Jak klasyka literatury może inspirować do twórczych działań młodych ludzi? Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów tworzenia podcastów, których tematem przewodnim była osoba i twórczość Władysława Reymonta, zrealizowanych w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dniu 10 kwietnia br.
W wydarzeniu wzięła udział grupa młodzieży (uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie), która zgłębiała tajniki tworzenia nowoczesnych form audio oraz odkrywała na nowo autora „Chłopów”.
Warsztaty poprowadziła Katarzyna Solińska (na co dzień związana z Muzeum Rzemiosła w Krośnie, gdzie m.in. nagrywa podcasty), wprowadzając młodych ludzi w świat dźwięku.
Warsztaty prowadzone były w formie praktycznej pracy twórczej – od zapoznania się z materiałami źródłowymi, przez omówienie pomysłów na scenariusz, aż po nagranie krótkich form podcastowych. Ważnym elementem zajęć było korzystanie z największej biblioteki cyfrowej Polona, która pozwala w przystępny sposób eksplorować klasykę literatury polskiej. Dzięki interaktywnym zasobom i multimedialnym opracowaniom uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę o Reymoncie, jego epoce i dorobku literackim.
Szczególne poruszenie wśród młodzieży wywołała lektura oryginalnych listów Reymonta, w których pisarz dzielił się swoimi emocjami, rozterkami twórczymi i codziennymi troskami.
Młodzi ludzie postanowili również „odkryć” Reymonta w zbiorach Wypożyczalni Głównej KBP, „eksplorując” półki z literaturą polską i tam m.in nagrywając podcastowy materiał.
Uczestnicy pokazali, że historia literatury nie musi być nudna, a kontakt z oryginalnymi źródłami – takimi jak listy czy archiwalne materiały – może stać się punktem wyjścia do fascynującej opowieści. Efekt warsztatów wkrótce będzie można usłyszeć…
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „REYMONT Od Nowa”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Reymont. Interwencje oraz przy pomocy finansowej Miasta Krosna.