„To nie ja wybrałem ten zawód, tylko ten zawód wybrał mnie… miałem wiele pomysłów, a pisząc usuwałem ich nadmiar z głowy” – mówił Grzegorz Kasdepke, pytany dlaczego został pisarzem, na spotkaniu autorskim w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dniu 9 listopada br.
Pytania pisarzowi zadawali młodzi czytelnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Niebieska 21 w Krośnie oraz Zespołu Szkół i Placówek w Bóbrce, którzy znali wiele napisanych przez niego książek i pytali o konkretnych bohaterów.
Sam pisarz opowiedział m.in. o Kacprze, bohaterze swojej najważniejszej książki „Kacperiady”, dzięki której jak mówił, stał się zawodowym pisarzem. Bohaterem opowiadań jest jego syn, który podczas pisania książki miał 6 lat, a teraz jest dorosłym, 28-letnim mężczyzną.
Spotkanie było również doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi na temat związków frazeologicznych w języku polskim, którymi G. Kasdepke „zajął” się w swoich książkach pt. „Co to znaczy…” Pisarz z niezwykłym poczuciem humory wyjaśniał znaczenie popularnych powiedzeń z którymi się spotykamy na co dzień, bawiąc przy tym nie tylko dzieci, ale i dorosłych obecnych na spotkaniu. Czytając jedno z opowiadań podsumował: „książki nie muszą być mądre, muszą być zajmujące”.
Grzegorz Kasdepke - opublikował kilkadziesiąt książek, z których większość to czytelnicze bestsellery - m.in. „Mam prawo”, „Kuba i Buba“, “Tylko bez całowania“ , „A ja nie chcę być księżniczką", „Mity dla dzieci" czy „Koronkowa robota“. Choć jak mówił największą popularnością cieszą się te, które trafiły do szkół i są omawiane na lekcjach języka polskiego.
Za książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko“ otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela“ uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI za książki „Co to znaczy..." oraz „Bon czy ton". Dwie spośród jego książek - „Detektyw Pozytywka“ oraz „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko“ zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka „Horror, czyli skąd się biorą dzieci“ znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha - za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. W roku 2017 przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”, a w 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2021 Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom” uznała „Detektywa Pozytywkę” za najlepszą książkę ostatniego dwudziestolecia.
O tym, że książki Grzegorza Kasdepke cieszą się od ponad 20 lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodszych i tych starszych pokoleń czytelników, mogą świadczyć kolejne wznowienia wielu tytułów, a także ogromne zainteresowanie spotkaniem z pisarzem na żywo. Długa kolejka dzieci i opiekunów, którzy cierpliwie czekali na autograf pisarza po spotkaniu, jest tego najlepszym potwierdzeniem.