Jak sztuczna inteligencja (AI) może być wykorzystana w pracy bibliotekarza? To pytanie na które odpowiedzi zaprezentował Karol Baranowski, podczas wykładu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dniu 15 maja br.
Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w różnych aspektach naszego życia i na pewno może też ułatwić pracę nowoczesnej biblioteki.
Spotkanie z udziałem pracowników KBP oraz bibliotekarzy z samorządowych bibliotek publicznych z powiatu krośnieńskiego – z gmin Chorkówka, Dukla, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów i Wojaszówka – rozpoczęło się od złożenia życzeń bibliotekarkom i bibliotekarzom przez Dyrektor KBP Elżbietę Staroń z okazji Dnia Bibliotekarza. Do życzeń dołączyli się obecni na wykładzie Zbigniew Kubit - Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Anna Dubiel – Radna Rady Miasta Krosna oraz Jacek Królikowski – Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Natomiast list gratulacyjny z okazji zdobycia Tytułu Podkarpackiego Bibliotekarza Roku 2023 odebrała Anita Fal – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku Wyżnym.
Wykład nt. możliwości wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w codziennej pracy bibliotekarzy Karol Baranowski rozpoczął od wyjaśnienia pojęcia AI, żeby następnie zaprezentować przede wszystkim praktyczne możliwości wykorzystania Chatu GPT do pisania artykułów, relacji czy sprawozdań.
Równie interesującym narzędziem zaprezentowanym podczas spotkania było pokazanie możliwości Bing Image Creator do tworzenia grafik. Mogliśmy zobaczyć m.in. jaką wizje przedstawia AI na nowy budynek krośnieńskiej biblioteki.
K. Baranowski zaprezentował również możliwości platformy Story.com, która oferuje użytkownikom możliwość tworzenia, dzielenia się i odkrywania opowieści w nowoczesny i interaktywny sposób. W krótkim czasie powstałą opowieść kryminalna z bibliotekarką w roli głównej.
Karol Baranowski pracuje na stanowisku bibliotekarza-nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, i na stanowisku bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka. Oprócz codziennej obsługi czytelników prowadzi zajęcia dla seniorów, lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. W codziennej pracy wykorzystuje narzędzia multimedialne i mobilne oraz technologię Wirtualnej Rzeczywistości. W roku 2019 został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury. W swojej pracy stawia na kreatywność, nowatorskie podejście do czytelnika i nowoczesne technologie, które w połączeniu z doświadczeniem owocują nieszablonowymi rozwiązaniami edukacyjnymi.
Wykładem nt. sztucznej inteligencji KBP zainaugurowała realizację projektu pn. „Biblioteka(rz) = rozwój, dialog, kreatywność”, który krośnieńska biblioteka będzie realizować w 2024 roku przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu „Partnerstwo dla książki”.