W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace Jerzego Nercia, artysty z Wrocanki k. Krosna. Wernisaż odbył się 13 listopada 2024 r.
Jerzy Nerć urodził się w Mławie w woj. mazowieckim. Od najmłodszych lat interesował się rzeźbiarstwem, rysunkiem i malarstwem. Przez większość życia zajmował się aranżacją wnętrz, w którą wplatał zamiłowanie do sztuk plastycznych. Swoje prace wielokrotnie prezentował szerokiemu gronu odbiorców w rodzinnym mieście. Niejednokrotnie przekazywał też obrazy na cele charytatywne. Od osiemnastu lat mieszka i tworzy we Wrocance, skąd pochodzi jego żona Ewa.
W ubiegłym roku uczestniczył w plenerze malarskim we Wrocance i Rogach, prowadzonym przez artystkę malarkę Małgorzatę Twardzik-Wilk z Głowienki. Sam zaś prowadził warsztaty w Szkole Podstawowej w Rogach, w czasie których pokazywał uczniom, jak tworzyć rzeźby aniołów. Jedna z uczestniczek zajęć zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Anioły”.
Na wystawie w bibliotece można zobaczyć pejzaże malowane techniką akrylową oraz rzeźby aniołów wpisane w gałęzie drzew i nieregularną fakturę korzeni. Jerzy Nerć łączy naturę oraz sztuki plastyczne, co stara się wyrazić w swojej twórczości.
W szkicu „Przenieść świat tam, gdzie wolimy, żeby był. Wystawa prac Jerzego Nercia” Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:
Obrazy prezentowane przez artystę to pejzaże wykonane w technice akrylowej. Intryguje w nich i przykuwa uwagę otwarta przestrzeń barwnych pól i kwietnych łąk, meandry rozlewisk i strzelisty rysunek koron wierzb, fascynują przestrzenie zmiennego nieba, które artysta maluje z ostrym modelunkiem światłocienia intensywnie nasyconymi barwami z całym bogactwem ich odcieni. Nabiera się pewności, że natura wręcz prowokuje artystę do dalszego szukania indywidualnego widzenia, interpretacji i środków wyrazu, a zmienność barw, kształtów i wrażeń wywołuje potrzebę zatrzymania jej ulotności i niepowtarzalności. Opanowanie techniki malarskiej daje artyście pełną swobodę w komponowaniu obrazów i świadome korzystanie z palety barw, dzięki czemu każdy krajobraz ma własny nastrój i dynamikę. Wyjątkowy klimat obrazów Jerzego Nercia tworzy umiejętność uchwycenia przez artystę najdrobniejszych niuansów świetlnych.
Specjalną uwagę warto poświęcić „budowaniu” głębi w pejzażu. Oprócz technik przedstawiania trójwymiarowej przestrzeni na płaskiej powierzchni (perspektywa, zmiana punktu widzenia, zmiana nasycenia barw), artysta stosuje (także w kompozycjach przestrzennych) obiekty pochodzące z natury – oryginalnie ukształtowane fragmenty korzeni, pni, gałęzi czy kawałki kory, które wkleja w obraz i pokrywa farbami. Omijając w ten sposób pewne ograniczenie swobody, nakładane przez farby akrylowe, nadawania obrazom faktury, osiąga efekt podwójnej głębi – jej iluzję w obrazie i rzeczywistą, skierowaną ku oglądającemu. W ten sposób piękno rozproszone w przyrodzie ogniskuje się w pięknie obrazu.
Wystawę prac Jerzego Nercia otworzyła dyrektor biblioteki Elżbieta Staroń.
Ekspozycja czynna będzie do 7 grudnia br.
Joanna Łach