18 października 2023 r. członkowie krośnieńskiego Klubu Literackiego Nauczycieli prezentowali swoje wiersze zamieszczone w XV almanachu poetyckim zatytułowanym „Człowiek w poezji”. Spotkanie odbyło się w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie.
W zbiorze „Człowiek w poezji” znalazły się wiersze 8 autorów: Doroty Długosz, Krystyny Kulman, Jana Organa, Joanny Stachnik, Waldemara Marka, Katarzyny Terchy-Frankiewicz, Agnieszki Mrozek oraz Ewy Zajdel.
Tom ukazał się nakładem krośnieńskiego Wydawnictwa „Ruthenus”. Jest 46. zeszytem serii „Literacka Biblioteka Krośnieńska”. Redakcją i korektą zajęła się Krystyna Kluman, projekt graficzny wykonała Agata Zahuta. Słowo wstępne napisała Joanna Stachnik, poetka i malarka z Jasła. Czytamy w nim m.in.:
Człowiek w poezji odnajduje ukojenie. Nikt inny nie wysłucha i nie zrozumie tak jak czysta niezapisana kartka. Nasze myśli uchwycone w rozmaite słowa tworzą spójną całość - przenosząc nas w inną rzeczywistość. Rzeczywistość twórcy - otulając się pięknem poezji, poznajemy barwną wizję twórcy. Każdy wiersz jest inspiracją - dla człowieka, dla drugiego poety. Czytając powstałe dzieła, tworzymy w swej wyobraźni opowieść, odnajdujemy w swoich uczuciach przekaz tego wiersza. W każdym z nas tworzy się inna historia, inny odbiór, przekaz, emocja. To właśnie jest piękne – nietuzinkowość i różnorodność odbioru jednego napisanego utworu. W wierszu „Kto jest poetą” Tadeusz Różewicz sugerował: „poetą jest ten, który pisze wiersze/i ten, który wierszy nie pisze”. Poetą jest osoba tworząca, a jakże ująć tę niezwykłą osobę, osobę czytającą i odbierającą wiersz – ona również tworzy, w swej wyobraźni – piękną wizję tego utworu.
Obecni na spotkaniu poeci – Dorota Długosz, Krystyna Kulman, Jan Organ, Agnieszka Mrozek i Ewa Zajdel – nie tylko czytali wiersze znajdujące się w najnowszym almanachu, ale mówili również o swojej twórczości, początkach pisarstwa, a także o warsztacie pisarskim, inspiracjach literackich i motywach pojawiających się w wierszach.
Druga część poetyckiego wieczoru poświęcona została najnowszemu, autorskiemu zbiorowi wierszy Krystyny Kulman „Kobiecy czas”. Tom ukazał się w tym roku, wydany został przez Wydawnictwo „Ruthenus” z Krosna, w serii „Literacka Biblioteka Krośnieńska” (zeszyt 45). Dedykowany jest mamie autorki – Józefie Dubiel z Janowskich. Wstęp zatytułowany „Prowadząc przez morze łez” napisała Anna Amalia Minasyan. Możemy w nim przeczytać m.in.:
Artystka w swoich wierszach porusza tematy związane z ulotnością życia. Rozlicza się z przeszłością, ale w wyjątkowy sposób. Przywołane wspomnienia nie są przepełnione goryczą czy żalem, a wybaczeniem i akceptacją.
Krystyna Kulman napisała w wierszu „przeszłość powraca, by nas dręczyć...”. Nasunęła mi się wtedy myśl. Człowiek ma tendencję do zapamiętywania więcej złych momentów niż tych dobrych. Czym w takim razie jesteśmy we Wszechświecie? Czy tylko nic nie znaczącą materią? Czy książką pełną tajemnic?
Artystkę miałam okazję poznać osobiście. To dusza pełna miłości, artyzmu, to nieokiełznany duch pełny chaosu i elegancji. Pamiętam jak Krystyna siedząc w szpilkach, usta miała czerwone, mówiła z pasją o swoich ulubionych filmach, papierosach i wieczorkach (…).
Wiersze Krystyny Kulman to piękna przygoda. To podróż przez ból po znalezione szczęście i długo wyczekiwany spokój. To droga niełatwa, pełna wyzwań, ale warta końcowego efektu.
Składam gratulacje i z niecierpliwością czekam na kolejne wiersze. Cieszę się, że mogę być małą częścią tej książki.
Klub Literacki Nauczycieli w Krośnie (wcześniej Stowarzyszenie Literackie Nauczycieli) wydał dotychczas 15 almanachów poetyckich: „Almanach literacki”, „Almanach literacki II”, „Teraźniejszość w słowie”, „Pulsary i meteory” „Smaczki literackie”, „Pamięć i czas”, „Pod przykrywką metafory”, „Pojednanie”, „Krajobrazy liryczne”, „Blask słowa”, „Ścieżki życia”, „W krainie poezji”, „Zapach Ziemi”, „Literackie rozmaitości” – i ostatni „Człowiek w poezji”.
Joanna Łach