W dniu 12 grudnia 2024 r. w Filii nr 7 odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy IV Szkoły Podstawowej nr 12. Celem lekcji było omówienie i poznanie zasad kulturalnego posługiwania się językiem. Rozpoznanie sytuacji oficjalnych i nieoficjalnych w komunikacji oraz zapoznanie się z etykietą językową.
Mowa jest podstawowym sposobem wymiany informacji. To, w jaki sposób się porozumiewamy, zależy od wielu warunków, na przykład od tego, kim jest odbiorca wypowiedzi lub w jakiej sytuacji doszło do rozmowy. Inaczej rozmawiamy z rówieśnikiem /kolegą, koleżanką/, inaczej z osobą dorosłą, wszystko zależy również od tego kim jest nasz rozmówca /lekarz, nauczyciel, ksiądz, sąsiad, dziadek/.
Dzieci dowiedziały się, że Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało słowo „Sigma”, które oznacza osobę odnoszącą sukcesy, pewną siebie, wybitną, którą można podziwiać, po prostu „fajną”.
Następnie klasa podzielona na grupy rozwiązywała ćwiczenia. Uczniowie musieli przydzielić odpowiednie słowa do sytuacji oficjalnych i nieoficjalnych, wyjaśnić słowa zapożyczone z języka angielskiego lub wymienić wyrazy z języka potocznego.
Uczniowie poznali trzy podstawowe słowa: proszę, dziękuję, przepraszam oraz książki z księgozbioru Filii nr 7 mówiące o słowach powszechnie znanych i stosowanych, ale i mniej popularnych, może czasem nawet niezrozumiałych: Agnieszka Frączek „Banialuki do zabawy i nauki”, „Muł mądrala i innych wierszy co niemiara”, „Dranie w tranie czyli wiersze trudne niesłychanie”, Joanna Olech „Trudne słówka”, Marcin Brykczyński „Ni pies, ni wydra”.
Uczniowie nauczyli się, że kultura języka to prawidłowy sposób posługiwania się językiem polskim, pozbawiony błędów.