Współczesny bibliotekarz to osoba wielu ról. W dynamicznie zmieniającym się świecie bibliotekarz stał się profesjonalistą wszechstronnym, łączącym funkcje informacyjne, edukacyjne, kulturowe, społeczne i technologiczne. Potwierdzeniem tego był wykład Damiana Domańskiego pn. „Bibliotekarz kreatorem”, który odbył się w dniu 15 maja 2025 r. w Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, z udziałem bibliotekarzy z KBP oraz samorządowych bibliotek publicznych z powiatu krośnieńskiego.
Spotkanie było również okazją do świętowania Dnia Bibliotekarza. Gości powitała Dyrektor KBP Elżbieta Staroń, a życzenia bibliotekarzom, podkreślając jak ważna jest biblioteka na mapie kulturalnej Krosna, złożyli: Miranda Trojanowska – Zastępca Prezydenta Miasta Krosna oraz Michał Bęben – Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta; Anna Dubiel - przewodniczącą Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna oraz Zbigniew Kubit – Przewodniczący Rady Miasta Krosna; Bronisław Baran – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Natomiast gratulacje Dyrektorowi KBP Elżbiecie Staroń, w związku ze zdobyciem tytułu Podkarpackiego Bibliotekarza Roku i trzeciego miejsca w konkursie ogólnopolskim, złożyła Anita Fal – Przewodnicząca Zarządu krośnieńskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Damian Domański w swojej prezentacji podkreślał, że współczesny bibliotekarz to przede wszystkim profesjonalista - twórca przestrzeni kultury, edukator, animator społeczny i osoba ciągle podnosząca swoje kompetencje.
Kreatywność w pracy współczesnego bibliotekarza stała się codziennością i jest obecna we wszystkich aspektach funkcjonowania biblioteki i prowadzonej przez nią działalności – od wydarzeń promujących czytelnictwo po warsztaty programowania, gier planszowych, organizacji klubów tematycznych czy różnorodnych działań międzypokoleniowych.
W swoim wystąpieniu D. Domański zachęcał do szukania partnerstw, grantów i aktywnego dzielenia się dobrymi praktykami między instytucjami, bo jak podkreślał, najważniejsi w funkcjonowaniu biblioteki na miarę XXI wieku są ludzie, bo „biblioteka to ja!” – zakończył swoją prezentację.
Damian Domański – to jak samo o sobie mówi – niesklasyfikowany bibliotekarz, nieformalny edukator i prowincjonalny animator, miłośnik trampek. Z wykształcenia filolog klasyczny, bibliolog i mediteranista, zaś na co dzień menadżer kultury, animator życia społecznego i nauczyciel łaciny w jednym z gdańskich liceów. W latach 2014-2022 szefował Gminnej Bibliotece Publicznej w Morzeszczynie, zaś od lipca 2022 r. kieruje nowo powołaną samorządową instytucją kultury – Biblioteką – Ośrodkiem Kultury w Morzeszczynie. Absolwent programu rozwojowego dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek "Kieruj w dobrym stylu" realizowanego przez Szkołę Liderów na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i jeden z inicjatorów lokalnych grup wsparcia dyrektorów bibliotek Grupy InicJaTyWy, a przy tym współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień za pracę na rzecz regionu i społeczności lokalnej, w tym tytułu Pomorskiego Bibliotekarz Roku 2021.
W pracy zawodowej skupia się głównie na działaniach społecznych dla dzieci i młodzieży, promując ideę sieciowania, wolontariatu i pobudzając inicjatywy lokalne. Prowadzi szkolenia dla kadr kultury z zakresu tworzenia oferty dla młodzieży i nieodbiorców kultury. Ponadto przeprowadza diagnozy potrzeb kulturotwórczych. Interesuje się marketingiem w kulturze, nowymi technologiami w edukacji oraz infrastrukturą przestrzeni publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek i instytucji animacji kulturalnej.
Wykład zrealizowano w ramach projektu „Tak się czyta… w Krośnie!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz przy pomocy finansowej Miasta Krosna.