11 kwietnia br. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbył się po raz pierwszy Konkurs Recytatorski im. Cezarego Geronia. Jego inicjatorem był Jarosław Mikołajewski - poeta, prozaik, publicysta i tłumacz, pracownik Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, które współorganizowało Konkurs. Patronatem honorowym objął go Prezydent Miasta Krosna.
Jarosław Mikołajewski niejednokrotnie podkreślał, jak ważne dla niego jest przywrócenie zbiorowej pamięci sylwetki i dorobku poetyckiego jego przyjaciela - Cezarego Geronia (1960-1998). Przedwcześnie zmarły poeta, dziennikarz, tłumacz i nauczyciel w warszawskim liceum, pochodził z Jasła ale związany był z Krosnem, w którym uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Dlatego Konkurs noszący jego imię zaszczyciło wielu znakomitych gości, z mamą poety, panią Lucyną Geroń na czele, jego nauczycielami i przyjaciółmi ze szkoły oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Krosna – Bronisławem Baranem i Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna – Grzegorzem Półchłopkiem. Gości i uczestników Konkursu powitała Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej – Bogusława Bęben.
W krótkim wystąpieniu poświęconym Cezaremu Geroniowi Jarosław Mikołajewski mówił m.in. o tym, jak przecięły się ich drogi, o wspólnych wyjazdach do Włoch, listach, które były jednocześnie wierszami, wpisach do książek i wielu godzinach spędzonych na rozmowach. Wspominał pogrzeb Geronia i „zbiorową żałobę zakochanych ludzi” – jego uczniów. Podkreślał, że pamięć jest krucha, dlatego tak ważne jest dbanie o nią.
Swoimi wspomnieniami związanymi z Cezarym Geroniem podzielili się również Prezydent Bronisław Baran oraz Helena Czuchra – nauczycielka języka łacińskiego z I LO im. M. Kopernika w Krośnie, mówiąc ze wzruszeniem: „Pamiętam cię, Czarku i twoje otwarte oczy i twój śmiech…”
Młodzież biorąca udział w Konkursie przedstawiała wiersze Cezarego Geronia pochodzące z dwóch tomów – „Lśnienie” i „Życie jest śmieszne”.
Jej wystąpienia oceniało jury pod przewodnictwem Jarosława Mikołajewskiego w składzie: dr Barbara Sokołowska – literaturoznawca, nauczyciel j. polskiego, Jan Belcik – krośnieński poeta i Jacek Buczyński – aktor krakowskiego teatru KTO.
Po wysłuchaniu zaprezentowanych przez młodzież wierszy, jury zdecydowało o przyznaniu nagród w dwóch kategoriach wiekowych:
- szkoły podstawowe (kl. VII-VIII)
I nagroda – Zuzanna Biernacka, uczennica SP nr 4 w Jaśle, prezentująca wiersze „Nie wiedziałem, że tęsknię” i „Co będzie”
II nagroda – Michał Szpak, uczeń SP nr 4 w Jaśle, reprezentant Jasielskiego Domu Kultury, prezentujący wiersze „Balet” i „Dni czerwca”
III nagroda – Alicja Kosak, uczennica SP nr 14 w Krośnie, recytująca wiersz „Pamięć”
Wyróżnienia: Julia Kobiałka (SP 14 w Krośnie), Karolina Niezgoda (SP w Lipnicy Dolnej, reprezentantka Jasielskiego Domu Kultury), Filip Czopowik (Katolicka Szkoła Podstawowa w Krośnie)
- szkoły ponadgimnazjalne
I nagroda – Katarzyna Lechowska, uczennica II LO w Jaśle, reprezentantka Jasielskiego Domu Kultury, recytująca wiersze „Ulisses” i „Modlitwa ateisty”
II nagroda – Gabriela Podkul, uczennica I LO w Krośnie, prezentująca wiersz „Pytania II”
III nagroda – Aleksandra Łach, uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, prezentująca wiersze „Pytania II” i ***[nasza cywilizacja]
Wyróżnienia – Michał Pietrzkiewicz (I LO w Krośnie), Maja Szelc (II LO w Krośnie), Julia Paradysz (ZSP nr 5 w Krośnie).
Laureaci pierwszych miejsc w obudwu grupach wiekowych otrzymali nagrody specjalne ufundowane przez nauczycieli i przyjaciół Cezarego Geronia.
Konkurs Recytatorski im. Cezarego Geronia w zamyśle ma być imprezą cykliczną, a jej kolejne edycje mają być poświęcone twórczości innych poetów. Mamy więc najdzieję, że w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej gościć będą co roku młodzi miłośnicy poezji i sztuki recytatorskiej.
MJ