W piątkowe przedpołudnie, 16 maja br. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyły się niezwykle kreatywne warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, prowadzone przez Autorki „Literkowej”, „Cyferkowej” i „Roślinkowej książki” – Alicję Krzanik i Annę Salamon. W warsztatach uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Krośnie (Oddział dla Dzieci KBP) i uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie (Filia nr 4 KBP).
Spotkania rozpoczęły się od wyjątkowej opowieści o powstawaniu „Roślinkowej książki” – ręcznie szytej szydełkiem, z dbałością o każdy detal. Autorki podzieliły się kulisami swojej pracy, pokazując dzieciom, jak z pasji do roślin, natury i rękodzieła powstała ta nietuzinkowa publikacja.
Uczestnicy spotkań mieli okazję zobaczyć ilustracje z książki w znacznie powiększonych rozmiarach oraz poznać techniki, którymi posługiwano się przy jej tworzeniu.
„Ta książka to spacer przez wszystkie cztery pory roku…” – mówiła Alicja Krzanik, prezentując dzieciom rośliny charakterystyczne dla poszczególnych pór roku – z lasów, pól i ogrodów.
Po inspirującym wprowadzeniu nadszedł czas na część praktyczną – zdobienie doniczek. Dzieci otrzymały kolorowe włóczki, piórka, wstążeczki, którymi stworzyły ozdobne doniczki, a na koniec zasadziły w nich nasiona dyni i fasoli. Była to nie tylko pamiątka z wydarzenia, którą zabrały ze sobą wychodząc z biblioteki, ale także zachęta do dalszego rozwijania pasji do roślin i dbania o nie.
Anna Salamon to ilustratorka i przedszkolna „pani od sztuki”, współpracuje ze „Świerszczykiem”. W świat ilustracji przemyciła szydełko i kilkadziesiąt kilogramów włóczki, nie licząc recyklingowych tkanin i pasmanterii. Stworzyła w internecie miejsce Deszczowy Dom, gdzie dzieli się anegdotami z życia matki i przygodami z pracy ilustratorki.
Alicja Krzanik jest autorką wierszy dla dzieci. Współpracuje m.in. ze „Świerszczykiem” oraz magazynem „Dzieci”. Kiedy akurat nie rymuje, wspina się po górach, czyta, maluje, gra na flecie poprzecznym lub tworzy biżuterię. Podczas pisania towarzyszą jej dwie rozmruczane kotki – poezja w najczystszej formie.
Spotkania odbyły się w ramach projektu „Tak się czyta… w Krośnie!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz przy pomocy finansowej Miasta Krosna.
w Oddziale dla Dzieci
w Filii nr 4