„Nadal jestem wegetarianką, nadal słucham punk rocka (…) i jestem skazana na Warszawę…” - mówiła o sobie Sylwia Chutnik na spotkaniu z Czytelnikami w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dniu 19 maja br., wspominając siebie sprzed wielu lat. „Miałam sześć lat, kiedy nauczyłam się czytać i pisać i od tamtej pory zajmuję się tylko tym…” – podkreślała. Efekt – kilkanaście czytanych i nagradzanych książek i wierne grono Czytelniczek i Czytelników. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.
Sylwia Chutnik gościła w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej po raz drugi (pierwsze spotkanie miało miejsce w 2010 r.). Od tamtej pory w jej życiu (prywatnym i zawodowym) zaszło sporo zmian. Przez cały ten okres intensywnie pracowała, wydała kilka nowych książek (także pozycje dla dzieci).
Sylwia Chutnik to kulturoznawczyni, pisarka, feministka, działaczka społeczna, publicystka, promotorka czytelnictwa (prowadzi programy telewizyjne i radiowe). Zadebiutowała powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”, za którą otrzymała Paszport Polityki. Trzykrotnie nominowana była do Nagrody Literackiej Nike. Jest autorką i współautorką książek: „Kieszonkowy atlas kobiet”, „Dzidzia”, „Warszawa kobiet”, „Mama ma zawsze rację”, „Cwaniary”, „W krainie czarów”, „Jolanta”, „Smutek cinkciarza”, „Kobiety, które walczą: rozmowy z zawodniczkami sztuk walki”, „Dino Bambino”, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek: 100 historii niezwykłych Polek”, „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954- 1955”, „Tyłem do kierunku jazdy”, „Dintojra”, „Łobuziary: najfajniejsze bohaterki literackie”, „Kłirówy: te, które złamały zasady”.
Pisarka zawsze była zaangażowana w sprawy społeczne. Jako nastolatka była członkinią prowadzonego przez Danutę Wawiłow KLANu - Klubu Ludzi Artystycznie Niewyżytych. Była też wolontariuszką Amnesty International. W latach 2007-2019 prowadziła Fundację MaMa (działającą na rzecz mam) - o czym wspominała podczas spotkania w bibliotece.
Ostatnio stworzyła swój literacki autoportret. Do współpracy zaprosiło ją Centrum literackie Big Book Cafe. Podjęła wyzwanie - i tak powstał - prawdziwy i szczery, oparty na osobistych doświadczeniach - tekst zaczynający się od słów: „Moje ciało urodziło się na styku realizmu okrutnego i baśni niemożliwej (...)”. Oprócz Sylwii Chutnik do projektu dołączyli też Jacek Dehnel i Weronika Murek.
Twórczość Sylwii Chutnik odwołuje się do tematów feministycznych. W jej opowiadaniach i powieściach pojawiają się portrety kobiet, najczęściej niezadowolonych z siebie i z otaczającej je rzeczywistości, ale pragnące zmian i wyjścia poza schematy. Pisarka pisze często o relacjach w rodzinie - jak np. w książce „Tyłem do kierunku jazdy”, gdzie pokazana została historia trzech kobiet - babci, matki oraz wnuczki zmagającej się z problemem tożsamości. Sylwia Chutnik w swoich utworach porusza też inne tematy. Wspólnie z Justyną Bilik wydała książkę „Kłirówy: te, które złamały zasady” - eseje biograficzne o 15 kobietach, wojowniczkach, które utorowały drogę dzisiejszym osobom queer.
Sylwia Chutnik pisze nie tylko dla dorosłych. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Wydała „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek: 100 historii niezwykłych Polek”, gdzie młodzi czytelnicy mogą poznać historie Martyny Wojciechowskiej, Poli Negri, Zosi Kaczmarek i wielu innych kobiet. Niedawno ukazała się kolejna pozycja dla dzieci - „Łobuziary: najfajniejsze bohaterki literackie”. To pierwsza taka książka na polskim rynku wydawniczym, z pięknymi lustracjami Oli Szmidy. Pokazuje bohaterki literackie - przebojowe i zbuntowane. Pojawiają się w niej postaci z literatury polskiej i obcej (m.in. Pippi, Mała Mi, Hermiona, Lottie, Marysia, Ludka).
Spotkanie z Sylwią Chutnik zorganizowane zostało w ramach projektu „Tak się czyta… w Krośnie!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz przy pomocy finansowej Miasta Krosna.