziej dumna jest z Orderu Uśmiechu, który na spotkaniu mogły obejrzeć dzieci.
Pisarka powiedziała młodym czytelnikom, że aby napisać dobrą książkę trzeba przede wszystkim je kochać, lubić czytać i przyjaźnić się z biblioteką. I chyba ma rację, bo w swoim dorobku twórczym posiada ponad pięćdziesiąt tytułów. Przeczytała uczniom jedno z opowiadań z książki „Medal za uśmiech” o Januszu Korczaku. Przypomniała im ważną i ponadczasową myśl tego wybitnego człowieka - „Nie ma dzieci - są ludzie” i poprosiła o zinterpretowanie tych słów. Na zakończenie dzieci zadawały mnóstwo pytań, które dotyczyły zarówno twórczości jak i życia prywatnego autorki, a że jest miłośniczką i posiadaczką zwierząt (w tym czterech kotów, czterech psów i papugi Romana, która mówi), to pytaniom nie było końca. Wysłuchała wszystkie z uwagą i udzieliła wyczerpujących odpowiedzi czym zyskała sobie dużą sympatię dzieci.
Spotkanie odbyło się w ramach działającego w Filii nr 4 KBP Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” i dofinansowane zostało ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Małgorzata Węgrzyn