XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, obchodzony po hasłem #biblioteka, miał na celu podkreślenie roli czytania i biblioteki w edukacji oraz zwiększenie zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Filia nr 7 aktywnie włączyła się w akcję, organizując spotkania, zajęcia edukacyjne, lekcje biblioteczne. Rozpoczęliśmy od spotkania z najmłodszymi czytelnikami Filii nr 7. Na spotkanie „#dzień z książką” bibliotekarka udała się do Niepublicznego Przedszkola Marii Montessori Mali Odkrywcy. Najmłodsi dowiedzieli się, jak funkcjonuje biblioteka oraz obejrzeli w obrazkowym teatrzyku kamishibai „Przygody myszki Pipi”. Pracownice Filii nr 7 otrzymały miłe życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.
Następnie, podczas zajęć edukacyjnych „Z biblioteką poznajemy świat”, uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 12 poznali hasło Tygodnia Bibliotek oraz podstawowe informacje o bibliotece. Przedstawione książki z literatury popularnonaukowej pomogły pogłębić wiedzę i pobudziły zainteresowania pierwszoklasistów. Na zakończenie zajęć uczniowie zapoznali się z robotem DOC, który zaprojektowany przez dzieci wziął udział w wyścigu z przeszkodami. Dzieci dowiedziały się, że w zrozumiały sposób mogą zgłębiać wiedzę z zakresu podstaw programowania, a przy tym świetnie się bawić. Zajęcia takie mogą być początkiem przygody z kodowaniem, a nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem do zapoznania najmłodszych ze światem informatyki.
Na zajęcia „Literkowe opowiadania” do Filii nr 7 przybyli uczniowie klas: Vb, VIb, VIIIb ze Szkoły Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Filia nr 7 została zaproszona do udziału w innowacji pedagogicznej - „Przygoda z książką”, prowadzonej przez nauczycieli SOSZW, której głównym celem jest rozbudzenie u dzieci zainteresowania książką, jako źródłem wiedzy i przyjemności. Przewodnim tematem były latające, biegające, ziejące ogniem smoki. Rozpoczęliśmy smoczą przygodę od wiersza Alicji Krzanik „Na smoka” z popularnego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Następnie dzieci poznały legendę o Smoku Wawelskim z książki Wandy Chotomskiej „Smok ze smoczej jamy” oraz podczas przedstawienia japońskiego teatrzyku kamishibai. Magiczny teatrzyk zachwycił uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, rozbudził zainteresowanie alternatywną formą kontaktu z książką. Na zakończenie zajęć uczniowie wysłuchali piosenki o Smoku Wawelskim.
W Tygodniu Bibliotek nie zabrakło zajęć z przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 11. Pod hasłem „Przez wieki do współczesnej książki” dzieci poznały drogę książki od autora do biblioteki. Dowiedziały się, jak drukuje się książki, czym różni się księgarnia od biblioteki oraz jak należy szanować książki. Przedszkolaki poznały prośbę książki, która chce być zawsze czysta i ładna. Na zakończenie spotkania z książki Barbary Gawryluk, dzieci poznały opowiadanie „Książki dla Jasia” , które zachęca do przyjaźni z książką.
Następne spotkanie z uczniami klasy VIIb Szkoły Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego odbyło się ph.”Na tropie informacji – czytelnik w sieci”. Dzieci usłyszały o zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach płynących z Internetu. Następnie rozpoczęliśmy zajęcia z robotem DOC. Uczniowie wspaniale się bawili i doskonale radzili sobie z programowaniem DOCA.
W ramach Tygodnia Bibliotek w Filii nr 7 zostało zorganizowane spotkanie dla Seniorów z Osiedla Turaszówka ph. „Czytanie uzależnia”. Było okazją do dyskusji, wymiany opinii oraz uwag na temat literatury współczesnej.
Pod hasłem „#biblioteka” po raz szósty Filia nr 7 proponowała mieszkańcom dzień otwarty. Promując hasło Tygodnia Bibliotek zapraszaliśmy do skorzystania ze zbiorów biblioteki oraz poszerzenia wiedzy na temat Internetu. Chętnym proponowaliśmy również zajęcia z podstaw obsługi komputera. Zakładki promujące Filię nr 7 były rozłożone we wszystkich miejscach użyteczności publicznej w Turaszówce, np. sklepach, kwiaciarni, ośrodku zdrowia.
Dorota Rec
2019-05-17