Doświadczeniami z bycia poetą i swoimi wierszami „dzielili się” na spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dniu 21 września br. Paweł Kusiak i Andrzej Woźniak spotkali się z młodzieżą z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie. Spotkanie prowadziła Renata Pernal.
Obydwaj pisać wiersze zaczęli jeszcze w liceum, choć różnie oceniają te swoje pierwsze utwory. Obydwaj wydali po jednym tomiku poetyckim i to właśnie wiersze z tych zbiorów zaprezentowali na spotkaniu. Obaj zgadzają się, że pisanie wierszy to długi i żmudny proces, bo jak mówił Paweł Kusiak „wiersz można napisać w ciągu godziny, ale można go redagować kilka tygodni…”. Z kolei Andrzej Woźniak mówiąc o swoim procesie twórczym stwierdził: „wiersz często zaczyna się od jednej frazy i to zaczyna dopiero „pączkować” w różnych kierunkach…”.
Paweł Kusiak (ur. 1998r.) jest autorem i współautorem wierszy, poetą, redaktorem. Publikował w wielu pismach i kilku antologiach, wydał debiutancką książkę poetycką „Grypsy proroków” (wydawnictwo papierwdole, 2022) i pracuje nad kolejnymi projektami (m.in. tom „Lacrimosa trip”), jego wiersze były tłumaczone na ukraiński i hiszpański. Pochodzi z Krosna, mieszka w krakowskim Podgórzu.
Andrzej Woźniak (ur. 1984r.) – mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako nauczyciel improwizacji kontaktowej. Wokalista w zespole dancepunkowym ułła. W 2022 nakładem wydawnictwa papierwdole ukazał się jego debiut poetycki pt. „aikido”.
Pytani o rolę poety i poezji we współczesnym świecie mówili między innymi. A. Woźniak: „dla mnie jest ważne, żeby poezja poruszała tematy rzeczywiste czyli rzeczywistość polityczną, społeczną i moją rzeczywistość emocjonalną… to są takie rzeczywistości które czuję, że mam prawo o nich mówić”. Natomiast P. Kusiak stwierdził: „nie roszczę sobie praw do opisywania wielu rzeczy (…) w wierszach cenię funkcję poznawczą… jak piszę czegoś od siebie się dowiaduję”.
Obydwaj zgodnie stwierdzili, że poeta to nie zawód, z pisania wierszy raczej nie można się utrzymać, a „pisanie wierszy powinno przede wszystkim sprawiać przyjemność” - dodał Andrzej Woźniak.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. "Zawód: POETA", który uzyskał dofinansowanie w konkursie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na realizację inicjatyw oddolnych w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.