Rodzaje niepełnosprawności i wynikające z nich trudności w komunikacji na linii bibliotekarz-użytkownik – to główny temat szkolenia, które odbyło się w dniu 7 czerwca br. z udziałem pracowników bibliotek publicznych z Krosna i powiatu krośnieńskiego.
Szkolenie prowadziła dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca – psycholożka, certyfikowana trenerka rozwoju osobistego i zawodowego, trenerka metody FRIS® oraz tutorka. Pracuje w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół psychologicznych aspektów korzystania z nowych mediów i technologii; zachowań, kompetencji i usług informacyjnych oraz dostępności i weryfikacji informacji. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów i kilku książek (m.in. „Biblioterapia w edukacji z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia” oraz „Media w środowisku osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”). Najnowsza książka jej autorstwa to wydana w maju tego roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich publikacja pt. „Komunikacja interpersonalna i psychologiczne aspekty pracy z ludźmi”.
Czym jest dostępność?; Kim jest osoba ze szczególnymi potrzebami?; Jakie są rodzaje niepełnosprawności i wynikające z nich trudności w komunikacji? – to tylko niektóre z pytań, na które uczestniczący w szkoleniu bibliotekarze usłyszeli szczegółowe odpowiedzi.
M. Cyrklaff-Gorczyca omówiła również bariery w komunikacji wynikające z dysfunkcji narządu wzroku, z niepełnosprawności słuchowej czy z dysfunkcji narządu ruchu, a przede wszystkim zaproponowała sposoby na pokonywanie tych barier.
Bezcenne okazały się również omówione metody na komunikację z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, będącymi w spektrum autyzmu czy z osobami w stanach psychotycznych. Jak podkreślała umiejętność rozmowy w kontaktach z takimi osobami jest bezcenna, bo to „słowa kształtują wszystko”. A my musimy pamiętać, że „świat jest różnorodny…”!
Szkolenie miało ma na celu edukację bibliotekarzy w zakresie potrzeb i problemów osób z niepełnosprawnościami i poznanie metod efektywnej komunikacji z tymi osobami oraz możliwości rozwiązywania trudnych sytuacji w codziennej pracy w bibliotece.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność