13 marca 2024 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Tomaszem Stanisławem Grudzińskim, poetą z Krosna, autorem zbiorów wierszy „Podróż do domu” oraz „Wróćmy do domu”.
Tomasz Grudziński urodził się w Poznaniu, od 2019 r. mieszka w Krośnie. Jest pasjonatem Beskidu Niskiego i jazdy na rowerze, organizatorem spontanicznych wycieczek rowerowych, zdobywcą Korony Beskidu Niskiego. Były apostata i niewierzący, ponownie nawrócony na wiarę katolicką. Zawodowo zajmuje się wyrobem mydełek naturalnych i glicerynowych. Prowadzi stronę „Rowerem przez Beskid Niski” oraz „Wiersze Tomasz Grudziński”. Tworzy od 1995 r. Jest autorem dwóch tomików poezji „Podróż do domu” (2023) i „Wróćmy do domu” (2024), wydanych przez krośnieńskie Wydawnictwo „Ruthenus”. Jego wiersze ukazały się w antologii „Nowy Rok - nowa nadzieja”, a także w zbiorze „Miłość nigdy nie przemija”.
W „Słowie wstępnym” do debiutanckiego tomu „Podróż do domu” Tomasz Grudziński pisze m.in.:
„Podróż do domu” jest swoistą podróżą jaką wykonała ma dusza, by odkryć prawdę o mnie i innych, czyli tak naprawdę o nas samych. Jest drogą wiodącą od nieświadomości w stronę przebudzenia.
Ten zbiór wierszy jest jakby zapisem z podróży, która jest w trakcie, a wiedzie w stronę naszego prawdziwego domu w Bogu.
Ten tomik zawiera wybrane wiersze, z dotychczasowego dorobku artystycznego.
Niektóre z nich zawierają w sobie nutę romantyzmu, a inne wartość humorystyczną. Inne zaś niosą przesłanie, którym wspólnym mianownikiem jest Jezus, czyli prawda.
Natomiast we wstępie do zbioru „Wróćmy do domu” możemy przeczytać:
Ten zbiór poezji, jest zaproszeniem wszystkich,
aby sami szukali prawdy, poprzez zakochanie się
w ciszy. Po to, by odkryć nieuświadomiony błąd,
w który się uwierzyło na swój temat. Tam gdzie jest
cisza i pokój, jest też wolność, a gdzie wolność,
tam i miłość.
Życzę Państwu, by poprzez moje wiersze,
prawda Jezusa, przemówiła na nowo do was.
Tomasz Grudziński pisze rymowane wiersze (choć w poezji współczesnej rymy praktycznie nie występują). W jego utworach bardzo często pojawia się motyw wędrówki (mającej zarówno wymiar fizyczny, jak i symboliczny). Autor opisuje też miłość - zmysłową, namiętną, wierną i spełnioną oraz niespełnioną, nieodwzajemnioną i odrzuconą. Jednak w utworach Tomasza Grudzińskiego dominują głównie motywy religijne. W centrum znajduje się Bóg - doskonały, sprawiedliwy, mądry, miłosierny i kochający człowieka. Wiersze Tomasza Grudzińskiego to przede wszystkim liryka religijna, modlitewna, ewangelizacyjna i dziękczynna.
W spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli m.in.: Elżbieta Staroń, dyrektor biblioteki oraz ks. Roman Jagiełło, proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich k. Krosna.
Joanna Łach