„Moda na słowiańszczyznę w literaturze i kulturze” – to temat wykładu, który odbył się 7 października br. w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, z udziałem młodzieży z krośnieńskich szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych, Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych oraz I Liceum Ogólnokształcącego.
Współczesne ożywienie zainteresowania słowiańszczyzną wynika z rosnącej popularności idei powrotu do korzeni i poszukiwania tożsamości. Symbole i postacie znane m.in. z mitologii słowiańskiej pojawiają się nie tylko w książkach, ale także w filmach, muzyce i sztuce. M. Kostecka zaprezentowała przykłady zespołów i utworów inspirowanych dawną muzyką słowiańską, nawiązujące do ludowych pieśni i rytuałów.
Przedstawiła również wiele przykładów współczesnych autorów, którzy inspirują się słowiańską mitologią i kulturą. Wśród nich znalazły się m.in. książki: Katarzyny Puzyńskiej, Elżbiety Cherezińskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk czy Pauliny Hendel.
Wśród wymienianych autorów nie mogło zabraknąć Andrzeja Sapkowskiego, którego cykl o Wiedźminie pełen jest odniesień do słowiańskich potworów i legend.
Motywy słowiańskie znajdują również bogate odzwierciedlenie w sztuce komiksowej – i tu M. Kostecka przybliżyła m.in. takie tytuły jak: „Slavonica” Katarzyny Witerscheim, „Rusałka” Kamili Król, „Sława” Łukasza Wnuczka, „Cienie lasu. Blade widmo” Agi Szymańskiej, „Borka i Sambor” Elżbiety Żukowskiej i Karola Kalinowskiego czy serię „Doman” Andrzeja O. Nowakowskiego i Janusza Florkiewicza.
Jak się okazuje kultura słowiańska wciąż ma wiele do zaoferowania współczesnym twórcom i może być źródłem zarówno inspiracji, jak i tożsamości.
Motywy słowiańskie we współczesnej literaturze, sztuce i filmie zaprezentowała Marta Kostecka - edukatorka, polonistka i bibliotekarka, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w edukacji dorosłych. W obszarach jej zainteresowań znajdują się szczególnie technologie i nowe media, edukacja informacyjna, cyfrowa i medialna oraz kształcenie ustawiczne, nauczanie i uczenie się. Czytelniczka i pasjonatka kultury we wszelkich jej odsłonach. Entuzjastka sztuki komiksowej. Działa społecznie w stowarzyszeniach LABiB i POP-ART. Mówi o sobie „pożeraczka kultury”.
Wykład odbył się w ramach projektu „Dziedzictwo warte zachowania!”, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.