20 listopada 2024 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prezentacja najnowszego albumu Zbigniewa Więcka „Krosno widokówką opisane”, cz. II. Książka wydana została pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.
Zbigniew Więcek - regionalista, kolekcjoner, antykwariusz, folklorysta, z wykształcenia geograf. Popularyzator dziejów miasta Krosna i regionu w tygodnikach i miesięcznikach regionalnych.
Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw pamiątek historycznych Polski i regionu (3 Maja, 11 Listopada, Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka). Autor kilkunastu książek i albumów - głównie z widokówkami Krosna i regionu.
Ponad 40 lat gromadzi widokówki. Wydał m.in.: „Krosno na starych pocztówkach i dokumentach” (wyd. 2005 r. oraz wyd. 2008 r.), „Krosno w czasie okupacji hitlerowskiej” (wyd. 2008 r.), „Krośnieńskie Kościoły na starych pocztówkach i fotografiach” (wyd. 2010 r.), „Krośnieńscy malarze na pocztówkach” (wyd. 2021 r.), „Krosno widokówką opisane”, cz. I (wyd. 2023).
Odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej, medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Kawaler Orderu Polonia Restituta.
Albumy Zbigniewa Więcka „Krosno widokówką opisane”, część I i II ukazały się nakładem krośnieńskiej Agencji Wydawniczo-Fotograficznej „Graffia”. Większość widokówek zamieszczonych w części I pochodzi z lat 1898-1918 (tj. do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości lub kilka lat później). Natomiast część II zawiera ok. 250 widokówek wydanych (przez 21 nakładców) w latach od ok. 1918 do 1939. Materiały zgromadzone w obydwu częściach pochodzą z prywatnej kolekcji Zbigniewa Więcka. Opracowaniem graficznym i komputerowym książek zajął się kolekcjoner Dariusz Kulig.
W części II albumu znalazły się widokówki wydane przez „dyplomowanego mistrza fotografii” Rudolfa Kaskę (1879-1958), który działalność w Krośnie prowadził w latach 1907-1958.
W spotkaniu w bibliotece uczestniczyła Jolanta Grzybek (z domu Gorczyca), wnuczka R. Kaski, która w II części albumu zamieściła krótkie wspomnienie o swoim dziadku. Natomiast jeden z uczestników spotkania - J. Habrat - przyniósł ze sobą i pokazywał zebranym rodzinne fotografie wykonane przez R. Kaskę.
Nakładcami i wydawcami krośnieńskich widokówek (zamieszczonych w II części albumu) byli też: Leon Wolski - właściciel sklepu z papierami i przyborami szkolnymi w Rynku pod nr 7); M. Monheit - autor opracowania nie posiada informacji o tym kim był Monheit; Józef Jan Krukierek (1888-1950) - działacz społeczny, pedagog i publicysta; ks. Antoni Typrowicz (1881-1965) - burmistrz Dukli w latach 1923-1932; Stanisław Lalicki - właściciel zakładu fotograficznego w Krośnie; Bolesław Pindelski - fotografik z Krakowa.
W II części publikacji Zbigniew Więcek wymienia też innych wydawców i nakładców krośnieńskich pocztówek: Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krośnie, Komitet Budowy Pomnika w Krościenku Niżnym, Komitet Budowy Domu Katolickiego w Krośnie, Komitet Budowy Szkoły na Białobrzegach, Towarzystwo Budowy Bursy, Szkołę Rolniczą w Suchodole, Wydawnictwo „HA-FA” w Krośnie, Wydawnictwo „HAKA” w Krośnie, Polskie Towarzystwo Księgarń Kolejowych „Ruch” w Krakowie, Wydawnictwo „Turystyka” w Krośnie, Wydawnictwo Ukraińskie, Wydawnictwo „Książnica-Atlas”, Zakłady Graficzne „Akropol” w Krakowie, Wydawnictwo „Ars Sacra” w Krakowie.
Ostatnie rozdziały wydawnictwa Zbigniewa Więcka zawierają widokówki, na których nie zamieszczono informacji ani o wydawcy, ani o nakładcy, ani też nazwiska fotografika. W części I znalazło się 46 takich widokówek, w części II - 34 widokówki.
Widokówki zamieszczone w I i II części albumu „Krosno widokówką opisane” pokazują m.in. ogólne widoki Krosna i zmieniającą się na przestrzeni lat architekturę miasta (krośnieński rynek z podcieniami, kościoły, budynki użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe itp.). Książki przeznaczone są nie tylko dla filokartystów, ale także dla miłośników Krosna oraz regionalistów i historyków architektury.
Zbigniew Więcek planuje wydanie kolejnego albumu, którego głównym tematem będzie II wojna światowa. W wydawnictwie znajdą się zdjęcia, dokumenty oraz widokówki.
Joanna Łach