20 marca 2025 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyło się spotkanie z Dorotą Długosz, która prezentowała najnowszy zbiór poetycki zatytułowany „W bezczasie”.
Dorota Długosz - urodzona w Brzozowie (woj. podkarpackie). Ukończyła studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom otrzymała z malarstwa, absolutorium z rysunku i grafiki. Maluje. Jest autorką cykli obrazów: „Magiczny Tybet”, „Ślady ziemią znaczone”, „Uziemienia”, „Ulotność”, „Dotyk światła”, „Zakwitnąć”. W jej dorobku artystycznym znajdują się wystawy indywidualne: Lublin, Brzozów, Rzeszów, Krosno, Lubliniec, Sanok i zbiorowe: Lublin, Krosno, Nowogard, Wzdów, Sanok, Teleśnica, Rzeszów, Jasło, Kraków. Pisze wiersze. Jej utwory znalazły się w czasopismach: „Okolica Poetów”, „Głos Tyczyna”, „Wiadomości Brzozowskie”, „Barbizon Wiśniowiecki”, w antologiach: „Notes poetycki”, „Poezja o wielu twarzach”, „Magia wersów”, „Słowa zamknięte w wersach”, „Olśnienie”, „Poeci niezależni”, „Szuflandia”, oraz w almanachach: „W krainie poezji”, „Zapach ziemi”, „Literackie rozmaitości”, „Człowiek w poezji”, „Spotkanie Poetów” (28, 29, 30, Przemyśl), „VII Polonijne Spotkania Literacko-Artystyczne”, „Zmysłowa”. Jest autorką czterech tomików: „Obcowanie z czasem” (2013), „Oswajanie zdarzeń” (2015), „Nieprzypadkiem” (2019), „W bezczasie” (2024).
Tom wierszy „W bezczasie” ukazał się w ubiegłym roku. Wydany został przez Firmę „Szuflada” z Krościenka Wyżnego. Krótką recenzję zbioru napisał Jan Tulik, poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, publicysta. Można w niej przeczytać m.in.:
„Wiele rzeczy i spraw dzieje się w odmiennych stanach świadomości. W bezruchu także coś się dzieje, wszechświat, i ten prywatny autorki, porusza tryby kosmosu. Podobnie jest w bezczasie, mądrze honorowanym przez autorkę. Niezmiernie ważne na temat Czasu myśli zawarte były już w Księdze Henocha. W Genesis opisano wszystkie akty stwarzania: wody i lądy zostały od siebie oddzielone, jak i mrok od światła; wszystko to ukoronowane zostało uczynieniem człowieka. Ale sam Stwórca pozostawał w bezczasie, jakby „obok”. Dorota Długosz podąża podobnym tropem. Czas w jej liryce ma różne oblicza, nie jest linearny. W czasie wzbierają wielorakie kształty miłości, oblicza piękna, ale i wszelakie troski. Jako malarka czyni podobnie - dwie postaci sztuki przenikają się, w jej malarstwie pojawia się liryka, w poezji autorka przekazuje nam sporo bardzo plastycznych obrazów.”
„Zarówno wiersze, malarstwo, fotografia i podróże to bliska mi przestrzeń, przestrzeń w bezczasie…” - pisze w swoim ostatnim zbiorze Dorota Długosz.
Spotkanie w bibliotece prowadził Jakub Niedziela, z wykształcenia anglista i polonista, z zawodu grafik i edytor, z zamiłowania autor wierszy i twórca prac plastycznych. Wiersze Doroty Długosz czytała Anna Lonc, poetka, bibliotekarka, autorka czterech zbiorów poetyckich, właścicielka Firmy „Szuflada”. Zgromadzeni goście mogli też posłuchać minirecitalu Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej zatytułowanego „Na granicy światów”. Agnieszka Słowik-Kwiatkowska jest artystą plastykiem, jej pasją jest śpiew i gitara, jest też współzałożycielką zespołu „T.A.M. nad Beskidem”, w repertuarze którego znajdują się: pieśni poetyckie, „muzyka gór” i utwory łemkowskie. Podczas występu w bibliotece artystka śpiewała m.in. utwory B. Okudżawy, J. Nohavicy i W. Młynarskiego.
Joanna Łach